Data publikacji:

Pochwa przed porodem i po porodzie. Co się dzieje z pochwą po porodzie?

Kobiety powinny wiedzieć, jak może wyglądać pochwa przed i po porodzie. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że pochwa może zmienić rozmiar i wygląd po porodzie. Zmiany te są normalne i powstają w wyniku zmian hormonalnych, zwiększonego przepływu krwi i rozciągania mięśni. W tym artykule omówimy, co dzieje się z pochwą po porodzie.
Jak wygląda pochwa przed porodem

Pochwa i wagina przed porodem

Pochwa przed porodem różni się od pochwy po porodzie.Pochwa przed porodem jest zwykle sucha i napięta. Mięśnie pochwy są skurczone i silne. Pochwa przed porodem jest przede wszystkim węższa.

Przedsionek pochwy i pochwa po porodzie

Wiadome jest, że praktycznie każda kobieta przed porodem zastanawia się, jak będą wyglądały i jak zmienią się jej miejsca intymne. Ludzki organizm oraz części ciała są niezwykle wytrzymałe na wszelkie obciążenia i deformacje, są jednak niektóre sytuacje, w których pewne czynniki pozostawiają ślad. Jednym z nich jest poród.
Do jednej ze struktur kobiecego układu płciowego należy przedsionek pochwy, wchodzący w skład sromu. Jest on elementem żeńskiego układu rozrodczego, który może ulec zmianie. Oprócz zmian w wyglądzie dochodzą różne problemy natury fizjologicznej, jak na przykład nietrzymanie moczu. Rozszerzony przedsionek pochwy narażony jest również na częstsze łapanie infekcji.
To jak będzie wyglądała pochwa po porodzie zależne, jest od wielu różnych czynników. Składają się na to między innymi predyspozycje oraz budowa ciała kobiety, uwarunkowania genetyczne, a także sam przebieg całej ciąży, jak i porodu. Do dodatkowych czynników należą długość porodu, czy wielkość dziecka, im większa pociecha, tym bardziej rozciągnięta pochwa. Wiele kobiet niepokoi się stanem swojej pochwy po porodzie, jednak po około siedmiu/ośmiu tygodniach wraca ona do swoich wcześniejszych rozmiarów.
Są przypadki, że pochwa staje się ciaśniejsza niż była przed ciążą. Jest to następstwo przecięcia lub pęknięcia oraz zszycia krocza.
To, co zmienia się w wyglądzie pochwy to przede wszystkim jej kształt, staje się to głównie ze względu na nacięcie krocza, które może spowodować zgrubienia, czy siniaki. Jednak tak jak pisaliśmy wyżej, są to zmiany, które z czasem się normują.
Jest pewna pocieszająca informacja, że zniekształcony przedsionek pochwy po porodzie oraz samą pochwę można poprawić dzięki zabiegowi chirurgicznemu.    

Gula w pochwie po porodzie

Gula w pochwie po porodzie to nic innego jak delikatne zgrubienie. Przybiera ona postać kulki znajdującej się pomiędzy wargami sromowymi. Kobiety mogą odczuwać przez nią większy lub mniejszy dyskomfort. Przyczyną takiego zjawiska może być opisane wyżej pęknięcie oraz zszycie. Są jednak sytuacje, które mogą kompletnie nie być związane z porodem i mogą wskazywać na powstanie guzka lub torbiela. Gdy zauważymy u siebie taka przypadłość najlepiej niezwłocznie skonsultować się z lekarzem-specjalistą. Po konsultacji lekarz może stwierdzić konieczność wykonania biopsji oraz dokładniejszego zbadania powstałej zmiany.      

Brak czucia w pochwie po porodzie

Brak czucia w pochwie po porodzie to przypadłość, która może zmartwić każdą świeżo upieczoną  mamę. Taka dolegliwość może znacznie wpłynąć na życie seksualne oraz czerpanie z niego jakiejkolwiek przyjemności. Brak czucia może dotyczyć nie tylko pochwy, ale również waginy, łechtaczki, jak i warg sromowych.    
Jednym z powodów może być nadmiernie rozciągnięcie się pochwy podczas porodu. Trwający kilka godzin poród może spowodować sporo uszkodzeń narządów rozrodczych kobiety.    
Aby uelastycznić mięśnie pochwy warto tuż po porodzie zacząć wykonywać ćwiczenia, które pozwolą uzyskać większe czucie oraz szybszy powrót do pierwotnego stanu. Jednym z takich ćwiczeń jest ćwiczenie mięśni Kegla. Jak je wykonać?  Trzeba zaciskać mięśnie pochwy na kilka sekund, można powtarzać tę czynność w dowolnym momencie. Dobrym nawykiem jest, aby podczas oddawania moczu starać się na kilka sekund zatrzymywać strumień i popuszczać. Wpływa to również na trzymanie moczu w późniejszych etapach życia.     
Wspomagaczem do ćwiczenia mięśni Kegla są kulki gejszy, są łatwo dostępne na rynku. Jest to gadżet składający się z dwóch kulek o różnej ciężkości i wielkości. Takie kulki wprowadza się do pochwy.Polecane jest być wtedy w ruchu, można przejść się na spacer, pojeździć na rowerze, czy zrobić delikatny trening na siłowni. Dzięki swoim wibracjom kulki powodują zaciskanie mięśni Kegla, co za tym idzie, dążą do zwiększenia ich elastyczności i wytrzymałości. 
Jeśli jednak pomimo stosowania się do powyższych rad czucie w pochwie nie powraca, warto udać się na konsultację z ginekologiem lub seksuologiem, którzy mogą doradzić nam wykonanie zabiegu i plastyki pochwy.

Pochwa po porodzie – jak zrozumieć zmiany zachodzące w naszym ciele

Zrozumienie, co dzieje się z twoim ciałem po porodzie, to pierwszy krok do odzyskania kontroli. Pochwa po porodzie może przerażać, ale nie musi. Fizjoterapia pochwy może pomóc Ci zadbać o nową pochwę i przywrócić ją do pierwotnego stanu sprzed porodu. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, a nasza samoocena i samopoczucie spada, zdecydujmy się na wizytę u specjalisty. Poród to piękne przeżycie i dobrze, aby nie wzbudzało w nas złych emocji, a wyłącznie piękne i radosne chwile.    
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!