Data publikacji:

Internet nie zastąpi rozmowy z ginekologiem

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Zwykle kobieta w pewnym momencie swego życia podejmuje decyzję o tym czy chce czy też nie chce mieć dzieci. Nie zawsze jednak decyzja ta bywa w pełni uświadomiona, a co za tym idzie jej konsekwencje także bywają przypadkowe.

 

wizyta u ginekologa rozmowa z ginekologiem porady ginekologi

 

W okresie rozrodczym każda kobieta powinna znać swoją fizjologię – zarówno od strony antykoncepcji, jak i potencjału rodnego – w zależności od tego czy w danym czasie stara się o dziecko, jest w takcie ciąży, czy też się przed nią zabezpiecza – mówi dr Agnieszka Pajtasz – specjalista ginekolog z Przychodni przy Łowieckiej we Wrocławiu.

 

W dobie internetu dostęp do wszelkiego rodzaju informacji jest łatwy jak nigdy dotąd, nie ma też praktycznie tematów tabu, a zatem, pozornie nie powinno być żadnego problemu z pozyskaniem potrzebnej wiedzy. Tymczasem zdaniem dr Pajtasz nadal najlepszym rozwiązaniem pozostaje rozmowa z ginekologiem.

 

- Pacjentki, które przychodzą do gabinetu bardzo często wydają się zagubione, gdyż nie potrafią ocenić, która z tych informacji do jakich udało im się dotrzeć (nie rzadko sprzecznych ze sobą) jest tą prawdziwą – opowiada dr Agnieszka Pajtasz.

 

- Zdarza się również, że kobiety pytają mnie rozgoryczone, dlaczego ich przypadek jest inny, niż opisywany na forach lub przez znajomych. I tak na przykład uświadamiam panie, chcące zajść w ciążę, że nie zawsze jest to możliwe już po 1-2 miesiącach starań. Przyczyn problemu zaczyna się szukać po 6 miesiącach aktywnych prób, co oznacza stosunek płciowy co 2 – 3 dzień i to nie tylko w okresie płodnym – dodaje.

 

Jest też spora grupa kobiet, które boją się pytać. Mają wiele wątpliwości jednak zamiast rozmowy wpisują konkretną jednostkę chorobową do wyszukiwarki internetowej, po czym nagle rozpoznają u siebie większość objawów. Od tego momentu tkwią w głębokim przekonaniu, że dotknęła je choroba, mimo że nigdy nie została u nich zdiagnozowana i spirala strachu nakręca się.

Wszystkie tego rodzaju niedopowiedzenia, skumulowane w postaci lęków, nawet jeśli nie mają potwierdzenia w rzeczywistości mogą faktycznie wpływać na nasze zdrowie, szczególnie w okresie ciąży, czy też w trakcie starania się o nią.

 

- Pacjentki powinny na bieżąco zadawać pytania, które je nurtują, najlepiej zapisując je na kartce przed wizytą u ginekologa, żeby na pewno o niczym nie zapomnieć w trakcie konsultacji – przekonuje dr Pajtasz.

 

- Należy też pamiętać, że w rozmowie z lekarzem nie ma głupich pytań, a niejednokrotnie łatwiej jest porozmawiać ze specjalistą niż z osobami bliskimi – dodaje.

 

Tak się dzieje w przypadku depresji ciążowej czy depresji poporodowej, której bardzo często rodzina nie potrafi rozpoznać, a której można by było łatwo uniknąć, gdyby symptomy zostały wcześnie zauważone. Naturalnym jest, że w pierwszych godzinach po porodzie kobieta funkcjonuje w stanie euforii, pod dużym wpływem endorfin, których poziom w kolejnym etapie gwałtownie spada. Dochodzą wówczas do głosu zmęczenie, strach przed nieznanym a nie rzadko też kłopoty z laktacją oraz dyskomfort związany z pobytem w szpitalu i brakiem intymności.

 

- W takiej sytuacji należy kobiecie zapewnić warunki do odpoczynku – to podstawa leczenia depresji. Ogromną rolę ma wówczas do odegrania ojciec dziecka i inne bliskie osoby, które powinny przejąć możliwie najwięcej obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Dlatego tak ważny jest udział mężczyzny w szkole rodzenia, która powinna wyczulać na tego rodzaju sytuacje. Jeśli jednak wsparcie ze strony rodziny nie wystarcza należy skorzystać z fachowej pomocy psychologa. Oczywiście kobieta musi sobie zdawać sprawę z problemu, a co najważniejsze na ten temat rozmawiać, jeśli nie z rodziną to z osobami z zewnątrz. Na początek może to być położna środowiskowa – pierwsza osoba, z która kontaktuje się matka po powrocie do domu ze szpitala.

Poza tym ginekolog – podczas wizyty kontrolnej, pediatra, czy nawet lekarz rodzinny – zapewne każdy z nich będzie w stanie rozpoznać depresję i skierować kobietę na właściwe leczenie.

Nie należy przy tym zapominać, że przedłużające się stany lękowe u kobiet często idą w parze z zaburzeniami tarczycy. Dlatego też w takim przypadku koniecznie należy wybrać się na badania kontrolne – radzi dr Agnieszka Pajtasz.

 

Niezależnie od rodzaju schorzeń i wątpliwości związanych ze stanem naszego zdrowia szczerze polecam rozmowę ze specjalistą, jako podstawową formę zdobywania wiedzy na ten temat – podsumowuje.

 

Oferta Poradni Ginekologiczno - Położniczej w Przychodni przy Łowieckiej obejmuje:

- konsultacje
- poradnictwo antykoncepcyjne
- diagnostykę USG brzuszną i endo
- diagnostykę i leczenie wszelkich dolegliwości kobiecych
- wspomagające leczenie objawów menopauzy
- badania cytologiczne oraz bakteriologiczne

- bezpłatną szkołę rodzenia

 

Szkoła Rodzenia w Przychodni przy ul. Łowieckiej 24 we Wrocławiu prowadzi zajęcia dla ciężarnych – w ramach kontraktu NFZ.

 

Żeby skorzystać z oferty Przychodni przy Łowieckiej wystarczy:

- złożyć deklarację do położnej środowiskowo-rodzinnej w Przychodni przy ul. Łowieckiej

- wysłać zgłoszenie swojego udziału ( imię, nazwisko, pesel, telefon, e-mail, zaawansowanie ciąży - od 22 tygodnia, termin porodu) na adres: szkolarodzenia-lowiecka@emc-sa.pl .

 

Kontakt telefoniczny z Beatą Leszkowicz - położną prowadzącą zajęcia: tel.: 661-300-252 lub (71) 71 17 411.

 

 

Artykuł sponsorowany

czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.