Data publikacji:

Co oznacza śluz z krwią przed porodem?

Obecność krwi na bieliźnie to jedna z tych sytuacji, które bardzo stresują kobiety spodziewające się dziecka. Warto jednak pamiętać, że jej pojawienie się nie zawsze oznacza nieprawidłowości. Sprawdź, co może być powodem śluzu z krwią przed porodem.
śluz z krwią przed porodem

Śluz z krwią przed porodem – co może być jego przyczyną?

Domieszka krwi w śluzie u kobiety ciężarnej zwykle świadczy o normalnych procesach zachodzących w organizmie, jednak bywa, że stanowi sygnał alarmujący.

Odejście czopa śluzowego

Jednym z najczęstszych powodów pojawienia się śluzu z krwią przed porodem jest odejście czopa śluzowego. Jest to bardzo gęsta wydzielina, która zamyka kanał szyjki macicy, chroniąc tym samym dziecko przed kontaktem z drobnoustrojami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Czop śluzowy usuwany jest przez organizm na kilka dni przed rozpoczęciem akcji porodowej. Może odejść zarówno w całości (wówczas kobieta zauważa na bieliźnie śluzową kulkę), jak i w kawałkach. W większości przypadków czop śluzowy zawiera domieszkę krwi pochodzącej z pękniętych naczynek krwionośnych.
Jak reagować na pojawienie się czopa śluzowego? Przygotuj się na to, że poród rozpocznie się w ciągu kilku dni! Jeśli wystąpią skurcze i bóle brzucha oraz odejście wód płodowych, pora na wyjazd do szpitala.

Łożysko przodujące

Innym powodem śluzu z krwią przed porodem jest łożysko przodujące. To stan, w którym łożysko znajduje się w dolnej ścianie macicy, przez co jest narażone na odrywanie od błony śluzowej. Efektem tych urazów jest pojawienie się śluzu z domieszką brązowej krwi. O łożysku przodującym kobieta dowiaduje się jednak o wiele wcześniej niż przed samym porodem – lekarz powinien zdiagnozować je podczas rutynowych badań USG. Przyczyny tego stanu nie są do końca znane; wiadomo jednak, że po zdiagnozowaniu łożyska przodującego kobieta powinna być pod ścisłą kontrolą lekarską ze względu na zagrożoną ciążę. Jeśli masz łożysko przodujące, w ciąży oszczędzaj się i często wypoczywaj.

Polipy i nadżerki

Krew w śluzie pojawiająca się w ciąży może świadczyć także o obecności nadżerek i polipów. Ciężarne panie powinny pamiętać, że te problemy zdrowotne mogą pojawiać się również w „odmiennym stanie”. Jeśli oprócz krwawienia odczuwasz świąd, ból lub pieczenie w obrębie narządów intymnych, skontaktuj się z ginekologiem.

Urazy mechaniczne

Pospolitym powodem pojawienia się śluzu z krwią w ciąży są urazy mechaniczne, do których u ciężarnej może dojść np. w trakcie stosunku seksualnego. Narządy rodne przyszłej mamy są bardzo ukrwione i wrażliwe, dlatego nawet podczas delikatnych zbliżeń może dojść do drobnego pęknięcia naczynka krwionośnego. Jest to z reguły niegroźna sytuacja, którą nie trzeba się martwić, zwłaszcza jeśli krwawienie wystąpiło skąpo i jednorazowo.

Śluz z krwią przed porodem – kiedy do lekarza?

Jeśli śluzowi z krwią przed porodem towarzyszą skurcze, bóle, podwyższona temperatura i ogólne złe samopoczucie, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Jak sama widzisz, w niektórych sytuacjach krew w śluzie może zwiastować kłopoty zdrowotne, które dla dobra mamy i dziecka należy jak najszybciej rozwiązać.

Śluz z krwią przed porodem – podsumowanie

Śluz z krwią przed porodem to najczęściej normalna sytuacja towarzysząca wypadnięciu czopa śluzowego. Czasem domieszka krwi w wydzielinie świadczy o niegroźnym urazie mechanicznym śluzówki. Pamiętaj jednak, że krew w śluzie powinna zawsze wzbudzić twoją czujność – w niektórych przypadkach towarzyszy ona groźnym stanom, takim jak łożysko przodujące czy nadżerki.
Zdjęcie: Envato Elements