Data publikacji:

Zabawki dla 3-latka z autyzmem, które wspierają wyobraźnię i twórczość. Sprawdź nasze propozycje

Zaburzenia ze spektrum autyzmu, będące grupą zaburzeń neurorozwojowych, są często diagnozowane u małych dzieci, głównie między 2. i 3. rokiem życia. Z tego względu takie maluchy potrzebują odpowiedniej stymulacji, ponieważ mogą być nie tylko nadwrażliwe na bodźce, ale także za słabo je odczuwać. Właśnie dlatego producenci proponują coraz liczniejsze zabawki dla dzieci z autyzmem dla 3-latka. Jakie wybrać? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Group of kids playing together with airplane toy

Co lubią dzieci autystyczne?

Chcesz kupić prezent i zastanawiasz się, co lubią dzieci autystyczne? Podstawą jest znalezienie zabawki stymulującej jego rozwój. Warto poszukać czegoś, co pomoże maluchowi w doskonaleniu i zdobywaniu nowych umiejętności, np. we wsparciu koordynacji ruchowej czy funkcji motorycznych. Dobrze sprawdzają się też zabawki wpływające pozytywnie na koncentrację, a w przypadku dzieci, które mają problem z kontaktem z rówieśnikami – mogą sprawdzić się zabawki dla autysty, które będą wymagać towarzystwa innych dzieci czy rodzeństwa.
Oczywiście, nie bez znaczenia są też indywidualne preferencje malucha oraz wspomniane wcześniej zaburzenia sensoryczne, które często występują w duecie z autyzmem. W związku z tym skonsultuj się z rodzicami dziecka, zanim kupisz mu prezent. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że upominek nie spowoduje np. dodatkowej stymulacji u maluchów z nadwrażliwością na bodźce.
A jakie zabawki nie sprawdzą się dla dzieci z autyzmem? W tej kategorii, zwłaszcza w przypadku maluchów z nadwrażliwością na bodźce, znajdują się przedmioty prowadzące do przestymulowania. Mowa np. o zabawkach sensorycznych, które działają na kilka zmysłów jednocześnie. O wiele lepszym pomysłem jest jednorazowe ograniczenie się do jednego lub dwóch z nich.

Jakie zabawki dla dzieci z autyzmem wybierać? Podstawą jest bezpieczeństwo

Bez względu na to, czy chcesz kupić zabawki dla dzieci z autyzmem, czy dla 3-latka, u którego nie zdiagnozowano zaburzeń neurorozwojowych – absolutną podstawą jest bezpieczeństwo malucha w trakcie korzystania z nowego przedmiotu. Chodzi o to, aby wybrany produkt nie był wykonany np. z łatwopalnych materiałów czy nie miał ostrych krawędzi. Dobrze, aby był wolny od szkodliwych substancji, np. barwników.
Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy interesująca cię zabawka dla małego autysty jest bezpieczna, jest zapoznanie się z przyznanymi jej certyfikatami i rekomendacjami.

Zabawki sensoryczne dla dzieci z autyzmem w wieku 3 lat

Jedną z najpopularniejszych grup produktów w świecie zabawek dla dzieci z autyzmem w wieku 3 lat lub starszych są produkty sensoryczne, czyli te działające na różne zmysły malucha – wzrok, słuch, dotyk, węch, a w niektórych przypadkach nawet smak. Ich głównym zadaniem jest stymulacja rozwoju umysłowego i fizycznego malucha. W przypadku dzieci z autyzmem zabawki sensoryczne są często stosowane w terapii zarówno nadwrażliwości, jak i niedostatecznej reakcji na bodźce.
Jakie zabawki sensoryczne dla dzieci z autyzmem wybrać? Dla 3-latka odpowiednie będą wszelkiego rodzaju produkty z wypustkami, najlepiej w kilku rozmiarach i kolorach. Mogą być to np. kule. Na liście polecanych propozycji znalazły się również instrumenty muzyczne (działające na zmysł słuchu), które rewelacyjnie pobudzają wyobraźnię i twórczość, podświetlane zabawki (zmysł wzroku) czy gniotki oraz maty z wypustkami i fakturami, które stymulują zmysł dotyku. 

Zabawki dla dzieci z autyzmem: dla 3-latka, który ma problem z umiejętnościami społecznymi

Bardzo często diagnoza autyzmu idzie w parze z problemem z umiejętnościami społecznymi. Zaliczamy do nich np. komunikację, rozpoznawanie emocji czy nawet zachowania emocjonalne. Jak się jednak okazuje, na rynku znajdziesz zabawki dla autysty, które pomagają w trenowaniu wspomnianych umiejętności.
Na liście znalazły się przede wszystkim książki dla dzieci, w których bohaterowie odczuwają przeróżne emocje – od radości po smutek. To także dobry trening wyobraźni. Oprócz nich warto także zainteresować się zabawkami, które pomogą maluchowi z autyzmem w naśladowaniu zachowania dorosłych, najczęściej swoich rodziców. W przypadku dziewczynek są to np. domki dla lalek, podczas gdy u chłopców sprawdzi się np. zestaw narzędzi (oczywiście zabawkowy, a nie prawdziwy!). Daj dziecku samodzielnie je złożyć, aby pobudzić jego kreatywność.

Jakie inne zabawki dla dzieci z autyzmem wybierać?

Jakie inne zabawki dla 3-letnich dzieci z autyzmem są dobrym wyborem? Jeżeli u twojego malucha pojawiły się problemy z rozwojem mowy, warto wybrać przedmioty, które go w tym wesprą. Mogą to być gryzaki logopedyczne (kupione po konsultacji z logopedą), zabawkowy telefon z miękkiego materiału oraz wspomniane wcześniej książki, jednak w formie edukacyjnej, z obrazkami i pojedynczymi słówkami, idealne do nauki mówienia.
Inne zabawki dla dzieci z autyzmem w wieku 3 lat to np. wszelkiego rodzaju produkty wspierające rozwój ruchowy malucha, które łączą w sobie mnóstwo frajdy z doskonaleniem koordynacji i zachowywania równowagi. Zaliczamy do nich hulajnogi, trampoliny ogrodowe, piłki czy huśtawki.

Gdzie szukać najlepszych zabawek dla dzieci autystycznych w wieku 3, 4, 5 lat i starszych?

Szukając odpowiednich zabawek dla małego autysty, możesz wybrać coś z tradycyjnego sklepu z zabawkami, ale nie tylko. Równie dobrym wyborem jest sprawdzenie oferty sklepów terapeutycznych, w których znajdziesz rozmaite propozycje dopasowane do potrzeb maluchów z zaburzeniami neurorozwojowymi. To między innymi zabawki kreatywne, logopedyczne czy zaprojektowane specjalnie z myślą o potrzebach dziecka ze zdiagnozowanymi zaburzeniami integracji sensorycznej.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka