Data publikacji:

Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym – czy będzie się różnił?

Poród to niewątpliwie jedno z największych i najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Po pierwsze dlatego, że wydaje na świat swoje potomstwo, a po drugie ogromnym zmianom ulega jej ciało. I chociaż przywitanie na świecie potomka to ogromne szczęście, kwestie związane z porodem to również ciemna strona. Wiele kobiet zastanawia się, który sposób porodu jest lepszy. Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym to jedna z najistotniejszych kwestii, nad którą zastanawiają się ciężarne. Który sposób porodu pozwala szybciej powrócić do formy i co zrobić, żeby obwisły brzuch po cesarce zniknął szybciej? Sprawdź i przygotuj się do tej wyjątkowej chwili najlepiej, jak możesz.
Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym

Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym – czym się różni?

Obwisły brzuch po cesarce, jak i po porodzie naturalnym jest rzeczą absolutnie normalną i dotyczy każdej kobiety, która urodziła potomstwo bez względu na sposób, w jaki przyszło na świat. Jest to związane z dużym rozciągnięciem powłok brzusznych w okresie ciąży, aby móc pomieścić dziecko, łożysko, niezbędne płyny i pozostałe struktury kluczowe dla rozwoju ciąży. Wiele kobiet zastanawia się, jak szybko wrócą po porodzie do formy i ile wchłania się brzuch po cesarce oraz porodzie naturalnym. W tej kwestii sposób rozwiązania nie ma aż takiego znaczenia. Najważniejsze są indywidualne predyspozycje danej kobiety, ale też postępowanie i wykonywanie zalecanych ćwiczeń, które rozpocząć można już kilka dni po porodzie. 
Podstawową różnicą pomiędzy brzuchem po porodzie naturalnym a tym poddanym cesarskiemu cięciu jest obecność blizny. Obecnie jednak wykonywana jest ona w miejscu i w sposób, dzięki któremu z powodzeniem schować ją można pod linią bielizny. Możliwe jest także zredukowanie widoczności blizny z pomocą wielu produktów kosmetycznych oraz dzięki zastosowaniu różnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie?

Obwisły brzuch po porodzie to zjawisko normalne. To jak szybko się wchłonie, zależy jednak od kilku czynników. Im mniej kilogramów przybyło kobiecie w ciąży, tym teoretycznie brzuch wchłonie się szybciej. Zazwyczaj na powrót do sylwetki sprzed porodu potrzebne jest od 6 do 8 tygodni, jednak nie zawsze jest to reguła. Ważne jest też, czy w trakcie ciąży kobieta była aktywna i jak mocne są jej mięśnie brzucha. Im mocniejsze, tym odpowiedź na pytanie, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie, będzie korzystniejsza.
Niekiedy na czas powrotu brzucha do dawnych rozmiarów wpływ mają również zmiany hormonalne, predyspozycje genetyczne, stan psychiczny po porodzie, poziom aktywności fizycznej oraz stosowanie się do zasad zdrowego żywienia i korzystanie ze sprzyjającej redukcji wagi diety. Należy jednak pamiętać, że powrót do formy jest kwestią bardzo indywidualną i wyjątkowo złożoną.

Zdrętwiały brzuch po cesarce – co to oznacza?

Zdrętwiały brzuch po cięciu cesarskim jest zjawiskiem zupełnie normalnym i związanym z ingerencją chirurgiczną, jaka zastosowana została na tym obszarze. Cięcie cesarskie jest poważną operacją, podczas której przecinanych jest kilka różnych powłok ciała. Zdrętwienie może utrzymywać się więc nawet kilka czy kilkanaście miesięcy po porodzie, co związane jest z odbudowaniem połączeń nerwowych i ponownym zespoleniem wszystkich tkanek.
Czasami też zdarza się, że kobiety skarżą się na wyjątkowo duży, twardy brzuch po cesarce. Może być to wynikiem problemów z wypróżnieniem i potrzebą przyzwyczajenia organizmu do zmiany, jaka nastąpiła w związku z porodem, stężeniem hormonów i samą ingerencją chirurgiczną.

Ćwiczenia na obwisły brzuch po cesarce – jak wrócić do formy po porodzie?

Poza zrównoważoną, zdrową dietą w powrocie do dawnej sylwetki istotna jest również aktywność fizyczna i odpowiednie ćwiczenia. Na obwisły brzuch po cesarce doskonałym ćwiczeniem jest unoszenie nóg w sposób naprzemienny. Chociaż powrót do zaawansowanej i pełnej aktywności zalecany jest po upływie 6 tygodni po porodzie, to ćwiczenie można wykonywać już kilka dni po cesarce. Dobrą praktyką będą też krótkie serie napinania brzucha tak, jak wciąga się brzuch i przywodzi pępek do kręgosłupa.
Kolejne ćwiczenie to podnoszenie wyprostowanej nogi, starając się jednocześnie dotknąć jej palców prawą ręką, a następnie wykonać zmianę. Dobrym ćwiczeniem jest również leżenie na plecach z nogami zgiętymi w kolanach i stopami ustawionymi na szerokość bioder. Ręce powinny leżeć swobodnie wzdłuż ciała. Następnie należy podnieść się, ale jedynie na taką wysokość, by oderwać barki od podłoża. Jeżeli powyższe ćwiczenia powodują ból w miejscu cięcia, należy ich zaprzestać i odczekać kilka dni. Nadwyrężenie i zbyt intensywne ćwiczenie doprowadzić może do pęknięcia szwów i otwarcia rany.
Aby zniwelować obwisły brzuch po cesarce, warto stosować też specjalne pasy poporodowe. Ich stosowanie jednak należy skonsultować z lekarzem lub położną, co jest ściśle związane ze stanem rany pooperacyjnej.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!