Poronienie a kolejna ciąża – jak pokonać strach?

Data:

Dla rodziców, którzy oczekują potomka, poronienie to dramatyczne przeżycie. Pozostawia trwały ślad na psychice i potrzeba czasu, czasem bardzo długiego, żeby sobie z tą sytuacją poradzić. Dla jednych najlepszym lekarstwem jest kolejna ciąża, inni muszą odczekać nawet rok zanim będą gotowi znów spróbować.

 

poronienie przyczyny

 

Jakie są przyczyny poronień?

Samoistne poronienia występują o wiele częściej niż nam się wydaje - dotyczą od 15 do 20 % ciąż. Połowa z nich ma miejsce tak wcześnie, że matka nie jest w stanie nawet tego zauważyć, a krwawienie bierze za spóźnioną miesiączkę. Przyczyny przedwczesnych porodów mogą być różne, ale najczęściej (ponad połowa przypadków) są nimi wady rozwojowe płodu. W tych przypadkach występuje naturalny mechanizm biologiczny. Płód nie może się prawidłowo rozwijać ze względu na zaburzenia chromosomowe bądź czynniki zewnętrzne, takie jak zatrucia, i po prostu obumiera.

 

Innym powodem poronienia mogą być przyczyny leżące po stronie matki. W tym przypadku wszelkie wady macicy, zespół policystycznych jajników, zaburzenia czynności tarczycy, a także używki i stres będą najczęstszymi z nich.

 

Poronienie a kolejna ciąża

Po tak bolesnej stracie potrzeba czasu, żeby dojść do siebie. Nieraz kobieta może popaść w depresję. Pomocne mogą być osoby bliskie, rodzina, przyjaciele. Wiele niedoszłych mam odnajduje wsparcie wśród innych kobiet, które przeżyły poronienie. Rozmawiają na forach internetowych lub grupach wsparcia. Ważne jest, by nie obwiniać się za to, co się stało i nie zapominać o partnerze, który także ciężko przeżywa tą sytuację i dodatkowo martwi się o ukochaną. Trzeba dać sobie czas i niczego nie przyspieszać.

 

Kolejna ciąża może być dobrym lekarstwem na żałobę, ale pamiętajmy, że nie można na siłę zastępować straconego dziecka. Dla wielu par decyzja o następnej próbie jest ogromnie trudna - przerażająca - przyszli rodzice boją się znów stracić maleństwo i przeżyć takie samo cierpienie. Mają do tego prawo. Gdy przyjdzie odpowiedni czas, spróbują ponownie.

 

Kiedy czas na kolejną ciążę?

Na to pytanie inaczej odpowie ginekolog, a inaczej psycholog. Choć zajście w ciążę możliwe jest praktycznie od razu - od czasu pierwszej miesiączki, lekarze najczęściej zalecają odczekać kilka miesięcy. Jest to czas na obserwacje i badania - trzeba sprawdzić, czy wszystko przebiega prawidłowo, znaleźć przyczynę. Długość tego okresu zależy też od tego, w którym tygodniu doszło to poronienia i czy było ono pierwszym, czy może kolejnym. Inną sprawą jest kwestia psychiki - większość par gotowa jest najwcześniej pół roku po poronieniu, a i wtedy pojawiają się lęki. Nie da się ukryć, że strach po takim przeżyciu jest nieunikniony, jednak nie może nas paraliżować. Należy pamiętać, że poronienia dotyczą wielu ciąż i nie można obawiać się kolejnych prób. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, należy realizować swoje marzenia o maluszku.

 

Temat poronienia jest bardzo trudny przede wszystkim dla kobiety, ale także i bliskich. Podzielcie się Waszym doświadczeniem, jak sobie poradziłyście z poronieniem. Rozmawiałyście o tym z rodziną, przeszłyście żałobę? 

 

Przeczytaj również:

Depresja ciążowa może dopaść każdą z nas >>>

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Friday


Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
18-10-2018
Ocena:
Nie jest to łatwe, ale jeżeli ma się wsparcie partnera to razem da się przez to przejść.