Data publikacji:

Tapeta w dziecięcym pokoju. Podpowiemy jaką wybrać!

Autor: Serwis Dzidziusiowo

 

Aranżacja pokoju dziecięcego wcale nie musi spędzać snu z oka rodzica. O ile jest to rzeczywiście często nie lada wyzwanie, o tyle, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka czynników, w tym bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz upodobania pociechy, o tyle aranżacja tej przestrzeni może stać się prawdziwą przygodą dla wszystkich członków rodziny. Świetnym sposobem na metamorfozę wnętrza, albo też nadanie mu charakteru od podstaw jest wprowadzenie do pokoju tapet. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze, aby okazał się on przysłowiowym strzałem w dziesiątkę? Sklep z tapetami 4wall podpowiada.

Tapety do pokoju dziecka - bezpieczeństwo przede wszystkim

Najważniejszym czynnikiem, jaki powinien być brany pod uwagę przy wyborze tapet jest bezpieczeństwo. W praktyce oznacza to, że wszystkie zastosowane przy jej produkcji materiały powinny posiadać odpowiednie atesty. Podstawowy atest jest wydawany przez Państwowy Zakład Higieny.

 

Tapety do pokoju dziecka absolutnie nie powinny zwierać żadnych toksycznych substancji. Ważne jest więc, aby kupować je tylko i wyłącznie od sprawdzonych producentów. Tutaj w grę powinna wejść przede wszystkim jakość, która często idzie w parze z nieco wyższymi cenami. Na niej jednak nie warto jest oszczędzać.

 

Bardzo ważne jest to, aby tapeta była odporna na zabrudzenia, jak również uszkodzenia mechaniczne. Dziecięca wyobraźnia nie jest raczej ograniczona, więc należy się spodziewać wielu "niespodzianek", jakie czekają na pokrycia ścian.

Tapety do pokoju dziewczynki

Przyjęło się, że jeśli pokój dziewczynki, to tapeta ma być pokryta brokatem, lśnić różem niczym cukierek, albo zdobić przestrzeń pastelową głębią. Owszem, można postawić na tego typu dekoracje, ale nie jest to konieczne. W końcu dziewczęcy świat jest bardzo różnorodny i nie warto go generalizować. Jeśli więc dziecko jest już w wieku, w którym potrafi jasno komunikować to, co mu się podoba, to warto jest wsłuchać się w te potrzeby.

 

Na pewno w życiu większości dziewczynek na pewnym etapie rozwoju pojawi się fascynacja księżniczkami, jednorożcami, różnymi odcieniami różu czy też kucykami, albo też wróżkami. To często postacie z bajek czy też opowiadań, jakie czytamy im na dobranoc. Jeśli pociecha chce pokój w którym się one znajdą, wówczas tapeta jest genialnym wyborem. Co istotne, kiedy wspomniana fascynacja minie, z powodzeniem można ją wymienić na inną. To niewątpliwie ogromna zaleta tapet.

 

Jeśli wolimy bardziej uniwersalne motywy, które zostaną w przestrzeni dziewczynki na dłużej, to dobrym wyborem będą np. różnego rodzaju wzory, motywy florystyczne, czy też krajobrazy.

Tapeta do pokoju chłopca

W życiu wielu chłopców przychodzi moment na fascynację różnego rodzaju pojazdami oraz bohaterami z bajek. Wprowadzenie takiego oto motywu do pokoju nie jest problematyczne właśnie dzięki tapetom. Pamiętajmy o tym, że zarówno kolory, jak i wspomniane motywy, jakie znajdą się w dziecięcych pokojach w bardzo istotny sposób wpływają zarówno na wyobraźnię, jak i co za tym idzie, rozwój małych lokatorów. I tutaj śmiało można powiedzieć, że dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Kierujmy się więc przy wyborze temperamentem dzieci, ich fascynacjami. Wprowadzajmy je do świata wyobraźni, której raczej nie powinniśmy ograniczać, dopóki trzyma się w bezpiecznych ramach. Jeśli więc 15-letni chłopiec zamarzy o tapecie z bohaterem bajki, a my myślimy, że jest za mało poważny, to jednak pozwólmy mu na to. Nie róbmy niczego na siłę. W końcu pokój to przestrzeń, która ma sprawić, że po prostu poczuje się w niej komfortowo.

 

W przestrzeni zarezerwowanej dla chłopca można także postawić na uniwersalne motywy. Świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju geometryczne wzory czy też krajobrazy. Tak naprawdę w wyborze ogranicza nas tylko wyobraźnia i indywidualne poczucie smaku.

Funkcjonalny pokój dziecka

Uporządkowanie przestrzeni w dziecięcym świecie, bez względu na to ile ma lat pociecha jest bardzo ważne. W takiej czuje się ono bezpiecznie i potrafi lepiej zorganizować sobie czas. Bez względu na to, jakim metrażem dysponujemy, można z powodzeniem sprawić, że wydzielenie w nim stref nie będzie aż tak trudnym wyczynem. Zadanie bardzo ułatwią nam tapety.

 

Podział na strefy oznacza pokazanie dziecku, które z miejsc jest przeznaczone do zabawy, a jakie do relaksu. W pokoju dziecka szkolnego nie można oczywiście zapomnieć także o strefie dedykowanej nauce. W niej powinny znaleźć się raczej stonowane kolory sprzyjające skupieniu, podobnie jak przestrzeni w której dziecko ma się zrelaksować i zasnąć. Zdecydowanie większe przysłowiowe pole do popisu mamy wybierając tapetę do strefy zabawy. Tutaj bez problemu możemy zdecydować się na motywy dotyczące zainteresowań, ulubionych postaci z bajek, książek czy komiksów.

Tworząc poszczególne strefy warto jednak mieć pewien plan działania. Zdecydowanie nieestetycznie będzie wyglądał pokój, w którym tapety nie będą w żaden sposób ze sobą współgrały. Takie działanie może wprowadzić jedynie niepotrzebny chaos, a więc uzyskanie efektu odwrotnego do zamierzonego.

Tapety w pokoju dziecka a meble i dekoracje

Wybór odpowiedniej tapety powinien wiązać się również z tym, że musi ona pasować do mebli i dodatków, które znajdują się w pokoju, albo też dopiero mają się w nim znaleźć. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu uzyskamy efekt pewnego uporządkowania przestrzeni, która bardzo mocno wpływa na jakość relaksu, jak również skupienia się. Oczywiście chodzi także o kwestie estetyczne. W końcu dzieci także lubią otaczać się ładnymi przedmiotami i przebywać w miejscach w których po prostu czują się dobrze.

Aranżacja pokoju dziecięcego jest bardzo ważnym momentem w życiu każdego rodzica i dziecka, bez względu na to, na jakim etapie rozwoju dziecka się odbywa. Za każdym razem trzeba brać pod uwagę wiele czynników, które mogą w istotny sposób przyczynić się do tego, że mały lokator będzie czuł się dobrze. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia jego rozwoju. Jeśli dokładnie przemyślimy plan działania, wówczas na pewno stworzymy miejsce do którego nasze dziecko po prostu będzie chciało wracać.


Autor