Data publikacji:

Mokry kaszel u dziecka - jak sobie z nim poradzić

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Kaszel i dorosłych i dzieci to bardzo nieprzyjemny i uciążliwy objaw. Dodatkowo jeżeli pojawia się u małego dziecka oraz trwa bardzo długo, może być także przyczyną lub objawem innych chorób. Dlatego w sytuacji, w której widzimy że nasza pociecha ma problem z odkrztuszeniem zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny powinniśmy reagować jak najszybciej i na wiele różnych sposobów. Jak możemy zredukować kaszel samodzielnie, bez leków? Kiedy warto podać dziecku syrop wykrztuśny lub zrobić inhalację? Co począć w sytuacji, gdy kaszel nie ustępuje, a czasem wręcz się nasila pomimo naszych prób aby go zbić i usunąć całkowicie?

 

1. Kaszel u dziecka - domowe sposoby

2. Kaszel u dziecka - syropy i środki bez recepty

3. Kaszel u dziecka - kiedy do lekarza?

 

Kaszel u dziecka - domowe sposoby

Zanim sięgniemy po leki istnieje wiele sposobów w jaki można złagodzić kaszel u dziecka bez konieczności ich użycia. W pierwszej kolejności powinniśmy zwiększyć ilość płynów przyjmowanych przez naszą pociechę. Należy jednak zaznaczyć że powinny być to substancje nie drażniące i tak już podrażnionych dróg oddechowych. Najlepszym wyborem będzie więc ciepła herbata z dodatkami, na przykład sokiem malinowym cytryną, miodem i tak dalej. Napój nie może być jednak zbyt gorący, ponieważ nadmierne ciepło będzie działać na naszą niekorzyść.

Kolejnym krokiem jaki może ulżyć dziecku podczas kaszlu jest oklepywanie jego pleców. Dzięki temu zabiegowi oczyszczamy płuca i ułatwiamy wykrztuszenie zalegającej w nich wydzieliny, a w konsekwencji nasza pociecha może spokojniej oddychać. Proces ten można połączyć z nebulizacją, co da jeszcze lepsze efekty.

Jeszcze innym sposobem na zminimalizowanie kaszlu jest częste i dokładne wietrzenie pomieszczeń. W momencie kasłania wiele drobnoustrojów chorobotwórczych ląduje w zawiesinie drobinek w powietrzu, co sprzyja przedłużaniu się choroby. Jeżeli dobrze wywietrzymy pokój dziecka to nie tylko pozbędziemy się tego efektu, ale również ułatwimy mu oddychanie dzięki dawce świeżego i czystego powietrza.

 

Kaszel u dziecka - syropy i środki bez recepty

W sytuacji gdy standardowe domowe metody nie działają, kolejnym etapem może być podanie dziecku leków dostępnych w aptece bez recepty, jak na przykład syrop wykrztuśny dla dzieci czy środki niezbędne do poprawnej inhalacji. Tutaj należy jednak pamiętać, aby stosować środki dokładnie według instrukcji z ulotki. Jeżeli przesadzimy i podamy dziecku za dużą dawkę lub zrobimy to zbyt często, możemy nie tylko mu nie pomóc ale wręcz zaszkodzić. W przypadku bardzo małych dzieci dobrym pomysłem jest poradzenie się lekarza lub farmaceuty zanim podamy jakikolwiek środek - dzięki temu mamy pewność, że nie zaszkodzimy naszemu maluszkowi, a przyniesiemy mu ulgę w chorobie. W takiej sytuacji warto również dowiedzieć się, jak długo dziecko nie powinno chodzić do przedszkola czy szkoły, aby nie było przyczyną zachorowań u innych dzieci.

 

Kaszel u dziecka - kiedy do lekarza?

Jeżeli kaszel utrzymuje się bardzo długo i nie chce ustąpić lub zaczynają mu towarzyszyć inne objawy, jest to sygnał że powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Być może jest to objaw poważniejszej choroby, na zwalczenie której będziemy potrzebowali silniejszego leku czy antybiotyku. Dodatkowo przedłużające się infekcje dróg oddechowych mogą prowadzić do ich upośledzenia, co dotyczy szczególnie dzieci, u których tkanki nie są w końcu jeszcze w pełni rozwinięte. Im szybciej więc zareagujemy, tym większa szansa że unikniemy nieprzyjemnych komplikacji, a nasz maluch szybko wróci do zdrowia.


Autor