Data publikacji:

Kiedy można zacząć uczyć dziecko angielskiego

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Chcąc zapewnić naszym dzieciom najlepszą przyszłość, chętnie inwestujemy w naukę języków. Znajomość angielskiego na poziomie zaawansowanym, dobry akcent i swoboda porozumiewania się, wydaje się dziś absolutną podstawą. Kiedy zatem najlepiej rozpocząć naukę angielskiego?

nauka angielskiego online

Novakid.pl  -  szkoła języka angielskiego dla dzieci online 

 

 

Wielu rodziców rozważa jak najwcześniejsze rozpoczęcie nauki, aby dziecko było dwujęzyczne i władało drugim językiem tak samo sprawnie, jak ojczystym. Bilingwinizm może wystąpić u dzieci wychowujących się w dwujęzycznych rodzinach lub na obczyźnie. Dwujęzyczność może być następstwem regularnego kontaktu z językiem jeszcze przed ukończeniem 3 roku życia.

 

Dwujęzyczność – co to jest?

Wprowadzenie nauki drugiego języka, gdy dziecko już w pewnym stopniu komunikuje się w języku pierwszym, fachowo nazywa się dwujęzycznością dziecięcą typu sukcesywnego. Aby równomiernie rozwijać wszelkie kompetencje w dwóch językach należy nie tylko uczyć dwóch języków już na etapie szkolnym, ale także uczyć innych przedmiotów w dwóch językach. Edukacja dwujęzyczna to duża dziedzina pedagogiki, a tak wczesne wprowadzenie drugiego języka ma oczywiście wiele korzyści, ale nie jest też pozbawione wad. Wymaga czasu, zaangażowania nie tylko rodziców, ale także obcojęzycznych nauczycieli.

 

Dwujęzyczność ma wpływ na kreatywność rozwijającego się umysłu. Badania dowodzą, że u osób dwujęzycznych myślenie dywergencyjne (twórcze) jest o wiele lepiej rozwinięte. Warto jednak dodać, że dwujęzyczność może stanowić w pewnym stopniu barierę w przyswajaniu wiedzy ogólnej oraz wpływać na proces socjalizacji. Jednocześnie używanie dwóch języków może wpływać na rozwój świadomości metajęzykowej oraz wspomagać proces obiektywizacji. Na to, jak dwujęzyczność wpłynie na dziecko, ma wpływ zachowanie całego otoczenia: rodziny, opiekunów i wychowawców.

 

Angielski dla przedszkolaka

Następczy proces nauki języka nazywany sekwencyjnym również może dawać wspaniałe rezultaty. Tradycyjny model polegający na wprowadzeniu języka obcego dopiero wówczas, gdy dziecko już swobodnie komunikuje się w jednym języku ma wiele zalet. Może przyjąć formę zabawy, rozrywki, a dzięki nowatorskim formom nauczania wcale nie musi wiązać się z regularnym dowożeniem dziecka na zajęcia i dostosowywaniem grafiku całej rodziny do lekcji.

Novakid to szkoła języka angielskiego online dla dzieci w wieku 4-12 lat umożliwiająca zdalne uczenie się języka angielskiego z nauczycielami z USA, Wielkiej Brytanii i innych krajów anglojęzycznych. Szkoła korzysta z programu nauczania odpowiadającego standardom CEFR (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego).

 

Kiedy i jak zacząć naukę

Naturalnym momentem na rozpoczęcie nauki języka angielskiego jest wiek ok. 4 lat. Dziecko już dobrze zna język ojczysty, jest głodne wiedzy i chętnie uczy się nowych rzeczy. Jednak wożenie przedszkolaka po pracy i przedszkolu nastręcza komplikacji. Dziecko w tym wieku może być zmęczone, onieśmielone nowym otoczeniem i obcymi ludźmi. Na szczęście dzisiaj profesjonalne lekcje również w native speakerami można odbywać w domowym zaciszu.

 

angielski dla przedszkolaków

 

 

Nauka angielskiego dla dzieci online

Dzieci uczą się podczas lekcji online na komputerze w kontakcie jeden na jeden z nauczycielem. Metoda nauczania NovaKid polega na sprawdzonym podejściu komunikacyjnym połączonym z metodą reagowania całym ciałem TPR (total physical response). Każdy nauczyciel Novakid jest native speakerem, ale naukę mogą rozpocząć już dzieci w wieku lat 4 i to zupełnie od zera. Nauczyciele znają metody, które motywują do komunikowania się po angielsku od samego początku. Novakid działa w przeglądarce, nie wymaga instalowania dodatkowych programów, a wszystkie niezbędne materiały dostarczane są wraz z platformą do nauki.

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
24-09-2020
Ocena:
TutLo Bear to fajna alternatywa dla lekcji stacjonarnych, z domu, wygodnie, a efekty faktycznie widać duże.
20-09-2020
Ocena:
Moja córka 6-lat uczy się online z tutlo i jesteśmy zadowolone. Widzę, że chętnie bierze udział w tych lekcjach i na prawdę wiele jej dają bo robi ogromne postępy.