Data publikacji:

Poronienia nawykowe

Autor: Tamara Rosłoń

Macierzyństwo to dla wielu kobiet, synonim prawdziwego szczęścia. Niestety, nie dla wszystkich z nas zajście w ciążę oznacza realizację tego najskrytszego marzenia. Często z przyczyn od nas niezależnych oraz mimo wielu starań i ścisłego podporządkowania zaleceniom lekarza, nie udaje się nam doczekać radosnego momentu rozwiązania. Na drodze stoją bowiem poronienia nawykowe.

Poronienia nawykowe

 

Czym jest poronienie?

Z medycznego punktu widzenia, poronienie oznacza przedwczesne wydalenie płodu w czasie pierwszych 16. tygodni trwania ciąży. Do utraty dziecka, może dojść samoistnie, czyli w sposób niezależny od kobiety lub świadomie – kiedy kobieta sama je prowokuje w celu pozbycia się niechcianej ciąży. W przypadku, kiedy u kobiety, co najmniej 2. razy wystąpi poronienie samoistne, wówczas określa się je jako poronienie nawykowe.

 

Skąd się bierze ten rodzaj poronienia?

Poronienia nawykowe zaliczane są do grupy poronień samoistnych. Może do nich dojść w wyniku: uszkodzenia jaja płodowego; zmian w narządzie rodnym; chorób ogólnoustrojowych przyszłej matki takich jak cukrzyca, toksoplazmoza, czy kiła. Inne czynniki, które również mogą doprowadzić do poronień nawykowych to głęboki uraz psychiczny czy też silne zaburzenia hormonalne.

 

Poronienia nawykowe – leczenie

Utrata dziecka, które jeszcze nie zdążyło się urodzić, to zawsze ogromna trauma dla kobiety. Niektóre z nich, przeżywają to tak bardzo, że zaprzestają dalszych prób zajścia w ciążę. Inne przypłacają je głęboką depresją. Z tego też względu, kobieta, która poroniła, powinna udać się do psychologa. Specjalista będzie starał się, przepracować z niedoszłą mamą traumatyczne wydarzenie. Z pewnością, włączy do terapii męża lub najbliższą rodzinę kobiety. Wizyta taka jest szczególnie zalecana wtedy, gdy są to poronienia nawykowe. Prócz ingerencji psychologa (czy psychiatry) zaleca się również pacjentce leczenie w warunkach szpitalnych (podtrzymywanie ciąży, niedopuszczanie do poronienia).

 

Poronienia nawykowe leczy się przede wszystkim, ustalając główną przyczynę utraty dzieci i koncentrując się na jej eliminacji. Poza tym, przyszła mama musi leżeć przez dłuższy okres trwania ciąży. Powinno też zadbać się o jej spokój i jak największy komfort psychiczny.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Warren Goldswain All right reserved


Autor

Komentarze
11-12-2015
Ocena:
Dziewczyny! Przy poronieniach nawykowych sprawdźcie czy nie macie mutacji genetycznych. Chodziłam prywatnie do gin, który zlecił mi badanie trombofilii. Mam jakieś zmiany. Genetyk powiedział, że to one mogły spowodować poronienie :(
12-11-2015
Ocena:
Dla tych co mają zdiagnozowane poronienia nawykowe ten artykuł nic nowego nie wnosi.... Poroniłam już 4 razy ale do tej pory lekarze nie znają przyczyny - wszyscy podchodzą do tego na zasadzie schematu a ja mam się w niego wpisać ... Czuję coraz większe rozczarowanie i bezsilność ...Nie wiem co mam robić ...
22-10-2015
Ocena:
ja poroniłam 7 razy i nadal nic nie wiem co mam zrobić żeby mieć dziecko
01-09-2015
Ocena:
U mnie już też dwa poronienia nie mam siły już dalej się starać
08-08-2015
Ocena:
Ja dwa razy poroniłam- to najgorsza rzecz, która mnie w życiu spotkała. Pomimo tego, że udało mi się urodzić ślicznego i zdrowego synka, nadal jak myśle o tamtych doświadczeniach- mam ciarki. Dużym wsparciem bylo dla mnie ovufriend, gdzie jest sporo dziewczyn z podobnymi doświadczeniami- wszyscy wspieraja się nawzjaem
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.