Internet nie zastąpi rozmowy z ginekologiem

Data:

Zwykle kobieta w pewnym momencie swego życia podejmuje decyzję o tym czy chce czy też nie chce mieć dzieci. Nie zawsze jednak decyzja ta bywa w pełni uświadomiona, a co za tym idzie jej konsekwencje także bywają przypadkowe.

 

wizyta u ginekologa rozmowa z ginekologiem porady ginekologiczne

 

W okresie rozrodczym każda kobieta powinna znać swoją fizjologię – zarówno od strony antykoncepcji, jak i potencjału rodnego – w zależności od tego czy w danym czasie stara się o dziecko, jest w takcie ciąży, czy też się przed nią zabezpiecza – mówi dr Agnieszka Pajtasz – specjalista ginekolog z Przychodni przy Łowieckiej we Wrocławiu.

 

W dobie internetu dostęp do wszelkiego rodzaju informacji jest łatwy jak nigdy dotąd, nie ma też praktycznie tematów tabu, a zatem, pozornie nie powinno być żadnego problemu z pozyskaniem potrzebnej wiedzy. Tymczasem zdaniem dr Pajtasz nadal najlepszym rozwiązaniem pozostaje rozmowa z ginekologiem.

 

- Pacjentki, które przychodzą do gabinetu bardzo często wydają się zagubione, gdyż nie potrafią ocenić, która z tych informacji do jakich udało im się dotrzeć (nie rzadko sprzecznych ze sobą) jest tą prawdziwą – opowiada dr Agnieszka Pajtasz.

 

- Zdarza się również, że kobiety pytają mnie rozgoryczone, dlaczego ich przypadek jest inny, niż opisywany na forach lub przez znajomych. I tak na przykład uświadamiam panie, chcące zajść w ciążę, że nie zawsze jest to możliwe już po 1-2 miesiącach starań. Przyczyn problemu zaczyna się szukać po 6 miesiącach aktywnych prób, co oznacza stosunek płciowy co 2 – 3 dzień i to nie tylko w okresie płodnym – dodaje.

 

Jest też spora grupa kobiet, które boją się pytać. Mają wiele wątpliwości jednak zamiast rozmowy wpisują konkretną jednostkę chorobową do wyszukiwarki internetowej, po czym nagle rozpoznają u siebie większość objawów. Od tego momentu tkwią w głębokim przekonaniu, że dotknęła je choroba, mimo że nigdy nie została u nich zdiagnozowana i spirala strachu nakręca się.

Wszystkie tego rodzaju niedopowiedzenia, skumulowane w postaci lęków, nawet jeśli nie mają potwierdzenia w rzeczywistości mogą faktycznie wpływać na nasze zdrowie, szczególnie w okresie ciąży, czy też w trakcie starania się o nią.

 

- Pacjentki powinny na bieżąco zadawać pytania, które je nurtują, najlepiej zapisując je na kartce przed wizytą u ginekologa, żeby na pewno o niczym nie zapomnieć w trakcie konsultacji – przekonuje dr Pajtasz.

 

- Należy też pamiętać, że w rozmowie z lekarzem nie ma głupich pytań, a niejednokrotnie łatwiej jest porozmawiać ze specjalistą niż z osobami bliskimi – dodaje.

 

Tak się dzieje w przypadku depresji ciążowej czy depresji poporodowej, której bardzo często rodzina nie potrafi rozpoznać, a której można by było łatwo uniknąć, gdyby symptomy zostały wcześnie zauważone. Naturalnym jest, że w pierwszych godzinach po porodzie kobieta funkcjonuje w stanie euforii, pod dużym wpływem endorfin, których poziom w kolejnym etapie gwałtownie spada. Dochodzą wówczas do głosu zmęczenie, strach przed nieznanym a nie rzadko też kłopoty z laktacją oraz dyskomfort związany z pobytem w szpitalu i brakiem intymności.

 

- W takiej sytuacji należy kobiecie zapewnić warunki do odpoczynku – to podstawa leczenia depresji. Ogromną rolę ma wówczas do odegrania ojciec dziecka i inne bliskie osoby, które powinny przejąć możliwie najwięcej obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Dlatego tak ważny jest udział mężczyzny w szkole rodzenia, która powinna wyczulać na tego rodzaju sytuacje. Jeśli jednak wsparcie ze strony rodziny nie wystarcza należy skorzystać z fachowej pomocy psychologa. Oczywiście kobieta musi sobie zdawać sprawę z problemu, a co najważniejsze na ten temat rozmawiać, jeśli nie z rodziną to z osobami z zewnątrz. Na początek może to być położna środowiskowa – pierwsza osoba, z która kontaktuje się matka po powrocie do domu ze szpitala.

Poza tym ginekolog – podczas wizyty kontrolnej, pediatra, czy nawet lekarz rodzinny – zapewne każdy z nich będzie w stanie rozpoznać depresję i skierować kobietę na właściwe leczenie.

Nie należy przy tym zapominać, że przedłużające się stany lękowe u kobiet często idą w parze z zaburzeniami tarczycy. Dlatego też w takim przypadku koniecznie należy wybrać się na badania kontrolne – radzi dr Agnieszka Pajtasz.

 

Niezależnie od rodzaju schorzeń i wątpliwości związanych ze stanem naszego zdrowia szczerze polecam rozmowę ze specjalistą, jako podstawową formę zdobywania wiedzy na ten temat – podsumowuje.

 

Oferta Poradni Ginekologiczno - Położniczej w Przychodni przy Łowieckiej obejmuje:

- konsultacje
- poradnictwo antykoncepcyjne
- diagnostykę USG brzuszną i endo
- diagnostykę i leczenie wszelkich dolegliwości kobiecych
- wspomagające leczenie objawów menopauzy
- badania cytologiczne oraz bakteriologiczne

- bezpłatną szkołę rodzenia

 

Szkoła Rodzenia w Przychodni przy ul. Łowieckiej 24 we Wrocławiu prowadzi zajęcia dla ciężarnych – w ramach kontraktu NFZ.

 

Żeby skorzystać z oferty Przychodni przy Łowieckiej wystarczy:

- złożyć deklarację do położnej środowiskowo-rodzinnej w Przychodni przy ul. Łowieckiej

- wysłać zgłoszenie swojego udziału ( imię, nazwisko, pesel, telefon, e-mail, zaawansowanie ciąży - od 22 tygodnia, termin porodu) na adres: szkolarodzenia-lowiecka@emc-sa.pl .

 

Kontakt telefoniczny z Beatą Leszkowicz - położną prowadzącą zajęcia: tel.: 661-300-252 lub (71) 71 17 411.

 

 

Artykuł sponsorowany

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.