Data modyfikacji:

Wielka nowina - czyli jak powiedzieć o ciąży

Autor: Maria Szadkowska

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że wkrótce będziesz mamą. Magiczne dwie kreski na teście ciążowym ostatecznie potwierdzają Twoje przypuszczenia. Wkrótce nadejdzie też pora podzielenia się z innymi tą wspaniałą wiadomością. Tylko jak to zrobić?

 

jak powiedzieć o ciąży informacja o ciąży

 

Po pierwsze – poinformuj tatusia

Pierwszą osobą, zaraz po Tobie, która powinna wiedzieć o maleństwie jest jego tata. Wiele kobiet informuje swoich partnerów o swoim odmiennym stanie podczas zwyczajnej rozmowy. Warto jednak pokusić się o zaakcentowanie tego wyjątkowego wydarzenia, gdyż sposób przekazania tej informacji, jest bardzo istotny. Ważne abyście byli sami. Niezależnie czy w ulubionej kafejce czy też w domowym zaciszu. Twój ukochany może być lekko zaskoczony. Nawet jeżeli staraliście się o dziecko już od jakiegoś czasu, warto przekazać mu to spokojnie i dawkując radość. Uroczym pomysłem jest zapakowanie jakiegoś elementu dziecięcej garderoby i wręczenie przyszłemu tatusiowi, podarowanie pozytywnego testu ciążowego, albo wielkiego lizaka z napisem Tata. Taką chwilę przyszły tatuś zachowa na długo w pamięci. 

 

Rodzice - przyszli dziadkowie

Zwyczajowo najczęściej dziadkowie dowiadują się o wnukach, przy okazji uroczystości rodzinnych czy świąt, kiedy to cała rodzina spotyka się na uroczystym obiedzie i nowina może dotrzeć od razu do wszystkich zainteresowanych. Świetnym pomysłem jest również ”podarowanie” wnuka. Taka wiadomość - prezent na urodziny dla babci lub dziadka to z pewnością trafiony sposób na poinformowanie o powiększeniu rodziny. Często na takie okazje przyszli rodzice kupują szampana lub kwiaty, aby od razu uczcić nowego potomka. Warto poinformować o ciąży zanim będzie ona już bardzo zaawansowana, bo nasi najbliżsi mogą poczuć się urażeni i pominięci.

 


W pracy – pora na zmiany 

Zdecydowanie najbardziej stresujące jest przekazanie wiadomości o ciąży w miejscu pracy przyszłej mamy. Nie ma co ukrywać tego faktu, w końcu prędzej czy później i tak trzeba to zrobić. Zanim zdecydujesz się porozmawiać o Twoim stanie i nadchodzącym urlopie macierzyńskim, dowiedz się jakie przysługują Ci prawa. Istotne jest, aby pierwszą osobą był Twój szef, a nie koleżanki i koledzy. Nieopatrznie mogą go poinformować zanim Ty zdążysz to zrobić. Większość kobiet informuje o ciąży w drugim trymestrze ciąży, gdy nie jest ona jeszcze bardzo widoczna, a ryzyko poronienia jest już znacznie mniejsze.Niezależnie od wszystkiego, zaplanowanych kolacji, wymyślnych sposobów informowania o ciąży, itd. w rzeczywistości najczęściej kończy się tak samo. Radość jest tak wielka, że większość przyszłych mam, po prostu z wybiega w podskokach z łazienki, z dwiema kreskami na teście, krzycząc do wszystkich zainteresowanych: jestem w ciąży! I nie ma się co dziwić. W końcu to też świetny sposób na podzielnie się radosną nowiną. A Wy drogie dzidziusiowiczki jak poinformowałyście swoich partnerów?

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © beachlane


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
11-05-2018
Ocena:
Obwieszczanie od początku wszem i wobec o ciąży nie jest najlepsze. Radość jest wielka, ale na początku wtajemniczałabym raczej tylko najbliższe osoby.
bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

2023-01-25
Wymioty, ból głowy, plamienia czy obrzmiałe piersi? Jakie objawy pojawiają się w bardzo wczesnej ciąży? Sprawdź, jakie są bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Co oznacza ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze?

2023-01-21
Różnorodne bóle brzucha w ciąży są stosunkowo częstym problemem przyszłych mam. Zazwyczaj najbardziej drażliwym miejscem jest podbrzusze, w którym zachodzi mnóstwo przemian fizjologicznych spowodowanych wzrostem dziecka i przygotowaniem organizmu do porodu. Niektóre bóle są normalne i typowe dla kobiet w ciąży, jednak niektóre mogą dawać sygnał, że coś jest nie tak. Co oznacza zatem ból w dole brzucha w 3 trymestrze? Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć? Radzimy co należy zrobić w przypadku bólu podbrzusza u kobiet w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży – co stosować?

2023-01-16
Swędzenie pochwy w ciąży, w związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi, pojawia się dość często i może być spowodowane różnymi czynnikami. Za świąd zwykle odpowiada nadmierna suchość, podrażnienie, bądź zmiany w obrębie flory bakteryjnej. Zdarza się, że przyszła mama zmaga się również z infekcją intymną o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. W takich przypadkach warto wiedzieć, co stosować w przypadku swędzenia pochwy w ciąży i czy domowe sposoby wystarczą.
ciąża

Jak liczyć tygodnie ciąży? Wiek ciążowy

2022-12-28
Jesteś w ciąży i chciałabyś sprawdzić, jakiej wielkości jest twoje dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje? Aby uzyskać te informacje, musisz znać wiek ciążowy. Sprawdź, jak liczyć tygodnie ciąży według reguły Naegelego i jak zrobić to innymi sposobami.
wizyta u lekarza

Waga dziecka w ciąży. Ile waży płód w kolejnym tygodniu i trymestrze ciąży?

2022-12-28
Waga dziecka w ciąży to kwestia, która niezmiernie interesuje niemal każdą przyszła mamę. Z jednej strony chodzi o zwykłą ciekawość i chęć zwizualizowania sobie malca w brzuchu, z drugiej – waga dziecka w ciąży to ważna informacja o tym, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli ty też chcesz dowiedzieć się, jak przybiera na wadze płód w poszczególnych tygodniach ciąży – koniecznie przeczytaj.
bóle krzyżowe a rozwarcie

Bóle krzyżowe a rozwarcie: jaki mają wpływ?

2022-12-16
Bóle porodowe mogą mieć różny charakter. Najbardziej znane są klasyczne bóle, wynikające z silnych skurczów macicy – one „obejmują” cały brzuch i sprawiają, że staje się on niezwykle twardy. Wiele kobiet wspomina również o bólach krzyżowych. One z kolei mogą pojawić się już przed porodem. Jak wyglądają i czy bóle z krzyża mogą mieć charakter przepowiadający?
czy można jeść ananas w ciąży

Czy można jeść ananas w ciąży?

2022-11-04
Jesteś miłośniczką owoców i zastanawiasz się, czy można jeść ananas w ciąży? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Poznaj listę sposobów na wywołanie porodu.