Data publikacji:

Potówki u dziecka. Jak wyglądają potówki u dziecka?

Potówki to drobne, zazwyczaj niegroźne zmiany skórne, które bardzo często występują u noworodków i małych dzieci. Zazwyczaj ich przyczyną jest przegrzanie organizmu na skutek ubierania malca nieadekwatnie do temperatury otoczenia. Wyjaśniamy, jak zwalczać potówki u dziecka i kiedy należy skonsultować tę przypadłość z lekarzem pediatrą.
potówki u dziecka

Potówki u dziecka – czym są? Dlaczego powstają?

Potówki u niemowlaka to drobne zmiany skórne, które są reakcją organizmu na przegrzanie. Najczęściej pojawiają się u dziecka latem, ale bywa i tak, że występują w chłodniejszych porach roku – wystarczy, że rodzic nie dopasuje ubrania dziecka do pogody i ubierze je zbyt grubo, by na skórze malca natychmiast pojawiły się dziesiątki krostek.
Potówki u noworodka czy niemowlęcia mogą mieć różne postaci. Zdecydowanie najczęściej występują te niewielkie (do 2 mm średnicy), wypełnione przezroczystym płynem, które pojawiają się w zgięciach łokci i kolan, a także na pleckach czy skórze głowy i szyi.
Jeśli potówki u dziecka zmieniają się – wypełniający płyn staje się biały, mówimy o potówkach białych. Gdy natomiast zmiany staną się duże i zaczerwienione, są to potówki czerwone.

Czy potówki u niemowlaka są groźne?

Zazwyczaj potówki u niemowlaka czy noworodka nie są groźne – wystarczy jedynie pamiętać o prawidłowej pielęgnacji, aby szybko znikły. Niemniej może się zdarzyć, że w obrębie tych zmian skórnych dojdzie do nadkażenia bakteryjnego. Jest to nie tylko nieprzyjemne dla dziecka, ale także groźne, dlatego takie zmiany leczy się maściami z antybiotykami.

Jak rozpoznać potówki u niemowlaka?

Potówki u dziecka dość łatwo można rozpoznać. Jak już wiesz, pojawiają się one na skutek przegrzania organizmu – najczęściej można zatem je zauważyć po spacerze, w czasie którego dziecko było bardzo grubo ubrane.
Potówki występują bardzo licznie i najczęściej pojawiają się w zgięciach łokci, w zgięciach kolan, w pachwinach oraz na głowie i tułowiu. To właśnie specyficzna lokalizacja może sugerować, że chodzi właśnie o tego typu zmiany. Kolejna wskazówka to wygląd krostek – te malutkie, z przezroczystym płynem, to najczęściej właśnie potówki.
Potówki u noworodka czy niemowlaka nie występują z objawami infekcji. Innymi słowy, u dziecka nie występuje gorączka, zmiana apetytu czy nastroju albo biegunka lub wymioty.

Co na potówki u niemowlaka?

Wiesz już, jak rozpoznać potówki u niemowlaka. Pozostaje pytanie – jak się ich pozbyć? Oczywiście wszystko zależy od tego, z jakiego typu zmianami masz do czynienia. Do leczenia potówek zwykłych wystarczy emolienty do kąpieli oraz krem z cynkiem. Świetnie sprawdza się Sudocrem na potówki u niemowlaka, który wysusza zmiany. Należy jedynie pamiętać, aby nie używać kremu w nadmiarze – wystarczy nałożyć jego cienką warstwę.
W aptekach oraz sklepach internetowych bez trudu kupisz również pudry oraz zasypki, które pomogą ci w pozbyciu się tej przypadłości u dziecka. I w tym przypadku pamiętaj jednak o umiarze oraz o tym, aby nie stosować zasypki czy pudru wraz z kremem. Doprowadzi to do połączenia się składników obu kosmetyków oraz do ich rolowania się. To z kolei zawsze skutkuje podrażnieniem skóry dziecka.
Jeśli u dziecka pojawiło się nadkażenie bakteryjne, wskazana jest już antybiotykowa maść na potówki u niemowląt. Może ją przepisać jedynie lekarz po ocenie zmian skórnych u małego pacjenta.

Domowe sposoby na potówki

Ale wyleczyć potówki u dziecka, niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja. O czym szczególnie musisz pamiętać?
  • Kąp dziecko w krochmalu lub emolientach
  • Kiedyś potówki u niemowlaka leczyło się przede wszystkim kąpielami w wodzie z dodatkiem krochmalu i ta metoda polecana jest również współcześnie. Krochmal łagodzi podrażnienia, regeneruje skórę i pozytywnie wpływa na pracę gruczołów potowych. Wystarczą 2-3 kąpiele z takim dodatkiem tygodniowo, aby skóra malca zaczęła wyglądać o wiele zdrowiej.
    Jeśli nie przekonuje cię ten stary, babciny sposób, możesz zastosować emolienty. Pamiętaj jednak, aby nie używać ich w nadmiarze – jedynie tyle, ile sugeruje producent.
  • Wietrz skórę malca
  • Świeże powietrze jest doskonałym lekarstwem. Kilka razy dziennie połóż gołe dziecko na specjalnej, zabezpieczającej macie i pozwól skórze oddychać przez około 10 minut.
  • Nie przegrzewaj dziecka
  • Noworodki ubiera się w o jedną warstwę więcej niż osobę dorosłą, natomiast dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia – tak jak osoby starsze dzieci czy osoby dorosłe. Jeśli masz na sobie latem koszulkę z krótkimi rękawkami i krótkie spodenki, to podobnie ubierz swoją pociechę. Pamiętaj, że przegrzewanie nie tylko zwiększa ryzyko powstania potówek, ale również przyczynia się do zmniejszenia odporności dziecka.
  • Nie stosuj oliwki do kąpieli
  • Jeśli u dziecka występują potówki, zaprzestań stosowania oliwki. O wiele lepiej sprawdzą się delikatne emolienty – zarówno te do kąpieli oseska, jak i do nawilżania jego skóry.

    Potówki u dziecka – czego nie robić?

    Znasz już domowe sposoby na potówki. Dla uzupełnienia wiedzy wyjaśniamy, czego nie robić, by nie zaszkodzić delikatnej, niemowlęcej skórze:
  • nigdy nie wyciskaj zmian na skórze dziecka – to krótka droga do bakteryjnego nadkażenia; wyciskanie jakichkolwiek zmian jest bolesne dla dziecka i może skutkować pojawianiem się blizn,
  • nie używaj spirytusu; ta metoda jest przestarzała i przede wszystkim – szkodliwa,
  • nie stosuj zwykłego mydła do pielęgnacji skóry dziecka, ponieważ doprowadzisz do jej przesuszenia,
  • nigdy nie używaj specjalistycznych maści czy innych produktów do skóry dziecka bez konsultacji lekarskiej,
  • nie kąp dziecka w wodzie z dodatkiem nadmanganianiu potasu, chyba że lekarz zalecił inaczej.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.