Data modyfikacji:

Ciąża wysokiego ryzyka a aktywność zawodowa

Autor: Joanna Górnisiewicz

Mówi się, że ciąża to nie choroba, a stan fizjologiczny. Co do tego zgadza się większość lekarzy i duża część przyszłych mam. Wiele kobiet bez trudu pracuje aż do rozwiązania, a możliwość pójścia do pracy sprawia im nie tylko przyjemność ale także pomaga utrzymać dobrą formę i aktywność fizyczną, a dzięki pracy czas oczekiwania na dziecko mija im szybko. Niestety nie każda z nas jest w tak uprzywilejowanym stanie, gdyż czasem zdarza się ciąża, która uniemożliwia pracę. Co wtedy?

 

Czy praca w ciąży może być bezpieczna i przyjemna?

 

Praca dla ciężarnych?

Jeśli wszystko przebiega zgodnie z normą, mama dobrze się czuje, a dziecko prawidłowo rozwija, nie ma przeszkód, aby kobieta była aktywna zawodowo. Oczywiście nie dotyczy to każdego rodzaju zarobkowania. Ciężarna nie powinna wykonywać ciężkiej pracy fizycznej (związanej na przykład z podnoszeniem ciężkich rzeczy), ale także takiej, która wiąże się z ekspozycją na promieniowanie, środki chemiczne, czy duży hałas. Nie może to być również praca w godzinach nocnych i dłuższa niż 8. godzin. Podczas pierwszej wizyty lekarz zwykle pyta o to, gdzie kobieta pracuje i w razie, gdyby ocenił, że są przeciwwskazania do kontynuowania pracy w takich warunkach, może wydać zaświadczenie, które zobowiązuje pracodawcę do zmiany stanowiska lub zakresu obowiązków przyszłej mamy.

 

Zbyt duże ryzyko

Bywa jednak i tak, że ciąża nie przebiega zgodnie z podręcznikami. Ciąża wysokiego ryzyka to taka, w której występują czynniki sprawiające, że może się ona zakończyć niekorzystnie. Czynniki te to:

  • wiek matki powyżej 40 roku życia (szczególnie jeśli jest to pierwsza ciąża),
  • trudny przebieg poprzedniej ciąży (urodzenie martwego dziecka, poród przedwczesny),
  • choroby matki: wady w budowie narządów rodnych, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze,
  • ciąża mnoga,
  • łożysko przodujące,
  • plamienia, krwawienia, niewydolność ciałka żółtego,
  • wady rozwojowe dziecka,
  • wypadek.

W takich przypadkach głównym zaleceniem lekarskim jest nakaz leżenia, wypoczywania, nie przemęczania się, zażywania przepisanych leków. Nawet jeżeli nie jest konieczne przebywanie w szpitalu pod stałą opieką lekarzy, a tylko częste kontrole i brak wysiłku, niejednokrotnie oznacza to w praktyce przerwanie pracy aż do czasu rozwiązania.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Violetstar


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
16-11-2018
Ocena:
jeżeli dla kogoś praca jest ważniejsza od zdrowia dziecka to z całą pewnością ma jakis problem z głową
prezent dla przyszłych rodziców

Jaki kupić prezent dla przyszłych rodziców? Inspiracje

2025-01-20
Wybór odpowiedniego prezentu dla przyszłych rodziców nie należy do najprostszych zadań. Najlepiej, jeśli taki upominek jest zarówno praktyczny, jak i wyjątkowy. Jeśli zastanawiasz się, co dla przyszłych rodziców będzie najlepsze, przygotowaliśmy kilka inspiracji, które pomogą Ci znaleźć idealny prezent. Zapraszamy do lektury!
pasy bezpieczeństwa w ciąży

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa? Oto, co musisz wiedzieć!

2024-11-11
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest bezpieczne. Czy może lepiej ich unikać, aby chronić rosnące dziecko? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda autem w ciąży. Dowiesz się także, jak adapter do pasów w ciąży może zwiększyć komfort podróży.
strój kąpielowy ciążowy

Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

2024-08-30
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!