Data publikacji:

Psychoza po porodzie

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Psychoza poporodowa pojawia się nie później niż 8. tygodni po porodzie. Zazwyczaj dopada młodą mamę pomiędzy 1. a 4. tygodniem połogu. Jest znacznie poważniejszym schorzeniem niż baby blues i depresja poporodowa. Na szczęście dotyka tylko 2 na 1000 rodzących kobiet.

 

psychoza po porodzie

 

Objawy psychozy poporodowej

Wielokrotnie psychoza poporodowa jest błędnie diagnozowana jako baby blues lub depresja poporodowa. Tymczasem oprócz ciężkiej depresji, młoda mama ma urojenia i omamy słuchowe. Kobieta wpada w osłupienie, a jej życie podlega dezorganizacji, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Niektóre mamy mają gonitwę myśli, cierpią na bezsenność i nie potrafią nad sobą zapanować.

Brak samokontroli, drażliwość oraz skłonność do przemocy sprawiają, że zaburzenie to może prowadzić do poważnych konsekwencji zagrażających zarówno matce, jak i dziecku. Bowiem część kobiet słyszy głosy, które każą jej zabić siebie lub swoje dziecko.

 

Leczenie psychozy poporodowej

Prawidłowo zdiagnozowana i leczona psychoza poporodowa zazwyczaj ustępuje po kilku tygodniach. Niestety podobnie jak w przypadku innych zaburzeń psychicznych, tak i w tym przypadku, kobiety niechętnie przyjmują do wiadomości fakt, że potrzebują pomocy. Cierpią więc w samotności i nie chcą poddać się dobrowolnemu leczeniu. Dlatego w walce z chorobą tak istotną rolę odgrywają przyjaciele i rodzina. Powinni wspierać młoda mamę i współpracować z personelem medycznym. Bowiem z psychozą po porodzie nie ma żartów. Badania wykazują, że 5% chorych matek popełnia samobójstwo, a 4% z nich zabija własne dziecko.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Scott Griessel All right reserved

Połóg po CC. Ile trwa i jak wygląda?

Połóg po CC. Ile trwa i jak wygląda?

2021-09-18
Połóg po CC, czyli po cesarskim cięciu, wygląda nieco inaczej niż ten po porodzie naturalnym. Przeczytaj, na czym dokładnie polegają różnice, ile trwa połóg po CC i jak poradzić sobie z typowymi dolegliwościami.
Krwawienie po porodzie. Jak długo trwa?

Krwawienie po porodzie. Jak długo trwa?

2021-08-19
Połóg to czas, w którym organizm powraca do równowagi po ciąży i porodzie. W tym wyjątkowym okresie dochodzi do różnych procesów, które mogą niepokoić młodą mamę – jednym z nich jest krwawienie po porodzie. Przeczytaj, jak długo może ono trwać, jak wyglądają odchody połogowe i kiedy warto skonsultować sprawę z lekarzem.
miesiączka po porodzie

Miesiączka po porodzie

2021-02-26
W czasie ciąży kobieta nie miesiączkuje. A jak to jest po porodzie? Kiedy powinna wrócić miesiączka? Czy krwawienie jest tak samo mocne i bolesne? Dowiedz się więcej.
higiena krocza po porodzie

Jak dbać o higienę krocza w połogu?

2020-11-24
Połóg to okres cofania się zmian powstałych w czasie ciąży oraz w wyniku urodzenia dziecka. W tym czasie powinnaś szczególnie zadbać o higienę krocza. Zobacz, jak zrobić to najlepiej.
popuszczanie moczu po porodzie

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie?

2019-09-11
Nietrzymanie moczu to jedna z częstszych dolegliwości pojawiających się u kobiet po porodzie. Problem ten dość często dotyka także kobiety będące w ciąży. Wstyd...
pierwsza wizyta u noworodka

Pierwsza wizyta u młodej mamy-Dzidziusiowo.pl

2019-06-07
Młoda mama potrzebuje wsparcia i pomocy. Nie oczekuj, że upiecze ciasto i poda obiad, lepiej Ty przynieś jej coś do jedzenia....
depresja poporodowa

Depresja poporodowa - objawy, przyczyny, ile trwa? - Dzidziusiowo.pl

2018-08-16
Depresja poporodowa jest groźną chorobą,która sama nie minie. Nieleczenie depresji poporodowej może mieć groźne konsekwencje. Warto wiedzieć, że można skuteczni...