Data publikacji:

Antykoncepcja po porodzie. Czy stosować antykoncepcję po porodzie?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy po porodzie pojawia się owulacja i w związku z tym, czy po rozwiązaniu ciąży współżycie może zakończyć się zapłodnieniem. Pierwsze sześć tygodni to czas połogu, który niejednokrotnie ciężko jest odróżnić od miesiączkowania. Dlatego antykoncepcja po porodzie to bardzo ważny temat, z którym zapoznać się powinna każda kobieta. Skuteczne zabezpieczenie jest ważne nie tylko, dlatego, że świeżo upieczonej mamie byłoby ciężko ponownie być w ciąży, godząc ten stan z wczesnym macierzyństwem lub może ona nie chcieć kolejnego potomstwa. Organizm może nie być gotowy na kolejną tego typu rewolucję. Kiedy pierwsza tabletka antykoncepcyjna po porodzie jest wskazana według specjalistów i od kiedy po urodzeniu dziecka możliwe jest ponowne zajście w ciążę?
Antykoncepcja po porodzie

Tabletki antykoncepcyjne po porodzie – czy są potrzebne?

Każdy organizm potrzebuje odpowiedniego czasu na regenerację po ogromnym wysiłku, jakim jest poród. To szczególnie istotne zwłaszcza po cięciu cesarskim, kiedy kobieta ma za sobą poważny zabieg operacyjny związany z koniecznością przecięcia kilku powłok brzucha. Dopiero co przecięta macica wymaga niekiedy znacznie więcej czasu niż nazywane połogiem 6 tygodni, aby być w pełni przygotowana do kolejnej wytężonej pracy w związku z rozwojem kolejnego dziecka. Dlatego, chociaż miejsca intymne po cesarce pozostają nienaruszone i współżycie jest komfortowe już w niedługim czasie od porodu, nie oznacza to, że tuż po ciąży kobieta nie wraca do pełni płodności i sprawności.
Zajście w ciążę w niedługim czasie od cięcia cesarskiego może być dla kobiety dość niebezpieczne z powodu niedostatecznej regeneracji powłok brzusznych i macicy. W przypadku zapłodnienia w niedługim czasie musiałyby one ulec ponownemu rozciągnięciu, co prowadzić może do pęknięcia narządu. Antykoncepcja po porodzie jest więc jak najbardziej wskazana.

Tabletki antykoncepcyjne po porodzie – kiedy zacząć brać?

Pierwsza owulacja po porodzie i tym samym zdolność do zajścia w ciążę może pojawić się już po trzech tygodniach od dnia porodu. Zazwyczaj ma to jednak miejsce pomiędzy 21. a 28. dniem po urodzeniu dziecka. Dlatego w przypadku, kiedy kobieta nie chce zajść w kolejną ciążę, warto zastosować tabletki antykoncepcyjne. Po porodzie bez okresu typowego dla miesiączek sprzed ciąży również może pojawić się owulacja. Typowe krwawienia miesiączkowe bardzo łatwo też pomylić z oczyszczaniem się macicy po urodzeniu dziecka. Mogą być one znacznie mniej obfite niż zazwyczaj.
Zazwyczaj zaleca się wstrzemięźliwość seksualną do końca okresu połogu, czyli przez 6 tygodni od porodu. Wiele par decyduje się jednak na wcześniejsze rozpoczęcie współżycia. W sytuacji, kiedy świeżo upieczona mama nie karmi piersią, istnieje kilka metod, za pomocą których możliwa jest skuteczna antykoncepcja po porodzie. To m.in. tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zawierające estrogen i progesteron, plastry antykoncepcyjne do naklejenia na ramieniu lub brzuchu, krążek dopochwowy wystarczający na trzy tygodnie, zastrzyk hormonalny zabezpieczający przed zapłodnieniem przez rok czy implant hormonalny wstrzykiwany raz na trzy lata.

Antykoncepcja dla karmiących po porodzie – czy jest możliwa?

W przypadku mam karmiących piersią występuje pewnego rodzaju naturalna antykoncepcja po porodzie, związana z wysokim poziomem prolaktyny odpowiedzialnym za laktację. Związek ten hamuje jednocześnie jajeczkowanie i sprawia, że owulacja jest niemożliwa. Czasami jednak proces ten nie przebiega prawidłowo, dlatego ciężko jest stwierdzić, że podczas okresu karmienia piersią na pewno nie zajdzie się w ciążę. Mają na to wpływ zazwyczaj predyspozycje genetyczne, indywidualne funkcjonowanie organizmu, a niekiedy też sposób odżywiania. 
Jaka antykoncepcja po porodzie dla karmiących będzie zatem najlepsza? Bardzo dobrym wyborem będą tu tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, tzw. mikropigułki zawierające syntetyczny progesteron niemający negatywnego wpływu na proces laktacji oraz kapturek dopochwowy możliwy do zaaplikowania około 8 tygodni po porodzie. Specjaliści polecają również w tym przypadku antykoncepcję mechaniczną, taką jak popularne prezerwatywy, gąbkę dopochwową zawierającą środek plemnikobójczy, który zastosować można już po ustaniu krwawienia związanego z oczyszczaniem się macicy po urodzeniu dziecka czy kapturek szyjkowy.
To jednak nie wszystkie metody zabezpieczenia, jakie oferuje antykoncepcja po porodzie. Wkładka hormonalna to jeszcze jedna propozycja, dzięki której do organizmu uwalniany jest progestagen. Tę metodę zastosować można po obkurczeniu się macicy oraz ustabilizowaniu laktacji. Niezależnie od indywidualnie preferowanej metody w każdym przypadku należy przed zastosowaniem antykoncepcji po porodzie udać się ginekologa, który zbada stan pacjentki i zasugeruje najkorzystniejsze rozwiązanie.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!