Data publikacji:

Czy USG w ciąży jest bezpieczne?

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, jest podstawowym elementem diagnostyki prenatalnej. Wykonuje się je u wszystkich kobiet ciężarnych w celu oceny dobrostanu płodu, ryzyka przedwczesnego porodu i wydolności łożyska. Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy USG jest bezpieczne. Lekarze podkreślają, że znacznie większe niebezpieczeństwo od ryzyka związanego z badaniem pojawia się, gdy zaniecha się wykonywania USG w ciąży.
usg w ciąży

Badanie ultrasonograficzne zamiast RTG

Badanie ultrasonograficzne po raz pierwszy zastosował Karl T. Dussik w 1942 roku w celu wykrycia guzów mózgu. W ginekologii USG stosuje się powszechnie od lat 80. XX wieku.

Wielu przyszłym mamom trudno w to uwierzyć, jednak jeszcze w latach 70. XX wieku lekarze używali do badań ciężarnych aparatów rentgenowskich. RTG jest niebezpieczne w ciąży, gdyż promieniowanie może doprowadzić do poważnych wad anatomicznych i nowotworów u płodu.

Czy USG w ciąży jest bezpieczne? Tak. Wykorzystuje się w nim ultradźwięki, które istnieją w naturze. Dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha odbijają się od płodu w łonie matki, a następnie są przesyłane do aparatu. Urządzenie przetwarza dźwięki na obraz, co sprawia, że na monitorze widoczne jest dziecko. Na podstawie obrazu ginekolog ocenia budowę anatomiczną płodu i inne parametry ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Kiedy wykonuje się USG w ciąży?

Na pytanie, czy USG jest bezpieczne w przypadku ciężarnych, odpowiedź brzmi: tak, jednak powinno się pamiętać, że badania nie wykorzystuje się wyłącznie do wykonywania pamiątkowych zdjęć lub filmów. Celem USG prenatalnego jest diagnostyka, dlatego powinno się je wykonywać w określonych przedziałach czasowych.

Nie ma jednoznacznych badań wskazujących, czy częste USG w ciąży jest bezpieczne. Wykonywanie badania kilka razy w tygodniu lub codziennie jest niepotrzebne, zwłaszcza gdy ciąża rozwija się prawidłowo.

W prawidłowej ciąży USG wykonuje się co najmniej trzy razy, jednak wielu ginekologów przeprowadza badanie ultrasonograficzne raz na miesiąc podczas kontroli stanu zdrowia pacjentki.

Czy pierwsze USG w ciąży jest bezpieczne?

Pierwsze USG w ciąży zwykle przeprowadza się pomiędzy 6. a 8. tygodniem jej trwania. Badanie wykonuje się w celu rozpoznania ewentualnej ciąży pozamacicznej lub poronienia zatrzymanego. Jest USG dopochwowe - jest ono w pełni bezpieczne dla zarodka i nie zwiększa ryzyka poronienia. USG dopochwowe w ciąży jest rekomendowane do czasu, gdy niemożliwe jest uwidocznienie ciąży za pomocą USG wykonywanego przez powłoki brzuszne.

Zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, pierwsze USG prenatalne wykonuje się pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Diagnostyka na tym etapie umożliwia rozpoznanie letalnych wad płodu, wad genetycznych, takich jak zespół Downa, kosmówkowość i owodniowość oraz prawidłowe wyliczenie wieku ciąży.

USG w II i III trymestrze ciąży

Kolejne USG prenatalne wykonuje się pomiędzy 18. a 22. oraz pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży. USG połówkowe w II trymestrze umożliwia wykrycie wielu wad rozwojowych, które można skutecznie leczyć wewnątrzmaciczne. Operacja serca, płuc lub kręgosłupa u płodu chroni przed śmiercią dziecka w czasie porodu i zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego.

Czy USG jest bezpieczne dla dziecka, jeśli okaże się, że jest ono chore? I w tym przypadku przyszłe mamy powinny być spokojne. Jest to najmniej inwazyjna metoda badania płodu w celu przygotowania dziecka i matki do operacji oraz porodu.

USG w ostatnim trymestrze ciąży pozwala ocenić stan łożyska oraz ułożenie dziecka do porodu. Badanie na tym etapie ciąży m.in. niweluje ryzyko związane z porodem naturalnym w przypadku łożyska przodującego.

Autor: Monika Kocher