Data publikacji:

Czy to możliwe, że zaszłam w ciążę 3 tygodnie po porodzie?

Kobiety po porodzie zastanawiają się, kiedy następuje powrót do płodności i ponownego miesiączkowania. To kwestia bardzo istotna w planowaniu rodziny, ale też rozpoczęciu współżycia. Organizm kobiety po porodzie potrzebuje określonego czasu, aby w pełni zregenerować się, obkurczyć macicę, czy też unormować hormony na odpowiednim poziomie. Jest to kwestia bardzo indywidualna, która zależy nie tylko od indywidualnego organizmu, predyspozycji genetycznych, ale też rodzaju porodu czy poziomu jego skomplikowania. Na wielu forach internetowych znaleźć można takie wpisy, jak „zaszłam w ciążę 3 tygodnie po porodzie”. Czy jest to możliwe i bezpieczne? Sprawdź, czy w połogu można zajść w ciążę i od czego to zależy.
Zajście w ciążę po porodzie objawy

Czy można zajść w ciążę po porodzie, nie mając okresu?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy łatwo zajść w ciążę po porodzie i czy jest to w ogóle możliwe w pierwszych tygodniach po rozwiązaniu. Okres połogu trwa 6 tygodni niezależnie od tego, czy poród odbywał się siłami natury, czy też przeprowadzone zostało cięcie cesarskie. Według zaleceń lekarskich warto wstrzymać się w tym czasie od współżycia, ale w wielu przypadkach świeżo upieczone mamy znacznie szybciej wracają do formy i decydują się na bliskie kontakty z partnerem.
Jednocześnie połóg to czas, kiedy macica oczyszcza się z resztek pozostałych po ciąży wewnątrz, co swoim wyglądem przypominać może okres i związane jest z krwawieniem. Po rozwiązaniu możliwe jest jednocześnie, że obfite menstruacje występujące przed ciążą, będą mniej obfite. Łatwo je więc pomylić z krwawieniem połogowym. Zazwyczaj pierwsza owulacja po porodzie ma miejsce w okolicach trzeciego tygodnia po urodzeniu dziecka, co wiąże się z możliwością ponownego zajścia w ciążę. Odpowiadając więc na pytanie, czy można zajść w ciążę po porodzie, nie mając okresu, odpowiedź jest twierdząca. Jednak nie w każdym przypadku jest to tak łatwe, jak przed urodzeniem dziecka. Wiele zależy tu od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Czy łatwo zajść w ciążę po porodzie?

Nad kwestią, czy łatwo zajść w ciążę po porodzie, zastanawiają się pary, które nie tylko chciałyby w możliwie najkrótszym czasie doczekać się kolejnego potomka, ale też wręcz odwrotnie – chcą zadbać o zminimalizowanie takiej możliwości najlepiej do zera lub odczekać z tak poważnym krokiem do momentu odchowania nowo narodzonego dziecka.
W przypadku kobiet karmiących piersią sytuacja jest dość klarowna. W wyniku laktacji i stymulacji przez dziecko brodawek w organizmie kobiety wytwarzana jest prolaktyna. Hormon ten hamuje owulację, przez co niewielkie staje się prawdopodobieństwo, że wystąpi ciąża po ciąży. Jakie ryzyko zapłodnienia jest zazwyczaj w takiej sytuacji? To mniej niż 1%. Należy mieć jednak na uwadze, że każdy organizm jest inny, tak więc i od tej reguły zdarzają się wyjątki. Jeżeli partnerzy nie chcą kolejnej ciąży po porodzie, warto rozważyć zastosowanie jednej z dostępnych dla karmiących mam form antykoncepcji.
Jeżeli z jakichś powodów kobieta nie chce korzystać z różnych sposobów antykoncepcji, dobrze jest określić swoje dni płodne po porodzie. Kalkulator to jedno z przydatnych narzędzi, które pomoże wyliczyć dni z wysokim prawdopodobieństwem zapłodnienia. Powszechnie dostępne są różne, darmowe aplikacje na smartfon, które pomogą wyliczyć najbardziej prawdopodobny termin możliwego zajścia w ciążę i dodatkowo zadbać o komfort psychiczny partnerów w tym aspekcie.

„Zaszłam w ciążę 3 tygodnie po porodzie” – objawy

Zdarza się, że wczesne rozpoczęcie współżycia tuż po porodzie skutkuje zapłodnieniem przy pierwszej owulacji. W przypadku kobiet, które nie karmią piersią, dużo bardziej prawdopodobne jest zajście w ciążę po porodzie. Objawy takiego stanu mogą być na początkowym etapie dość mylne. Jest to związane z występującym krwawieniem połogowym, co łatwo pomylić z miesiączką.   
Jednak brak menstruacji to nie jedyna oznaka, po której rozpoznać można zajście w ciążę po porodzie. Objawy charakterystyczne, takie jak mdłości, ogólne osłabienie czy bóle piersi występują podobnie, jak w sytuacji zapłodnienia bez niedawnego przechodzenia przez poród. W przypadku podejrzeń warto wykonać jednak test ciążowy, a także udać się do lekarza, który potwierdzi lub wykluczy zaistnienie ponownego zapłodnienia.
Ze staraniem się kolejne dziecko dobrze jednak wstrzymać się do chwili, aż organizm kobiety wyczerpanej porodem powróci do względnej normy. To szczególnie istotne w sytuacji, gdy wykonane było cesarskie cięcie, podczas którego przecięto kilka powłok. Macica w tym przypadku potrzebuje znacznie więcej czasu na regenerację. Kolejne wyzwanie, jakim jest następne dziecko, może ją znacznie osłabić i prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do pęknięcia narządu w związku z rosnącym i rozwijającym się wewnątrz następnym płodem i tym samym wystąpienia zagrożenia życia matki.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!