Data publikacji:

Poronienia nawykowe

Autor: Tamara Rosłoń

Macierzyństwo to dla wielu kobiet, synonim prawdziwego szczęścia. Niestety, nie dla wszystkich z nas zajście w ciążę oznacza realizację tego najskrytszego marzenia. Często z przyczyn od nas niezależnych oraz mimo wielu starań i ścisłego podporządkowania zaleceniom lekarza, nie udaje się nam doczekać radosnego momentu rozwiązania. Na drodze stoją bowiem poronienia nawykowe.

Poronienia nawykowe

 

Czym jest poronienie?

Z medycznego punktu widzenia, poronienie oznacza przedwczesne wydalenie płodu w czasie pierwszych 16. tygodni trwania ciąży. Do utraty dziecka, może dojść samoistnie, czyli w sposób niezależny od kobiety lub świadomie – kiedy kobieta sama je prowokuje w celu pozbycia się niechcianej ciąży. W przypadku, kiedy u kobiety, co najmniej 2. razy wystąpi poronienie samoistne, wówczas określa się je jako poronienie nawykowe.

 

Skąd się bierze ten rodzaj poronienia?

Poronienia nawykowe zaliczane są do grupy poronień samoistnych. Może do nich dojść w wyniku: uszkodzenia jaja płodowego; zmian w narządzie rodnym; chorób ogólnoustrojowych przyszłej matki takich jak cukrzyca, toksoplazmoza, czy kiła. Inne czynniki, które również mogą doprowadzić do poronień nawykowych to głęboki uraz psychiczny czy też silne zaburzenia hormonalne.

 

Poronienia nawykowe – leczenie

Utrata dziecka, które jeszcze nie zdążyło się urodzić, to zawsze ogromna trauma dla kobiety. Niektóre z nich, przeżywają to tak bardzo, że zaprzestają dalszych prób zajścia w ciążę. Inne przypłacają je głęboką depresją. Z tego też względu, kobieta, która poroniła, powinna udać się do psychologa. Specjalista będzie starał się, przepracować z niedoszłą mamą traumatyczne wydarzenie. Z pewnością, włączy do terapii męża lub najbliższą rodzinę kobiety. Wizyta taka jest szczególnie zalecana wtedy, gdy są to poronienia nawykowe. Prócz ingerencji psychologa (czy psychiatry) zaleca się również pacjentce leczenie w warunkach szpitalnych (podtrzymywanie ciąży, niedopuszczanie do poronienia).

 

Poronienia nawykowe leczy się przede wszystkim, ustalając główną przyczynę utraty dzieci i koncentrując się na jej eliminacji. Poza tym, przyszła mama musi leżeć przez dłuższy okres trwania ciąży. Powinno też zadbać się o jej spokój i jak największy komfort psychiczny.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Warren Goldswain All right reserved


Autor

Komentarze
11-12-2015
Ocena:
Dziewczyny! Przy poronieniach nawykowych sprawdźcie czy nie macie mutacji genetycznych. Chodziłam prywatnie do gin, który zlecił mi badanie trombofilii. Mam jakieś zmiany. Genetyk powiedział, że to one mogły spowodować poronienie :(
12-11-2015
Ocena:
Dla tych co mają zdiagnozowane poronienia nawykowe ten artykuł nic nowego nie wnosi.... Poroniłam już 4 razy ale do tej pory lekarze nie znają przyczyny - wszyscy podchodzą do tego na zasadzie schematu a ja mam się w niego wpisać ... Czuję coraz większe rozczarowanie i bezsilność ...Nie wiem co mam robić ...
22-10-2015
Ocena:
ja poroniłam 7 razy i nadal nic nie wiem co mam zrobić żeby mieć dziecko
01-09-2015
Ocena:
U mnie już też dwa poronienia nie mam siły już dalej się starać
08-08-2015
Ocena:
Ja dwa razy poroniłam- to najgorsza rzecz, która mnie w życiu spotkała. Pomimo tego, że udało mi się urodzić ślicznego i zdrowego synka, nadal jak myśle o tamtych doświadczeniach- mam ciarki. Dużym wsparciem bylo dla mnie ovufriend, gdzie jest sporo dziewczyn z podobnymi doświadczeniami- wszyscy wspieraja się nawzjaem
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.
test ciazowy pozytywny

Test ciążowy pozytywny. Czy na 100% wskazuje ciążę?

2021-08-03
Testy ciążowe cenione są za szeroką dostępność, prostotę działania oraz niską cenę. Czy jednak rzeczywiście można im w 100% zaufać? Czy test ciążowy pozytywny zawsze oznacza ciążę? Jeśli właśnie zobaczyłaś dwie kreseczki albo przymierzasz się do przeprowadzenia testu – koniecznie przeczytaj.
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!