Data publikacji:

Internet nie zastąpi rozmowy z ginekologiem

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Zwykle kobieta w pewnym momencie swego życia podejmuje decyzję o tym czy chce czy też nie chce mieć dzieci. Nie zawsze jednak decyzja ta bywa w pełni uświadomiona, a co za tym idzie jej konsekwencje także bywają przypadkowe.

 

wizyta u ginekologa rozmowa z ginekologiem porady ginekologi

 

W okresie rozrodczym każda kobieta powinna znać swoją fizjologię – zarówno od strony antykoncepcji, jak i potencjału rodnego – w zależności od tego czy w danym czasie stara się o dziecko, jest w takcie ciąży, czy też się przed nią zabezpiecza – mówi dr Agnieszka Pajtasz – specjalista ginekolog z Przychodni przy Łowieckiej we Wrocławiu.

 

W dobie internetu dostęp do wszelkiego rodzaju informacji jest łatwy jak nigdy dotąd, nie ma też praktycznie tematów tabu, a zatem, pozornie nie powinno być żadnego problemu z pozyskaniem potrzebnej wiedzy. Tymczasem zdaniem dr Pajtasz nadal najlepszym rozwiązaniem pozostaje rozmowa z ginekologiem.

 

- Pacjentki, które przychodzą do gabinetu bardzo często wydają się zagubione, gdyż nie potrafią ocenić, która z tych informacji do jakich udało im się dotrzeć (nie rzadko sprzecznych ze sobą) jest tą prawdziwą – opowiada dr Agnieszka Pajtasz.

 

- Zdarza się również, że kobiety pytają mnie rozgoryczone, dlaczego ich przypadek jest inny, niż opisywany na forach lub przez znajomych. I tak na przykład uświadamiam panie, chcące zajść w ciążę, że nie zawsze jest to możliwe już po 1-2 miesiącach starań. Przyczyn problemu zaczyna się szukać po 6 miesiącach aktywnych prób, co oznacza stosunek płciowy co 2 – 3 dzień i to nie tylko w okresie płodnym – dodaje.

 

Jest też spora grupa kobiet, które boją się pytać. Mają wiele wątpliwości jednak zamiast rozmowy wpisują konkretną jednostkę chorobową do wyszukiwarki internetowej, po czym nagle rozpoznają u siebie większość objawów. Od tego momentu tkwią w głębokim przekonaniu, że dotknęła je choroba, mimo że nigdy nie została u nich zdiagnozowana i spirala strachu nakręca się.

Wszystkie tego rodzaju niedopowiedzenia, skumulowane w postaci lęków, nawet jeśli nie mają potwierdzenia w rzeczywistości mogą faktycznie wpływać na nasze zdrowie, szczególnie w okresie ciąży, czy też w trakcie starania się o nią.

 

- Pacjentki powinny na bieżąco zadawać pytania, które je nurtują, najlepiej zapisując je na kartce przed wizytą u ginekologa, żeby na pewno o niczym nie zapomnieć w trakcie konsultacji – przekonuje dr Pajtasz.

 

- Należy też pamiętać, że w rozmowie z lekarzem nie ma głupich pytań, a niejednokrotnie łatwiej jest porozmawiać ze specjalistą niż z osobami bliskimi – dodaje.

 

Tak się dzieje w przypadku depresji ciążowej czy depresji poporodowej, której bardzo często rodzina nie potrafi rozpoznać, a której można by było łatwo uniknąć, gdyby symptomy zostały wcześnie zauważone. Naturalnym jest, że w pierwszych godzinach po porodzie kobieta funkcjonuje w stanie euforii, pod dużym wpływem endorfin, których poziom w kolejnym etapie gwałtownie spada. Dochodzą wówczas do głosu zmęczenie, strach przed nieznanym a nie rzadko też kłopoty z laktacją oraz dyskomfort związany z pobytem w szpitalu i brakiem intymności.

 

- W takiej sytuacji należy kobiecie zapewnić warunki do odpoczynku – to podstawa leczenia depresji. Ogromną rolę ma wówczas do odegrania ojciec dziecka i inne bliskie osoby, które powinny przejąć możliwie najwięcej obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Dlatego tak ważny jest udział mężczyzny w szkole rodzenia, która powinna wyczulać na tego rodzaju sytuacje. Jeśli jednak wsparcie ze strony rodziny nie wystarcza należy skorzystać z fachowej pomocy psychologa. Oczywiście kobieta musi sobie zdawać sprawę z problemu, a co najważniejsze na ten temat rozmawiać, jeśli nie z rodziną to z osobami z zewnątrz. Na początek może to być położna środowiskowa – pierwsza osoba, z która kontaktuje się matka po powrocie do domu ze szpitala.

Poza tym ginekolog – podczas wizyty kontrolnej, pediatra, czy nawet lekarz rodzinny – zapewne każdy z nich będzie w stanie rozpoznać depresję i skierować kobietę na właściwe leczenie.

Nie należy przy tym zapominać, że przedłużające się stany lękowe u kobiet często idą w parze z zaburzeniami tarczycy. Dlatego też w takim przypadku koniecznie należy wybrać się na badania kontrolne – radzi dr Agnieszka Pajtasz.

 

Niezależnie od rodzaju schorzeń i wątpliwości związanych ze stanem naszego zdrowia szczerze polecam rozmowę ze specjalistą, jako podstawową formę zdobywania wiedzy na ten temat – podsumowuje.

 

Oferta Poradni Ginekologiczno - Położniczej w Przychodni przy Łowieckiej obejmuje:

- konsultacje
- poradnictwo antykoncepcyjne
- diagnostykę USG brzuszną i endo
- diagnostykę i leczenie wszelkich dolegliwości kobiecych
- wspomagające leczenie objawów menopauzy
- badania cytologiczne oraz bakteriologiczne

- bezpłatną szkołę rodzenia

 

Szkoła Rodzenia w Przychodni przy ul. Łowieckiej 24 we Wrocławiu prowadzi zajęcia dla ciężarnych – w ramach kontraktu NFZ.

 

Żeby skorzystać z oferty Przychodni przy Łowieckiej wystarczy:

- złożyć deklarację do położnej środowiskowo-rodzinnej w Przychodni przy ul. Łowieckiej

- wysłać zgłoszenie swojego udziału ( imię, nazwisko, pesel, telefon, e-mail, zaawansowanie ciąży - od 22 tygodnia, termin porodu) na adres: szkolarodzenia-lowiecka@emc-sa.pl .

 

Kontakt telefoniczny z Beatą Leszkowicz - położną prowadzącą zajęcia: tel.: 661-300-252 lub (71) 71 17 411.

 

 

Artykuł sponsorowany

bluzka do karmienia

Bluzki do karmienia i nie tylko. Co nosić podczas karmienia piersią?

2025-04-25
Podczas karmienia piersią warto zadbać o odpowiednią odzież. Dobrze dobrane ubrania pomogą poczuć ci się komfortowo podczas tej czynności, szczególnie jeśli dziecko będzie chciało jeść w najmniej oczekiwanym momencie. Jedną z ważniejszych części garderoby będą bluzki do karmienia, która zapewni ci szybki dostęp do piersi. To nie jest jednak jedyna odzież, na którą powinnaś zwrócić uwagę. Jakie jeszcze ubrania się sprawdzą? Jakie cechy brać pod uwagę podczas wyboru odzieży do karmienia piersią?
prezent dla przyszłych rodziców

Jaki kupić prezent dla przyszłych rodziców? Inspiracje

2025-01-20
Wybór odpowiedniego prezentu dla przyszłych rodziców nie należy do najprostszych zadań. Najlepiej, jeśli taki upominek jest zarówno praktyczny, jak i wyjątkowy. Jeśli zastanawiasz się, co dla przyszłych rodziców będzie najlepsze, przygotowaliśmy kilka inspiracji, które pomogą Ci znaleźć idealny prezent. Zapraszamy do lektury!
pasy bezpieczeństwa w ciąży

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa? Oto, co musisz wiedzieć!

2024-11-11
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest bezpieczne. Czy może lepiej ich unikać, aby chronić rosnące dziecko? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda autem w ciąży. Dowiesz się także, jak adapter do pasów w ciąży może zwiększyć komfort podróży.
sesja w ciąży

Sesja ciążowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

2024-11-06
Sesja ciążowa to wyjątkowy moment, który pozwala uchwycić magiczny czas oczekiwania na dziecko. Coraz więcej przyszłych mam decyduje się na profesjonalne zdjęcia w ciąży, aby zachować wspomnienia z tego okresu. W artykule dowiesz się, czym jest sesja ciążowa, jak się do niej przygotować, i jakie są najlepsze pomysły na udane zdjęcia brzuszkowe.
strój kąpielowy ciążowy

Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

2024-08-30
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie.