Data publikacji:

Jak wyglądają bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką?

Jedną z wyraźniejszych oznak, że starania o ciążę mogły zakończyć się sukcesem, jest brak comiesięcznego krwawienia menstruacyjnego. Jednak już wcześniej można dostrzec dyskretne sygnały świadczące o tym, że w organizmie doszło do zapłodnienia. Takie wczesne objawy ciąży przed miesiączką to między innymi delikatne plamienie implantacyjne, podwyższenie temperatury ciała czy wyjątkowa wrażliwość piersi. Objawy te mogą wystąpić już w dziewięć lub dziesięć dni po stosunku.
bardzo wczesne objawy ciąży

Bardzo wczesne objawy ciąży – przed miesiączką. Jak poznać, że doszło do zapłodnienia?

Bardzo wczesne objawy ciąży, te występujące jeszcze przed terminem miesiączki, są zazwyczaj dość dyskretne. Niemniej jeżeli doskonale znasz swój organizm, być możesz będziesz umiała je dostrzec. Są to:
  • Delikatne plamienie
Jasnoróżowe, delikatne plamienie z dróg rodnych może być oznaką, że zarodek właśnie zagnieżdża się w macicy. Takie plamienie nazywa się implantacyjnym. Należy dodać, że nie występuje ono u każdej kobiety – jego brak nie świadczy zatem o tym, że z pewnością nie doszło do zapłodnienia.
  • Podwyższona temperatura
Istotną oznaką, że mogło dojść do zapłodnienia, jest wzrost temperatury ciała o 6–8 kresek w porównaniu do standardowej temperatury. Jest to subtelna różnica, najczęściej zauważana przez kobiety, które codziennie mierzą temperaturę w pochwie przy pomocy termometru owulacyjnego.
  • Wrażliwe piersi
Wiele kobiet zapytanych o bardzo wczesne objawy ciąży – przed miesiączką, wymienia niezwykłą wrażliwość piersi. Biust staje się ciężki, obolały, wrażliwy na dotyk. Niektóre ciężarne zauważają dużą wrażliwość brodawek sutkowych.
  • Zmęczenie
Już od pierwszych dni ciąży w organizmie dochodzi do wahań hormonalnych. Ich skutkiem może być nadmierne zmęczenie, duża senność i spadek koncentracji. Objawy te zazwyczaj nasilają się w kolejnych tygodniach.
  • Brak apetytu
Niektóre przyszłe mamy już w kilka dni po stosunku skutkującym zapłodnieniem zaczynają narzekać na brak apetytu oraz niechęć do jedzenia określonych produktów. Do tych najbardziej „odpychających” należy kawa oraz mięso. Zapach smażonego mięsa u niektórych ciężarnych wywołuje silne nudności.
  • Bóle głowy
W pierwszych dniach po zapłodnieniu gwałtownie rośnie poziom progesteronu oraz estrogenu. Może to wywoływać bóle głowy, przy czym nie jest to przypadłość o bardzo dużym nasileniu.
  • Parcie na pęcherz
Bardzo wczesne objawy ciąży to również nasilone pragnienie oraz parcie na pęcherz. Jedno i drugie może mieć związek ze zwiększeniem produkcji krwi na skutek zachodzących zmian hormonalnych. Nerki muszą filtrować jej więcej, a zatem dochodzi również do zwiększonej produkcji moczu.
  • Zaparcia
Kolejnym objawem ciąży mogą być zaparcia, które pojawiają się na skutek wzrostu poziomu progesteronu w organizmie i spowolnienia pracy układu pokarmowego. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to wyjątkowo niejednoznaczny symptom. Zaparcia i zatwardzenia mogą wynikać także ze zmiany diety albo ograniczenia ilości pitych płynów.

Wczesne objawy ciąży – przed miesiączką. Kiedy można je zauważyć?

Bardzo wczesne objawy ciąży można zauważyć już nawet po dziesięciu dniach od stosunku. Zaczynają się one pojawiać wkrótce po tym, jak zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Wtedy też wzrasta poziom beta hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej.
Należy jednak zauważyć, że różne kobiety są w różnym stopniu wrażliwe na sygnały wysyłane przez ciało, dodatkowo te oznaki mogą mieć różne nasilenie. Dlatego objawy wskazywane przez jedną ciężarną mogą być zupełnie niezauważane przez inną.

Czy bardzo wczesne objawy ciąży są jednoznaczne?

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że bardzo wczesne objawy ciąży – przed miesiączką – nie są jednoznaczne. Co więcej, wiele z nich można pomylić z sygnałami zbliżającej się miesiączki. Jest to między innymi pobolewanie w podbrzuszu, drażliwość piersi czy zmęczenie oraz zmiany nastroju (zwłaszcza u kobiet, które cierpią na PMS).
Jeśli starasz się o dziecko, staraj się zachować dystans do własnych obserwacji. Miej świadomość, że to, co odczuwasz, może mieć związek nie z ciążą, a właśnie ze zbliżającą się miesiączką. Nadinterpretacja sygnałów wysyłanych przez organizm – charakterystyczna dla kobiet bardzo pragnących dziecka – często prowadzi do głębokiego rozczarowania.

Bardzo wczesne objawy ciąży – przed miesiączką a test ciążowy

Odczuwasz bardzo wczesne objawy ciąży, ale nie wiesz, kiedy przeprowadzić test ciążowy? Zdaniem specjalistów taki test najlepiej jest zrobić w dzień spodziewanej miesiączki, a najlepiej – dopiero po upłynięciu tego terminu. Wcześniej wynik może być niemiarodajny (fałszywie negatywny) i może generować niepotrzebny stres.
Wstrzymanie się od przeprowadzenia testu ciążowego jeszcze przed miesiączką doradza się również z innego powodu. Specjaliści przekonują, że aż do 26% ciąż kończy się poronieniem, przy czym tylko do 10% poronień jest rozpoznawanych klinicznie. Innymi słowy – często dochodzi do bardzo wczesnych strat, których objawy mylone są z comiesięcznym krwawieniem. Wiedza o takim poronieniu generuje ogromny stres.
Jeśli jednak odczuwasz bardzo wczesne objawy ciąży i nie możesz powstrzymać się przed wykonaniem testu, to pamiętaj, aby poczekać minimum dziesięć dni od stosunku. Ważny jest także rodzaj testu. Wybierz ten, który wykrywa bardzo niskie stężenie hormonu hCG, tj. 10 mlU/ml. Możesz też poddać się badaniu poziomu beta hCG w laboratorium. Taki test pozwoli ci uzyskać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy jesteś w ciąży.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.