Data publikacji:

Sapka u noworodka – przyczyny i sposoby leczenia

Twój nowo narodzony maluch wydaje niepokojące dźwięki przypominające sapanie? Najpewniej jest to sapka – przypadłość popularna wśród małych dzieci. Z reguły jest niegroźna i mija samoistnie w ciągu kilku tygodni, jednak nigdy nie należy jej bagatelizować. Sprawdź, jak rozpoznać sapkę u noworodka i jak z nią postępować.

Rodzice noworodków z reguły bacznie obserwują każdą zmianę w ich zachowaniu. Sapka należy do tych dolegliwości, które wzbudzają w nich duży niepokój. Niemowlak z sapką jest marudny, nie chce jeść, a co najbardziej przykre, ma problemy z oddychaniem. Czy sapką należy się martwić? Co robić, gdy się pojawi?

Co to jest sapka noworodka?

Sapka to powszechna nazwa dolegliwości układu oddechowego u noworodków, która swoją nazwę wzięła od sapania. Jest to niedrożność nosa spowodowana obrzękiem śluzówki i zaleganiem wydzieliny w jamie nosowej. Jako że noworodki przez pierwsze tygodnie życia oddychają tylko przez nos, sapka jest dla nich ogromnym dyskomfortem. To właśnie wtedy rodzic może usłyszeć odgłosy przypominające sapanie lub chrapanie.

Sapka u dziecka – objawy

Podstawowym objawem sapki jest, jak wspomnieliśmy, odgłos sapania wydawany przez dziecko. Może przypominać on również dyszenie lub chrapanie. Sapki nie należy mylić z katarem, ponieważ  w jej przypadku nie dochodzi do wycieku wydzieliny z noska. Jest on wyraźnie obrzęknięty i podrażniony. W odróżnieniu od kataru, przy sapce maluszek z reguły nie kicha. Dziecko z sapką zwykle jest marudne, męczy się podczas picia z piersi lub butelki, ma problemy z zasypianiem.

Co jest przyczyną sapki u dziecka?

Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że sapka to niesamowicie powszechna dolegliwość. Gdy pojawi się u twojego dziecka, nie należy panikować, a znaleźć jej przyczynę. Sapka może mieć swoje źródło w kilku czynnikach.

Sapka u dziecka a infekcja

Jeśli wraz z sapką u dziecka występuje gorączka oraz kaszel, prawdopodobnie maluch boryka się z infekcją. Może być to zarówno pospolite przeziębienie, jak i o wiele poważniejszy problem, taki jak zapalenie oskrzeli. W takiej sytuacji dziecko jak najszybciej powinien obejrzeć lekarz.

Reakcja na warunki panujące w pomieszczeniu

Sapka może wynikać także z przesuszenia noska na skutek niskiej wilgotności powietrza lub zbyt wysokiej temperatury. Dochodzi do tego najczęściej w okresie grzewczym. Rodzice noworodków powinni pamiętać o tym, aby nie przegrzewać swoich pociech. W pokoju, w którym mieszka dziecko, powinna panować temperatura około 20 stopni Celsjusza. Warto zainwestować także w nawilżacz powietrza.

Sapka u dziecka a ulewanie

Zdarza się, że w trakcie typowego dla niemowląt ulewania, pokarm trafi do tylnej części nosa i silnie ją podrażni, wywołując u maluszka krótkotrwałą sapkę.

Alergia przyczyną sapki

Co ciekawe, sapka u noworodka może być objawem alergii. Niemowlęta często cierpią z powodu uczulenia na białko mleka krowiego, czego efektem są wysypki, biegunki, bóle brzucha oraz obrzęk błony śluzowej nosa. Zdarza się, że sapka jest pierwszym symptomem innych alergii, np. na kurz.

Sapka u niemowlęcia. Czy to astma?

W nielicznych przypadkach, sapka jest jednym z pierwszych objawów rozwijającej się astmy. Współtowarzyszą jej świszczący oddech, kaszel oraz duszności. Charakterystycznym symptomem astmy u dzieci jest również intensywne wciąganie skóry na klatce piersiowej w trakcie wdechu. Jeśli zauważysz to u swojego malucha, jak najszybciej zabierz go do lekarza.

Jak reagować, podejrzewając sapkę u niemowlęcia?

Warto mieć świadomość, że noworodki, ze względu na bardzo wrażliwe górne drogi oddechowe, często borykają się z sapką. Jeśli pomimo zatkanego noska maluch pozostaje pogodny i z chęcią przyjmuje pokarm, sapkę możesz leczyć w warunkach domowych. Najprawdopodobniej minie ona sama w ciągu maksymalnie kilkunastu dni.

W okresie leczenia zadbaj o częstsze, lecz krótsze karmienia: sapka utrudnia maluchom pobieranie pokarmu, dlatego długie chwile spędzone przy piersi nie będą możliwe.

Jeśli jednak twoje dziecko ma sapkę, nie chce jeść i spać oraz widocznie męczy się z oddychaniem, ważne, aby obejrzał je lekarz. Sygnałami alarmowymi są również kaszel i gorączka. Infekcje u noworodków bywają bardzo groźne, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Nie zapominaj również, że sapka może stanowić objaw alergii.

Jak leczyć sapkę u noworodka?

Sapkę bez powikłań można z powodzeniem leczyć w domowych warunkach. Zazwyczaj proste, domowe metody pozwalają szybko uporać się z sapką i przynieść maluszkowi uczucie ulgi. Podpowiadamy, co robić, gdy twoje dziecko boryka się z sapką.

Higiena noska u noworodka z sapką

Przewody nosowe u noworodka są bardzo wąskie, dlatego wystarczy niewielka ilość wydzieliny, by je zatkać. Ponadto maluszek nie potrafi pozbyć się jej sam. Zaopatrz się w aspirator dla noworodków i kilka razy dziennie ostrożnie czyść nosek maluszka. Pamiętaj, że podczas takiego zabiegu, główka dziecka powinna znajdować się wyżej niż reszta ciała.

Do oczyszczania noska dziecka świetnie sprawdzają się kropelki z roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej. Nie tylko pomagają usunąć wydzielinę, ale także nawilżają błonę śluzową nosa.

Nawilżacz powietrza – sprytny sposób na sapkę

Od jesieni do wiosny w pokoju bobasa powinien znajdować się nawilżacz powietrza. W okresie grzewczym może być ono bardzo suche, co sprzyja pojawieniu się sapki. Nawilżacz do pokoju dziecka może pełnić również rolę nocnej lampki.

Wietrzenie pokoju niemowlęcia

Pokój, w którym śpi maluch, powinien być regularnie wietrzony. Zadbaj także o to, by nie było w nim za ciepło. Z pewnością nie chcesz, aby twoje maleństwo marzło, jednak musisz wiedzieć, że wysokie temperatury również mu nie służą. Gdy w pomieszczeniu jest więcej niż 20 stopni Celsjusza, noworodkom najczęściej jest zbyt ciepło. Sprzyja to także pojawieniu się sapki.

Częste spacery, bez względu na porę roku

Kontakt ze „światem zewnętrznym” jest bardzo potrzebny niemowlętom. To podstawowy sposób kształtowania układu odpornościowego. Nie stroń więc od spacerów, nawet w okresie zimowym. Postaraj się codziennie choć na chwilę wyjść z dzieckiem po to, by zaczerpnęło świeżego powietrza.  Warto poczytać również o technice zwanej werandowaniem noworodka, a więc stopniowym przyzwyczajaniem go do zimna.

Unikanie kurzu

Choć pluszaki w łóżeczku dziecka prezentują się uroczo, często osiada na nich kurz, który może być przyczyną alergii oraz sapki u noworodka. W łóżeczku umieść najlepiej jedną zabawkę i regularnie ją pierz. W pokoju noworodków nie zaleca się również stosowania dywanów oraz zasłon.

Sapka u niemowlaka – obserwuj i działaj

W większości przypadków sapka niemowlęca nie stanowi powodu do niepokoju. Odpowiednia pielęgnacja małego noska, wietrzenie i nawilżanie pomieszczeń zwykle dają szybkie rezultaty w jej leczeniu. Jeśli pomimo podjęcia odpowiednich kroków problem nie mija, a twoje dziecko zdradza objawy infekcji, nie zwlekaj z wizytą u pediatry.

Autorka: Joanna Stanuch