Ból kości ogonowej po porodzie to dość częsta przypadłość, która może utrzymywać się bardzo długo – nawet kilka lub kilkanaście miesięcy po przyjściu dziecka na świat. Z czego wynika ta dolegliwość, jakie są metody jej leczenia i co zrobić, aby łatwiej funkcjonować na co dzień? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Kość ogonowa to ostatni odcinek kręgosłupa, który składa się z pięciu zrośniętych kręgów. Zazwyczaj kości tej nie poświęcamy szczególnej uwagi, ponieważ rzadko jest ona źródłem dolegliwości. W ciąży może się to niestety zmienić – powiększająca się macica uciska na kręgosłup, w efekcie czego przyszła mama odczuwa charakterystyczny, rozlany ból w dolnej części kręgosłupa.
Częstą przypadłością jest również ból kości ogonowej po porodzie, zwłaszcza gdy dziecko było „słusznej” wagi. Podczas schodzenia dużego noworodka do kanału rodnego dochodzi do uginania się kości ogonowej, może też nastąpić uszkodzenie więzadeł krzyżowo-guzicznych, a nawet złamanie kości.
Oczywiście ból kości ogonowej po porodzie może mieć też inne przyczyny, niezwiązane z wydaniem dziecka na świat. Przykładem jest endometrioza czy nieprawidłowy rozrost błony śluzowej wyścielającej macicę. Postępująca endometrioza może powodować ból w kości ogonowej, jak i ból w podbrzuszu czy w czasie oddawania moczu.
Ból kości ogonowej po porodzie jest przykrą dolegliwością, która potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Bardzo często zdarza się, że promieniuje do innych okolic. Przypadłość ta „lubi” też nawracać po chwilowym ustąpieniu.
Jak łatwo się domyślić, ból kości ogonowej najczęściej pojawia się w efekcie kontaktu tej okolicy z różnymi powierzchniami. Dlatego też młodym mamom trudno jest znaleźć wygodną pozycję do siedzenia, leżenia, typowy jest też problem z wysypianiem się. Ból pojawia się również przy siadaniu wstawaniu czy kucaniu. Może być bardzo nasilony.
Ból kości ogonowej po porodzie może utrzymywać się nawet kilka tygodni czy miesięcy od wydania na świat dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że młoda mama może ten czas zredukować, stosując się do kilku ważnych zasad.
Jeśli omawiana przypadłość jest ci dobrze znana, to najwyższy czas wdrożyć w życie kilka ważnych zasad – dzięki nim zmniejszysz natężenie bólu, a może nawet całkowicie go zlikwidujesz. O czym powinnaś pamiętać?
Jeśli od porodu minęło dopiero kilka dni, stosuj chłodne okłady. Możesz na przykład owinąć kilka kostek lodu bawełnianym ręcznikiem, a potem przyłożyć taki zimny kompres do kości ogonowej. W późniejszych tygodniach większą ulgę będą ci przynosiły ciepłe kompresy.
Kobiety, które narzekają na ból kości ogonowej po porodzie, powinny skonsultować się z fizjoterapeutą, który zaleci odpowiedni program ćwiczeń oraz zabiegów. Dzięki nim szybciej wrócisz do formy i nie zaszkodzisz sobie, ćwicząc „na własną rękę”.
Na bóle kości ogonowej bardzo sprawdzają się lecznicze masaże – oczywiście wykonywane przez specjalistę. Niestety z uwagi na to, że kolejki do oczekujących na masaże w ramach NFZ są bardzo długie, konieczne może okazać się korzystanie z odpłatnej pomocy.
Aby zmniejszyć nasilenie bólu, warto spać na boku – zarówno spanie na brzuchu, jak i na plecach, będzie potęgowało nasilenie dolegliwości. Pamiętaj też, aby w ciągu dnia korzystać ze specjalnej poduszki do siadania.
Błędem wielu młodych mam jest wpadanie w wir pracy niemal od razu po powrocie ze szpitala. Pamiętaj, że jesteś w połogu i otrzymałaś polecenie oszczędzania się. Lekceważąc go, sama sobie szkodzisz.
Innymi słowy – jeśli ból kości ogonowej po porodzie bardzo ci dokucza, postaraj się jak najwięcej odpoczywać w łóżku. Po 2–3 dniach poczujesz się znacznie lepiej.
Podnoszenie ciężkich przedmiotów również nasila ból w okolicach kości ogonowej. Pamiętaj zatem, żeby nie dźwigać. Jeśli musisz coś podnieść, to poproś o to bliską osobę. Unikaj też noszenia starszych dzieci.
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stosowała kremy rozgrzewające i przeciwbólowe na obolałe okolice. Jeśli jednak karmisz piersią, upewnij się, że dany preparat ma bezpieczny skład. A najlepiej skonsultuj się w tej sprawie z farmaceutą.
Pij dużo wody i zadbaj o to, aby w twojej diecie było sporo błonnika. Jeśli nie będziesz o tym pamiętała, możesz zacząć cierpieć na zaparcia, które będą nasilały ból kości ogonowej.
Uwaga! Ból kości ogonowej 6 miesięcy po porodzie wymaga już konsultacji z lekarzem. Jeśli mimo stosowania się do wszystkich powyższych zaleceń ból nie znika, może okazać się, że ma zupełnie inne przyczyny, niż sądzisz. Należy też wiedzieć, że u niektórych kobiet, które doświadczają złamania kości ogonowej, niestety niezbędna jest operacja – w takich przypadkach ani rehabilitacja, ani odpowiednia dieta czy maści nie przyniosą oczekiwanego rezultatu.