Data publikacji:

Brak miesiączki po porodzie. Kiedy do lekarza?

Poród to z pewnością ogromne wydarzenie, któremu towarzyszy stres, niepokój, ale też radość i uczucie spełnienia. Niestety z samym procesem przyjścia dziecka na świat związany jest też szereg różnych dolegliwości będących skutkiem trudnego rozwiązania,  konieczności wykonania cięcia cesarskiego i rekonwalescencji po nim czy też możliwych powikłań pojawiających się po porodzie. Pierwsze tygodnie po przyjściu dziecka na świat to czas intensywnej regeneracji kobiecego organizmu i stopniowego normowania poziomu hormonów i innych aspektów. Powraca również owulacja i menstruacja. Jednak może się zdarzyć, że wystąpi też brak miesiączki po porodzie. Kiedy do lekarza? Czy czekać, czy też interweniować? Z czym może wiązać się zanik okresu po porodzie?
Brak miesiączki po porodzie, kiedy do lekarza

Jak wyglądają pierwsze tygodnie po porodzie?

Pierwsze 6 tygodni po urodzeniu dziecka to okres nazywany połogiem. W tym czasie dochodzi do obkurczania się macicy, regulowania poziomu hormonów w organizmie kobiety, stabilizuje się zdolność do laktacji (w przypadku, gdy kobieta decyduje się na karmienie piersią) oraz goją się rany powstałe w wyniku porodu siłami natury czy też cięcia cesarskiego. Połóg to również tygodnie, podczas których macica oczyszcza się z odchodów poporodowych, co związane jest z krwawieniem. Może ono przypominać typową miesiączkę.
Czas krwawienia połogowego czy tempo gojenia się ran zależy nie tylko od tego, jak przebiegał sam poród, ale też indywidualnych predyspozycji danego organizmu. Niekiedy krwawienia mogą ustąpić wcześniej. Różny też bywa czas, kiedy powraca właściwe, regularne miesiączkowanie, które samo w sobie również może przebiegać inaczej, niż miało to miejsce przed ciążą. Wiele kobiet zauważa, że menstruacja po urodzeniu dziecka jest mniej obfita, trwa krócej i znacznie mniejsze są dolegliwości bólowe towarzyszące jej. Nie jest to jednak niestety reguła. Może zdarzyć się też odwrotnie.

Brak okresu po porodzie a kolejna ciąża – czy jest to możliwe?

Należy też pamiętać, że pierwsza owulacja po porodzie następuje niekiedy już 21. dnia po urodzeniu dziecka, przez co kobieta może zajść w ciążę. Precyzując i odpowiadając na pytanie, czy można zajść w ciążę po porodzie, nie mając okresu, odpowiedź jest w tym przypadku twierdząca. Jednak warto zwrócić też uwagę na sposób karmienia dziecka.
Brak okresu po porodzie u kobiet karmiących piersią jest naturalny. Wówczas miesiączkowanie pojawia się nawet 6-7 miesięcy po porodzie. To także znikome ryzyko zajścia w ciążę. Ssanie sutków przez dziecko i laktacja powodują wytwarzanie hormonu zwanego prolaktyną, który hamuje owulację i zajście w ciążę, jest wówczas mało prawdopodobne. Wynosi ono zaledwie niecały 1%. Jednak możliwe są odstępstwa od tej reguły. Decydując się na współżycie i jednocześnie nie chcąc zajść w kolejną ciążę, warto stosować odpowiednią antykoncepcję.

Czy brak okresu po porodzie nie karmiąc piersią, jest normalny?

W większości kobiet, które nie karmią piersią, miesiączkowanie pojawia się po upływie ok. 6 tygodni od porodu. Może to wydarzyć się przed upływem tego okresu i początkowo krwawienia mogą być nieregularne. Na tym etapie jest to normalne i powinno ulec unormowaniu w ciągu kilku kolejnych menstruacji.
W każdym przypadku warto jednak udać się do lekarza i skonsultować daną sytuację, w tym całkowity brak miesiączki po porodzie. Karmienie sztuczne co prawda powoduje, że miesiączkowanie powraca szybciej niż u kobiet karmiących piersią, jednak od każdej reguły mogą zdarzyć się wyjątki.

Brak miesiączki po porodzie – kiedy do lekarza?

Niestety czasami znacznie dłużej trwa stan, w którym charakterystyczny jest brak miesiączki po porodzie. Kiedy do lekarza? Jeżeli menstruacja nie pojawi się po upływie 8 miesięcy po porodzie, jest to wskazanie, aby udać się do specjalisty. Nie musi oznaczać to niczego groźnego. Niekiedy brak okresu wiąże się ze stosowaniem niewłaściwej sytuacji, stanem psychicznym kobiety czy też ciągłym, intensywnym karmieniem piersią. Dziecko wówczas potrzebuje wielu składników odżywczych, których dostarczyć musi organizm matki. Zdarza się, że występuje u niej niedożywienie, a w konsekwencji brak miesiączki.
Powodem niepojawienia się miesiączki może być również nadmierne zmęczenie, przepracowanie lub chroniczne niewyspanie. Jednak w niektórych przypadkach brak miesiączki, ogólne zmęczenie czy różne inne dolegliwości nie zawsze wynikają jedynie z trudów macierzyństwa i wyczerpującej opieką nad potomstwem. Mogą być też objawem innych schorzeń o podłożu hormonalnym, pojawienia się polipów w macicy, różnego rodzaju guzów czy innych dolegliwości. Wówczas niezbędna jest konsultacja lekarska, wykonanie zleconych badań i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Warto pamiętać, że im szybciej postawiona diagnoza, tym mniej poważny stan i łatwiejszy do wyleczenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!