Data publikacji:

Bardzo bolesna owulacja. Jakie są przyczyny?

Owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graffa, to proces, który może być bardzo bolesny – niektórym kobietom utrudnia nawet codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, z czego wynika taka bolesna owulacja, jak ją rozpoznać i odróżnić od innych stanów chorobowych, a także w jaki sposób złagodzić dolegliwości.
bolesna owulacja

Bolesna owulacja – objawy

Bolesna owulacja nie jest zjawiskiem, które zagraża twojemu życiu lub zdrowiu. Pytanie tylko – jak ją odróżnić od innych stanów chorobowych, które mogą już świadczyć o poważnych schorzeniach?

W różnicowaniu powinnaś wziąć pod uwagę nie tylko sam ból, ale także kilka dodatkowych kryteriów. Oto one:

  • nagłe rozpoczęcie się bólu – dosłownie z dnia na dzień,
  • rozpoczęcie się bólu w około 10-14 dni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki,
  • nasilenie bólu; bolesna owulacja może utrudniać swobodne funkcjonowanie, ale nie uniemożliwia go zupełnie (w przeciwieństwie np. do ataku wyrostka robaczkowego),
  • nasilenie się bólu podczas współżycia albo treningu,
  • czas trwania bólu nie przekracza dwóch dni, a zazwyczaj dokucza on do ośmiu godzin,
  • ból odczuwany jest w dole podbrzusza, zazwyczaj po prawej stronie brzucha,
  • ból może lekko promieniować do miednicy lub pleców,
  • bolesna owulacja może przebiegać z niewielkim krwawieniem albo plamieniem,
  • w danym okresie dochodzi do zmian wydzieliny – staje się ona przezroczysta i zaczyna ciągnąć się jak białko kurzego jajka.

Jeśli twoje dolegliwości mają inny charakter, np. ból wyjątkowo mocno się nasila, zaczynasz odczuwać silne mdłości, pojawia się stan podgorączkowy albo gorączka, zaczynasz mocno krwawić z dróg rodnych albo ból obejmuje inne niż wymienione okolice – istnieje spore prawdopodobieństwo, że to nie bolesna owulacja jest twoim problemem. W takiej sytuacji powinnaś udać się do lekarza albo na pogotowie.

Bardzo bolesna owulacja – przyczyny

W większości przypadków bardzo bolesna owulacja jest wynikiem niewielkiego krwawienia z jajnika, do którego dochodzi w trakcie pęknięcia pęcherzyka Graffa. Krew ta przedostaje się do jamy brzusznej, podrażniając zakończenia nerwowe.

Inne możliwe przyczyny bólu podczas owulacji to przekrwienie jajowodów albo pojawienie się w układzie rodnym dużych ilości śluzu. Niektórzy specjaliści podejrzewają również, że bolesna owulacja to skutek pulsowania jajowodów. Szacuje się, że nieprzyjemne objawy owulacji odczuwa co druga kobieta. U około 20% symptomy mogą być bardzo nasilone.

Bolesna owulacja po odstawieniu tabletek

Być możesz zauważyłaś, że bolesne owulacje zaczęły dokuczać ci dopiero po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Mechanizm występowania takich dolegliwości po powrocie owulacji nie jest jeszcze do końca poznany, niemniej dotyczą one sporej grupy kobiet. Na szczęście istnieje dość spore prawdopodobieństwo, że ból zniknie w ciągu kolejnych miesięcy.

Bolesna owulacja – ile trwa?

Jak zostało to wspomniane, objawy związane z owulacją nie powinny trwać dłużej niż dwa dni, a często ustępują już po kilku godzinach. Jeżeli odczuwasz ból dłużej – nawet przez kilka czy kilkanaście dni, powinnaś już udać się do lekarza ginekologa. Specjalista powinien potwierdzić, czy twoim problemem rzeczywiście jest bolesna owulacja, a nie np. endometrioza.

Bardzo bolesna owulacja – jak sobie z nią radzić?

Bolesna owulacja to zespół dolegliwości, których efektem mogą być rozdrażnienie, pogorszenie nastroju, a także trudności w skupieniu się na swoich obowiązkach. Jeśli jest tak i w twoim przypadku, zacznij działać. Oto, co możesz zrobić, aby uśmierzyć ból:

Pij napary ziołowe

Zioła łagodzą ból i powodują rozkurczanie się mięśni. Kobietom, którym dokucza bardzo bolesna owulacja, polecane są przede wszystkim napary z krwawnika albo nagietka. Sięgaj po nie 2-3 razy dziennie.

Gorąca kąpiel

Ból podbrzusza bardzo łatwo można zredukować poprzez gorącą kąpiel. Jeśli nie masz wanny, wejdź pod prysznic, ustaw delikatny strumień ciepłej wody i skieruj słuchawkę prysznica na podbrzusze. Po kilku minutach powinnaś poczuć się znacznie lepiej.

Termofor

Bolesna owulacja stanie się mniej dokuczliwa, jeśli położysz się na godzinę i przyłożysz do podbrzusza termofor z ciepłą wodą. Obecnie w sprzedaży – zwłaszcza internetowej, jest mnóstwo atrakcyjnych termoforów. Nie tylko redukują one ból, ale także poprawiają humor.

Masaż

Jeżeli ból pojawiający się w przebiegu owulacji promieniuje aż do pleców, możesz poprosić bliską ci osobę o masaż. Delikatne ugniatanie mięśni przynosi natychmiastową ulgę i jest zwyczajnie przyjemne.

Leki rozkurczowe

Twoje dolegliwości mogą znacznie się zmniejszyć albo całkowicie ustąpić po zażyciu leków rozkurczowych – takich jak No-Spa.

Leki przeciwbólowe

Jeśli nie możesz odpocząć, a bolesna owulacja nie pozwala ci normalnie funkcjonować, sięgnij po leki przeciwbólowe – paracetamol albo ibuprofen.

Uwaga! Jeżeli starasz się o dziecko, to zażywanie jakichkolwiek leków nie jest najlepszym pomysłem – pamiętaj, że zarodek jest wyjątkowo wrażliwy na wszelkie substancje chemiczne. Postaraj się zredukować ból przy pomocy domowych sposobów, pamiętaj również o wypoczynku oraz unikaniu stresu.

Bolesna owulacja – leczenie środkami antykoncepcyjnymi

W niektórych przypadkach, gdy owulacja powoduje silne dolegliwości bólowe, a kobieta nie planuje dziecka, warto rozważyć zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Tego typu preparaty nie tylko likwidują dolegliwości związane z owulacją (ponieważ przestaje ona występować), ale dodatkowo redukują ból menstruacyjny i znacznie skracają czas trwania miesiączki. Warto jednak pamiętać, że takich środków nie można kupić bez recepty – musi przepisać je lekarz.
Autor: Robert Wojtaś