Data modyfikacji:

Wielka nowina - czyli jak powiedzieć o ciąży

Autor: Maria Szadkowska

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że wkrótce będziesz mamą. Magiczne dwie kreski na teście ciążowym ostatecznie potwierdzają Twoje przypuszczenia. Wkrótce nadejdzie też pora podzielenia się z innymi tą wspaniałą wiadomością. Tylko jak to zrobić?

 

jak powiedzieć o ciąży informacja o ciąży

 

Po pierwsze – poinformuj tatusia

Pierwszą osobą, zaraz po Tobie, która powinna wiedzieć o maleństwie jest jego tata. Wiele kobiet informuje swoich partnerów o swoim odmiennym stanie podczas zwyczajnej rozmowy. Warto jednak pokusić się o zaakcentowanie tego wyjątkowego wydarzenia, gdyż sposób przekazania tej informacji, jest bardzo istotny. Ważne abyście byli sami. Niezależnie czy w ulubionej kafejce czy też w domowym zaciszu. Twój ukochany może być lekko zaskoczony. Nawet jeżeli staraliście się o dziecko już od jakiegoś czasu, warto przekazać mu to spokojnie i dawkując radość. Uroczym pomysłem jest zapakowanie jakiegoś elementu dziecięcej garderoby i wręczenie przyszłemu tatusiowi, podarowanie pozytywnego testu ciążowego, albo wielkiego lizaka z napisem Tata. Taką chwilę przyszły tatuś zachowa na długo w pamięci. 

 

Rodzice - przyszli dziadkowie

Zwyczajowo najczęściej dziadkowie dowiadują się o wnukach, przy okazji uroczystości rodzinnych czy świąt, kiedy to cała rodzina spotyka się na uroczystym obiedzie i nowina może dotrzeć od razu do wszystkich zainteresowanych. Świetnym pomysłem jest również ”podarowanie” wnuka. Taka wiadomość - prezent na urodziny dla babci lub dziadka to z pewnością trafiony sposób na poinformowanie o powiększeniu rodziny. Często na takie okazje przyszli rodzice kupują szampana lub kwiaty, aby od razu uczcić nowego potomka. Warto poinformować o ciąży zanim będzie ona już bardzo zaawansowana, bo nasi najbliżsi mogą poczuć się urażeni i pominięci.

 


W pracy – pora na zmiany 

Zdecydowanie najbardziej stresujące jest przekazanie wiadomości o ciąży w miejscu pracy przyszłej mamy. Nie ma co ukrywać tego faktu, w końcu prędzej czy później i tak trzeba to zrobić. Zanim zdecydujesz się porozmawiać o Twoim stanie i nadchodzącym urlopie macierzyńskim, dowiedz się jakie przysługują Ci prawa. Istotne jest, aby pierwszą osobą był Twój szef, a nie koleżanki i koledzy. Nieopatrznie mogą go poinformować zanim Ty zdążysz to zrobić. Większość kobiet informuje o ciąży w drugim trymestrze ciąży, gdy nie jest ona jeszcze bardzo widoczna, a ryzyko poronienia jest już znacznie mniejsze.Niezależnie od wszystkiego, zaplanowanych kolacji, wymyślnych sposobów informowania o ciąży, itd. w rzeczywistości najczęściej kończy się tak samo. Radość jest tak wielka, że większość przyszłych mam, po prostu z wybiega w podskokach z łazienki, z dwiema kreskami na teście, krzycząc do wszystkich zainteresowanych: jestem w ciąży! I nie ma się co dziwić. W końcu to też świetny sposób na podzielnie się radosną nowiną. A Wy drogie dzidziusiowiczki jak poinformowałyście swoich partnerów?

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © beachlane


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
11-05-2018
Ocena:
Obwieszczanie od początku wszem i wobec o ciąży nie jest najlepsze. Radość jest wielka, ale na początku wtajemniczałabym raczej tylko najbliższe osoby.
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?