Data modyfikacji:

Depresja w ciąży może dotknąć każdą z nas. Jak sobie z nią radzić?

Autor: Ulanka

Depresja w ciąży to poważny problem. Statystyki podają, że boryka się z nią od 10% do 15% wszystkich przyszłych mam, a blisko połowa zdiagnozowanych depresji to właśnie okres ciąży. Często bywa tak, że cierpiąca na nią kobieta w ogóle nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Depresja bywa lekceważona i nierozpoznawana u wielu ludzi, którzy w ciąży nie są. Tym łatwiej może zostać niezauważona u kobiety w ciąży, u której ciągłe wahania nastrojów są czymś oczywistym, jakoby wpisanym w jej stan. Niestety lekceważona depresja ciążowa może być zagrożeniem zarówno dla młodej mamy, jak i dziecka, które ma przyjść na świat. Dowiedz się, jak uchronić się przed tą chorobą duszy w stanie błogosławionym i jak sobie radzić jeśli dotknie właśnie Ciebie?

 

depresja w ciąży

 

Jesteś w ciąży, przecież powinnaś tryskać optymizmem!!!

Wiele kobiet odczuwa presję, by w trakcie ciąży czuć się adekwatnie do oczekiwań społeczeństwa. Adekwatnie, czyli tryskać zdrowiem i optymizmem, emanować szczęściem i radością, słowem pełna euforia. O tym, że jest to najpiękniejszy czas w życiu kobiety, mówi niemal każdy: znajomi, rodzina, media, przypadkowi ludzie spotkani na spacerze. Bombardowana takimi komunikatami kobieta, która z różnych powodów nie odczuwa TEJ pełni szczęścia, może czuć się WINNA. Może, wbrew temu co czuje, starać się sprostać oczekiwaniom otoczenia, co tylko pogłębia jej stan. Co gorsza, nierzadko jej problemy są bagatelizowane przez otoczenie, postrzega się je jako fanaberię i wymysł osób, którzy nie mają w życiu „prawdziwych” problemów.

 

Niezależnie od płci, wieku i sytuacji życiowej, masz prawo do odczuwania różnych, nawet sprzecznych emocji! 

 

Powodów depresji można upatrywać w wielu czynnikach. Wystarczy wspomnieć o:

  • relacji z najbliższymi (szczególnie z rodzicami),
  • traumatycznych wydarzeniach z przeszłości,
  • zwiększonej podatności na tę chorobę ze względu na występowanie jej przypadków w rodzinie czy
  • problemach finansowych.

 

Trudno zauważyć depresję ciążową. Obniżenie nastroju, nieustający smutek, apatia, brak chęci do życia, lęk przed codziennymi czynnościami, krótkie i nagłe okresy euforii lub rozdrażnienie i irytacja to objawy, które powinny wzbudzić Twoją czujność.

 

Kiedy ciąża powoduje depresję?

Zdarza się też tak, że przyczyną depresji mogą nie być czynniki zewnętrzne, czy zdarzenia z przeszłości ale jest nią sama ciąża. Warto zaznaczyć, że mowa tu nie o popularnym baby blues, czy depresji poporodowej, lecz o głębokim załamaniu nerwowym, które dopada jeszcze w trakcie ciąży i wymaga interwencji. Dlaczego się tak dzieje? Każda ciąża, nawet ta zaplanowana, zawsze wiąże się z całą gamą odczuć, również tych mniej pozytywnych. Burza hormonów, zmiany nastrojów, momenty euforii i niestety smutku to norma. Jako jeden z większych przełomów w życiu ciąża wywołuje niepokój i skłania do refleksji nad zmianami jakie czekają młodych rodziców. Pojawia się mnóstwo pytań: czy sobie poradzimy, czy dziecko będzie zdrowe, czy poród boli, jak i kiedy wrócę do pracy po urlopie macierzyńskim itd.

 

Wbrew pozorom ciąża może być silnym czynnikiem stresogennym i depresyjnym, gdyż oprócz  pozytywnych emocji u każdej przyszłej mamy pojawia się sporo tych mniej pozytywnych, a wśród nich lęk i obawa przed zmianą.

 

Jeśli zatem ciąża planowana może wywołać stany lękowe to co dopiero ta nieplanowana. W bardzo młodym wieku, lub mocno po 35. roku życia, u osób samotnie wychowujących dziecko, czy w trudnej sytuacji życiowej, nie mówiąc już o ciąży będącej wynikiem gwałtu. W każdym przypadku - może pojawić się depresja.

 

Jeżeli widzisz, że Ty, koleżanka, mama lub ktokolwiek inny przeczytaj więcej o chorobie i jej skutkach w poradniku.

 

Depresja poporodowa, pomoc, jak sobie poradzić z depresją

 

Zagrożenia wynikające z depresji w ciąży

Oprócz wszelkich zagrożeń płynących z depresji u przyszłej mamy, trzeba mieć na uwadze również konsekwencje dla dziecka. Lekarze są zgodni, że nieleczona depresja ciążowa zwiększa ryzyko takich zagrożeń jak: przedwczesny poród, obumarcie ciąży, czy mała masa ciała noworodka. Badania potwierdzają także, że zwiększona ilość kortyzolu (hormonu stresu) wytwarzanego w stanie depresji nie pozostaje bez śladu dla psychiki i zachowań społecznych mającego się urodzić dziecka.

 

Zdaniem ekspertów noworodki, których matki były w depresji w trakcie ciąży:

  • są bardziej płaczliwe,
  • są znacznie bardziej pobudliwe,
  • mają większe problemy ze snem,
  • mogą mieć trudności z przystosowaniem się do otoczenia oraz
  • zwiększoną tendencję do stanów lękowych i depresyjnych.

 

Leczenie jest konieczne!

Główną metodą leczenia depresji jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Niestety w trakcie ciąży leczenie farmakologiczne jest zawsze trudne. Szczególnie w pierwszym jej trymestrze, gdy wszystkie stosowane farmaceutyki przechodzą przez łożysko do krwi płodu, lekarz może zdecydować o wstrzymaniu podawanie leków. Decyzja o ich podawaniu lub wstrzymaniu powinna być zawsze podjęta przez psychiatrę (często w konsultacji z ginekologiem), który wcześniej powinien rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”. Dlatego kontakt ze specjalistą jest niezbędny! Najlepiej na spotkanie z nim udać się z bliskim członkiem rodziny. Po pierwsze jest on wsparciem dla ciężarnej, po drugie partnerem do rozmowy z lekarzem. W lżejszych przypadkach depresji bardzo możliwe, że wystarczająca okaże się psychoterapia, relaksacja lub fototerapia (terapia światłem).

 

PAMIĘTAJ: depresja to choroba, która wymaga leczenia tak jak wszystkie inne schorzenia.

 

Badania pokazują też, że przyjmowanie preparatów zawierających kwasy omega-3 może znacznie zmniejszyć objawy depresji. Dbaj więc o to, by znalazły się one w Twojej codziennej diecie.

 

Jeśli widzisz, że Ty, koleżanka, mama lub ktokolwiek inny przeczytaj więcej o chorobie i jej skutkach w poradniku.

 

Depresja poporodowa, pomoc, jak sobie poradzić z depresją

 

Przeczytaj również:

Psychoza po porodzie >>>

Tokofobia - lęk przed ciążą >>>

 

Zdjęcie: Pexels.com


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
01-04-2017
Ocena:
Kwas foliowy powoduje zwiekszone wydzielanie sie serotoniny w organizmie, czyli hormonu szczescia. Kolejny powod do łykania folika :)
23-03-2017
Ocena:
Czytając artykuł przypomniałam sobie moją pierwszą ciążę, teraz mam już dwie pociechy. jako młoda mama wszystkim się przejmowałam, nie wiedzialam co dokładnie mówi do mnie moje dziecko. To było kilka lat temu. Druga ciąża przebiegła zupełnie inaczej. Pewnie też dlatego, że bardziej zwracałam uwagę na to co jem, ile się ruszam, jakich suplementów diety używam. Stosowałam Pregna Plus i czułam się bardzo dobrze :)
19-01-2017
Ocena:
Moja siostra miała właśnie taką depresję w czasie ciąży. Pomógł psychiatra. Depresji nie można lekceważyć.
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?