Data publikacji:

Cellulit w ciąży. Jak się go pozbyć i jak mu zapobiegać

Okres ciąży obfituje w pozytywne emocje i niecierpliwe oczekiwanie, a jednocześnie w intensywne zmiany, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Jednym z problemów, z którym boryka się wiele ciężarnych kobiet, jest cellulit w ciąży. Tłumaczymy, skąd bierze się niesławna skórka pomarańczowa, jak jej zapobiegać oraz skutecznie ją zwalczać.
Cellulit w ciąży

Cellulit w czasie ciąży – czym jest?

Cellulit to określenie zjawiska polegającego na nierównomiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej oraz płynów pod skórą, co daje nieestetyczny efekt nazywany „skórką pomarańczową”. Występuje najczęściej tam, gdzie kumulacja komórek tłuszczowych jest największa, a więc na udach, pośladkach, biodrach oraz brzuchu. Cellulit stanowi problem niemal wyłącznie kobiecy i ma związek z wieloma czynnikami. Do przyczyn cellulitu zaliczamy:
  • niezdrową dietę bogatą w produkty przetworzone, sól, słodycze,
  • niedostateczne nawodnienie organizmu,
  • mały poziom aktywności ruchowej,
  • używki – alkohol, palenie tytoniu,
  • zaburzenia hormonalne.
  • Choć cellulit to jedynie defekt wizualny, dla wielu kobiet jest on powodem do obniżonej samooceny. Większość pań chce, by ich nogi, brzuch i pośladki prezentowały się smukło, tymczasem cellulit nadaje im niepożądany wygląd. Problem jest bolesny tym bardziej, jeśli pojawia się nagle i niespodziewanie, na przykład po zajściu w ciążę. Warto pamiętać, że panie, które miały cellulit przed poczęciem dziecka, mogą borykać się z jego nasileniem w ciąży.

    Co powoduje cellulit w ciąży?

    Nawet jeśli dotychczas cellulit był ci całkowicie obcy, w okresie ciąży może dotknąć i ciebie. Jego częstym powodem są zaburzenia krążenia krwi spowodowane uciskiem na naczynia krwionośne, który wywołuje rosnąca macica. Wolniej krążąca krew to większe ryzyko zastojów i obrzęków, jak również odkładania się toksyn w kończynach dolnych.
    Nie bez znaczenia pozostaje burza hormonalna, która spotyka przyszłą mamę. Wzrost poziomu estrogenów w czasie ciąży może przyspieszać przybieranie na wadze, a tym samym zwiększać ryzyko cellulitu.
    Na cellulit narażone są także te ciężarne, które „jedzą za dwoje”. Warto pamiętać, że objadanie się w ciąży jest nie tylko niepotrzebne, ale i niewskazane. Przyszła mama powinna spożywać tyle posiłków, ile sama potrzebuje, zwracając baczną uwagę na ich jakość.

    Cellulit w ciąży – czy zniknie?

    Mamy dobrą wiadomość – w wielu przypadkach cellulit, który nagle pojawił się w ciąży, znika samoistnie po rozwiązaniu. Po porodzie mama stopniowo pozbywa się wielu problemów, takich jak obrzęki i zastoje wodne. Możesz więc liczyć na to, że po narodzinach maluszka twój cellulit istotnie się zmniejszy.

    Sposoby na cellulit w ciąży

    Jeśli zauważyłaś u siebie cellulit, nie zwlekaj – zacznij działać od razu, by zniwelować go jak najszybciej. Podpowiadamy, jak walczyć z cellulitem na nogach, pośladkach i biodrach w ciąży.

    Zdrowa dieta

    Podstawą walki z cellulitem w ciąży jest zbilansowana dieta. Unikaj cukru, przetworzonych produktów, dań typu fast food oraz nadmiaru soli. Na twoim talerzu powinny gościć przede wszystkim warzywa i owoce, pełne ziarno, chudy nabiał oraz dobrej jakości mięso i ryby.
    Pamiętaj o solidnym nawodnieniu – przyszła mama powinna pić 1–2,5 litra płynów dziennie!

    Aktywność fizyczna – ćwiczenia na cellulit w ciąży

    Jeśli nie zachodzą przeciwwskazania zdrowotne, nie stroń od sportu w ciąży. Większość przyszłych mam może pozwolić sobie na spacery, jogę, pływanie czy taniec. Codzienna dawka ruchu wpłynie zbawiennie na krążenie, a tym samym wspomoże usuwanie toksyn z organizmu.

    Masaże

    Wypróbuj masażer na cellulit w ciąży – możesz sięgać po niego podczas codziennej aplikacji kosmetyku nawilżającego po kąpieli. Roller, rękawica masująca czy szorstka szczotka mogą zdziałać cuda. Te przyrządy doskonale pobudzają krążenie, a dodatkowo wpływają na ujędrnienie skóry.

    Kremy na cellulit w ciąży

    Jakie kremy na cellulit w ciąży warto wypróbować? Warte uwagi są kosmetyki z zawartością tych składników, które pobudzą mikroskopijne naczynia krwionośne skóry. Poszukuj balsamów z ekstraktem z papryki, kofeiną lub bluszczem. Uwaga – przed zastosowaniem danego kosmetyku upewnij się, że jest on bezpieczny dla kobiet ciężarnych.

    Profesjonalne zabiegi na cellulit w ciąży

    Gabinety kosmetologiczne coraz częściej oferują zabiegi dla kobiet w ciąży, które mają za zadanie pomóc im w zachowaniu atrakcyjnej sylwetki. Niestety, przyszłe mamy nie mogą skorzystać z pełnej oferty procedur antycellulitowych – wiele z nich może szkodzić zdrowiu dziecka. Jednak będąc w ciąży, możesz wybrać się na masaż dla ciężarnych, który wspomoże walkę z cellulitem oraz twoje dobre samopoczucie. Po ciąży możesz zdecydować się na inne zabiegi, takie jak masaż podciśnieniowy, wyróżniający się bardzo dużą skutecznością.

    Jak zapobiegać cellulitowi w ciąży?

    Cellulit w ciąży może rozwinąć się na każdym jej etapie. Aby go uniknąć, stosuj profilaktycznie wszystkie sposoby, które wymieniliśmy wyżej. Połącz zdrową dietę, nawodnienie, sport, masaże oraz pielęgnację, a ryzyko rozwoju skórki pomarańczowej znacznie się zmniejszy!

    Cellulit w ciąży – podsumowanie

    Cellulit w ciąży to powszechny problem wśród przyszłych mam – jego powstawaniu sprzyja rosnąca waga oraz zmiany hormonalne. Aby go uniknąć, dbaj o zdrowe odżywianie, picie wody, ruch oraz regularne stosowanie kosmetyków o działaniu antycellulitowym. Dzięki skrupulatności te proste metody pozwolą ci się uchronić przed skórką pomarańczową oraz zachować skórę w ładnym wyglądzie.
    Zdjęcie: Envato Elements