Data modyfikacji:

Jaki prezent dla 5-miesięcznego dziecka wybrać?

Jeśli wybierasz się w odwiedziny do niemowlęcia oraz jego rodziców, z pewnością rozmyślasz nad upominkiem dla brzdąca. Na szczęście wybór jest naprawdę ogromny – możesz kupić zarówno którąś z dedykowanych najmłodszym zabawek, jak i coś bardziej praktycznego. Podpowiadamy, co na prezent dla 5-miesięcznego chłopca lub dziewczynki sprawdzi się najlepiej i na co zwracać uwagę przy wyborze upominku.
prezent dla 5-miesięcznego dziecka

Na co zwracać uwagę, kupując prezent dla 5-miesięcznego dziecka?

Zanim kupisz prezent dla 5-miesięcznego chłopca lub dziewczynki, oceń go pod kilkoma ważnymi względami. W szczególności zwróć uwagę na:
 • przeznaczenie wiekowe – powinna być to zabawka dedykowana najmłodszym dzieciom, czyli z oznaczeniem 3m +;
 • certyfikaty – im jest ich więcej, tym lepiej świadczy to o jakości zabawki; obowiązkowy certyfikat to CE, ponadto zabawka może posiadać odznaczenia takie jak Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny, TÜV Rheinland, FSC, Fair Trade, Bezpieczny dla dziecka i Bezpieczny dla niemowląt czy Safe Toys;
 • opinie innych rodziców – jeśli prezent dla 5-miesięcznego dziecka kupujesz w internecie, zwróć uwagę na opinie wystawione przez innych kupujących – znajdziesz je między innymi w serwisie Ceneo.pl.

Prezent dla 5-miesięcznego dziecka: zabawka edukacyjna

 • Mata edukacyjna
Idealny prezent dla 0,5-rocznego dziecka to między innymi mata edukacyjna. Dzieciom w tym wieku w szczególności polecane są maty, które dzięki ruchomym bokom w dowolnym momencie można zmienić w basen na plastikowe kuleczki. Mata edukacyjna świetnie wspiera rozwój dziecka – zarówno w kontekście umysłowym, jak i fizycznym.
 • Klocki sensoryczne
Kolejny polecany prezent dla niemowlęcia to klocki sensoryczne. Stymulują one zmysł dotyku, przynoszą ulgę w czasie ząbkowania, a dodatkowo wprowadzają dziecko w świat kolorów i kształtów (w zależności od modelu). Klocki mogą służyć maluszkowi bardzo długo – gdy trochę podrośnie, będzie mógł budować z nich wysokie wieże.
 • Książeczka sensoryczna
Świetny prezent dla 5-miesięcznego dziecka to książeczka sensoryczna. Na każdej stronie takiej książeczki znajdują się różne, interesujące dziecko elementy – szeleszczące, odbijające światło albo piszczące po naciśnięciu. Książeczka sensoryczna pobudza zmysły dziecka i przyczynia się do integracji sensorycznej, stanowiąc jednocześnie interesującą zabawkę.

Prezent dla 5-miesięcznego chłopca lub dziewczynki: zabawka interaktywna

 • Zabawka zachęcająca do raczkowania
Bardzo polecany przez rodziców prezent dla 0,5-rocznego dziecka to zabawka interaktywna, która zachęca maluszka do ważnego dla jego rozwoju raczkowania. Raczkujący miś albo uciekający piesek stanowią dla niemowlęcia wielką atrakcję – maluch chętnie je naśladuje i próbuje przesunąć się w ich kierunku.
 • Szczeniaczek Uczniaczek
To kultowa już zabawka od marki Fisher-Price. Ten uroczy miś ma na swoim ciele różne przyciski, po naciśnięciu których śpiewa piosenki, opowiada bajki i wprowadza dziecko w świat literek i cyferek. Zabawkę można dopasować do wieku dziecka dzięki trzem poziomom nauki. W sprzedaży dostępna jest również bardziej dziewczęca wersja zabawki, czyli Siostrzyczka Szczeniaczka.
 • Interaktywny stolik edukacyjny
Wciąż zastanawiasz się, co na prezent dla 5-miesięcznego dziecka sprawdzi się najlepiej? Rozważ zatem zakup interaktywnego stoliczka dla niemowląt. Zabawka zachęca dziecko do stania (a zatem pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny), wprowadza maluszka w świat kolorów, kształtów, literek i cyferek, a przede wszystkim – jest źródłem niekończącej się, fantastycznej zabawy.

Prezent dla 0,5-rocznego dziecka: przytulanka

Jeśli żadna z powyższych propozycji nie przypadła ci do gustu, rozważ zakup przytulanki – maskotki, która być może zostanie wieloletnim przyjacielem obdarowanego lub obdarowanej. W szczególności polecane są:
 • Misie Szumisie
Miś Szumiś to mięciutka zabawka, która odtwarza tzw. biały szum – kojące, relaksujące dźwięki, dzięki którym łatwiej jest dziecku zasnąć. Taka maskotka zapewnia dziecku spokojniejszy sen oraz zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa.
 • Lalka szmacianka
Polecany prezent dla 5-miesięcznego dziecka to również lalka szmacianka. Laleczka jest miękka i bezpieczna, pięknie wygląda i jest idealna do przytulania. Niektóre modele można personalizować.
 • Klasyczna maskotka
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić niemowlęciu klasycznego misia. Pamiętaj jednak, aby wybrać tego w średnim rozmiarze – zbyt dużą zabawkę trudno będzie dziecku przytulić. Dodatkowo może stanowić zagrożenie w czasie, gdy maluszek będzie spał. Pamiętaj, że zabawka nie powinna mieć drobnych elementów czy długich wstążek.

Praktyczny prezent dla 5-miesięcznego chłopca lub dziewczynki

Prezent dla 0,5-rocznego dziecka może być bardziej praktyczny. Jeśli chcesz odciążyć młodych rodziców i kupić im coś, co będzie przydatne w opiece nad szkrabem, może zdecydować się na:
 • Ubranka
Śpioszki, bodziaki, miękkie spodenki – ich nigdy dość. Pamiętaj, aby zapytać rodziców, jaki rozmiar nosi dziecko i nie odrywaj metek – umożliwi ci to wymianę towaru (jeśli kupujesz w internecie, masz na to 14 dni).
 • Nosidło
Jeśli wiesz, że dane niemowlę uwielbia być noszone, rozważ zakup nosidła. Usprawni ono opiekę nad dzieckiem i umożliwi młodym rodzicom zajęcie się obowiązkami w czasie noszenia malca.
 • Zestaw gryzaków
W wieku 5–6 miesięcy większość dzieci zaczyna ząbkować, co związane jest z licznymi dolegliwościami. Do ich złagodzenia polecane są różnego rodzaju gryzaczki – zwłaszcza te, które można chłodzić w lodówce.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.