Data modyfikacji:

Co zrobić, gdy zauważymy powiększone węzły chłonne u dziecka?

Węzły chłonne to niewielkie struktury rozsiane po całym organizmie, które mają związek z układem limfatycznym. Niektóre z nich znajdują się tuż pod skórą i są świetnie wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, inne natomiast ulokowane są nieco głębiej i aby zbadać ich stan, niezbędne jest wykonanie zleconych przez lekarza badań. Powiększone węzły chłonne u dziecka, jak i u osoby dorosłej świadczą o toczącej się infekcji lub stanie zapalnym w obrębie organizmu. Zdarza się jednak, że jest to następstwo celowo wywołanych procesów. Jest tak przykładowo w sytuacji, gdy występują powiększone węzły chłonne u niemowlaka po szczepieniu. W każdym przypadku warto być czujnym i wiedzieć, co oznaczają powiększone węzły i co należy zrobić w takiej sytuacji.
Powiększone węzły chłonne u dziecka

Czym są węzły chłonne i za co odpowiadają?

Węzły chłonne to niewielkie, fasolkowate narządy, które oprócz transportowania limfy odpowiedzialne są za produkcję i magazynowanie komórek walczących z infekcjami. Każdy człowiek posiada około 500 węzłów chłonnych rozsianych po całym ciele. U zdrowych dzieci struktury te są niewyczuwalne. Do 3. roku życia mają one zaledwie ok. 3 mm średnicy. Niepowiększone węzły u dzieci starszych osiągają wielkość do ok. 1 cm.

Powiększone węzły chłonne u dziecka – przyczyny

Powiększone węzły chłonne u dziecka mogą przybierać rozmiar nawet orzecha włoskiego. Stan ten oznacza, że w organizmie toczy się proces zapalny. Przyczyny zmiany rozmiarów węzłów chłonnych podzielić można na infekcyjne i nieinfekcyjne.
Zapalenie węzłów chłonnych wywołują schorzenia infekcyjne o charakterze wirusowym, takie jak różyczka, cytomegalia, mononukleoza, gorączka trzydniowa, zapalenie wątroby, odra czy HIV. Infekcyjne przyczyny bakteryjne to natomiast salmonelloza, zakażenie paciorkowcami, choroba kociego pazura, gruźlica. Infekcyjne przyczyny o charakterze pasożytniczym to zazwyczaj toksoplazmoza.
Powiększone węzły chłonne u dziecka świadczą też o występowaniu chorób o charakterze nieinfekcyjnym. Wśród nich znajdują się m.in. schorzenia tkanki łącznej, takie jak toczeń trzewny, zapalenie stawów czy zespół Sjogerna i choroby występujące na tle immunologicznym, do których zaliczyć można np. chorobę Kawasaki. Powiększenie węzłów chłonnych u dzieci pojawia się jednak także jako reakcja na niektóre leki, np. fenytoinę, w chorobach spichrzeniowych, histiocytozie i sarkoidozie. Bywają też powiększone węzły chłonne u niemowlaka po szczepieniu, co ustępuje samoistnie i nie wymaga interwencji lekarza.

Powiększone węzły chłonne w brzuchu u dziecka – przyczyny

Powiększone węzły chłonne w danym rejonie ciała świadczą o miejscowym procesie zapalnym występującym w danym obszarze organizmu. Taki stan może też sygnalizować występowanie choroby ogólnoustrojowej. Powiększone węzły chłonne w jamie brzusznej u dziecka mogą świadczyć o różnego rodzaju zakażeniach bakteryjnych i wirusowych. To częsty objaw zakażenia pierwotniakowego i grzybiczego. Powiększone węzły chłonne w brzuchu to niekiedy również sygnał chorób o podłożu immunologicznym, w tym chłoniaków.
Węzły chłonne o nietypowej wielkości występują jednak także w innych rejonach ciała. Powiększone węzły chłonne na szyi u dziecka to zazwyczaj objaw infekcji ogólnoustrojowej lub górnych dróg oddechowych. Taki stan często towarzyszy popularnym przeziębieniom i innym chorobom szczególnie często występującym w okresie jesienno-zimowym. To również sygnał możliwego zapalenia jamy ustnej, migdałków podniebiennych oraz występowania zaawansowanej próchnicy. Powiększone węzły chłonne u niemowlaka z tyłu głowy mogą sugerować zapalenie ucha zewnętrznego, ale też ukąszenie kleszcza, różyczkę czy towarzyszyć ropnym zmianom na powierzchni skóry głowy.
Powiększone węzły chłonne w pachwinie u dziecka świadczyć mogą o odrze, różyczce, ospie wietrznej, ale też rozwoju mononukleozy czy wirusowego zapalenia wątroby.

Stale powiększone węzły chłonne u dziecka – co robić?

Zarówno w sytuacji, gdy węzły chłonne powiększone są od niedawna, jak i wówczas, gdy stale powiększone węzły chłonne u dziecka utrzymują się przez dłuższy czas bez wyraźnych innych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który określi przyczynę takiego stanu. Możliwe, że specjalista zaleci wykonanie takich badań jak morfologia krwi, oznaczenie CRP, OB, badanie ASO czy wymaz z gardła. Odpowiadając na pytanie, jak długo utrzymują się powiększone węzły chłonne u dziecka, zależy to bezpośrednio od przyczyny i rodzaju zastosowanego leczenia. Może to być antybiotykoterapia, a czasem nacięcie węzła, np. w sytuacji, gdy w jego wnętrzu zebrała się ropa. Po ustąpieniu danej choroby, węzły chłonne powoli się stabilizują, jednak może to potrwać kilka dni, a niekiedy także tygodni.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!