Data modyfikacji:

Operacje podczas ciąży

Autor: Joanna Górnisiewicz

Sytuacja, w której organizm ciężarnej lub noszony przez nią płód nie funkcjonują w pełni prawidłowo, zawsze jest potencjalnie niebezpieczna dla obojga. Zazwyczaj nie wykonuje się operacji na kobietach ciężarnych, ale występują sytuacje, w których dla matki lub dziecka lekarz podejmuje taką decyzję. 

 

operacja w ciąży operacje podczas ciąży

 

„Mniejsze zło”

Medycyna rozwija się w niezwykłym tempie i coraz częściej możliwa jest interwencja chirurgiczna, która jest w miarę bezpieczna dla dziecka, nawet, gdy jest to sam początek ciąży. Statystyki podają, że zabieg chirurgiczny przechodzi od 1 do nawet 3% ciężarnych, czasem zupełnie sobie nie zdając sprawy, że doszło do zapłodnienia, gdyż może to być pierwszy trymestr ciąży. Część z tych zabiegów ratuje życie przyszłej mamy, inne są przeprowadzane na płodzie wewnątrz macicy i mają za zadanie skorygowanie wad rozwojowych. Lekarze podejmują takie decyzje raczej w ostateczności, to znaczy wówczas, gdy większe ryzyko jest związane z danym zaburzeniem czy chorobą niż z operacją. Wielu lekarzy przekonuje jednak, że pogorszenie się stanu zdrowia matki zwykle oznacza także zagrożenie życia dziecka, dlatego istotne jest oszacowanie zdrowia kobiety i podjęcie takiej decyzji, która nie spowoduje gwałtownego pogorszenia jej stanu.

 

Zagrożenia i ryzyko

Przyszła mama musi być poinformowana o ryzyku i możliwych konsekwencjach takiego zabiegu. Największe zagrożenie wynika z konieczności podawania leków anestezjologicznych, zwykle przechodzą one przez łożysko i mogą mieć negatywny wpływ na dziecko. O tym, jak silny jest to wpływ, decyduje przede wszystkim stopień rozwoju i dojrzałości płodu. Oczywiście lekarze starają się dobrać środki najmniej szkodliwe. Innym ryzykiem jest ogromny stres, gdyż dochodzi obawa o to, jak leki, narkoza itp. wpłyną na dziecko i czy, jeśli przeżyje operację, urodzi się zdrowe. Stąd przydaje się pomoc psychologa, ale wszyscy lekarze związani z operacją powinni udzielić wyczerpujących odpowiedzi na pytania kobiety. W trakcie samej operacji monitorowana jest zarówno matka, jak i jej dziecko, a ginekolog oraz neonatolog są w stałej gotowości, aby, w razie konieczności dokonać cesarskiego cięcia i ratować dziecko (tyczy to oczywiście dzieci wystarczająco rozwiniętych).

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Anton Booysen


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
18-11-2014
Ocena:
Zakrysa, nie zawsze to jest Twoja decyzja. Czasem trzeba ratować matkę, a czasem operacji wymaga dziecko jeszcze w okresie prenatalnym. I co wtedy? Nadal bez sensu?
28-10-2014
Ocena:
kto robi operacje w ciąży? Wyrodna matka, Bez sensu? Po co ryzykować!
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.