Data publikacji:

Strach przed ciążą - dlaczego kobiety boją się ciąży?

Autor: Magdalena Setnikowska

“Ciąża - radość dla każdej kobiety”, głosi obiegowa opinia. Czy jednak jest tak naprawdę? Współcześnie coraz więcej kobiet boryka się z silnymi lękami związanymi z poczęciem dziecka. Poznaj 5 najważniejszych przyczyn, dla których kobiety boją się zajścia w ciążę.

 

 

1. Czy dziecko będzie zdrowe?

To zdecydowanie najczęstsza obawa. Nawet dla kobiety pragnącej dziecka, dwie kreski na teście ciążowym mogą stać się źródłem niepokoju. Przyszłą mamę może paraliżować myśl, czy nie zaniedbała potrzebnych badań oraz czy jej tryb życia nie wpłynie negatywnie na rozwój potomka. Mimo całego zaawansowania technologicznego wciąż istnieje bowiem ryzyko pojawienia się niespodziewanych komplikacji, czy nawet, w skrajnych przypadkach, poronienia i utraty dziecka, lub urodzenia chorego maleństwa. Nie każdy chce się z tym lękiem mierzyć.

 

2. Niepewna przyszłość zawodowa

Praca zawodowa czy dzieci i opieka nad nimi? To kolejny, poważny dylemat. W Polsce wciąż wiele kobiet musi borykać się z kwestią utrzymania swojego miejsca pracy po urodzeniu dziecka. W przypadku komplikacji, ciężarna nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków, przez co jej zadania spadają na innych pracowników, którzy nie muszą być z tego faktu zadowoleni. Ale to nie wszystko. Część pań nie jest pewna, w jaki sposób połączyć wychowanie dziecka z absorbującą na wiele godzin pracą zawodową; inne boją się, że narodziny maluszka i długa, bo prawie roczna, przerwa w życiu zawodowym przekreślą ich szansę na karierę i sprawią, że "wypadną z obiegu" i przestaną być atrakcyjne na rynku pracy.

 

3. Ból w trakcie porodu

Wielu specjalistów podkreśla, że ból porodowy to jeden z największych bóli, jakich może doświadczyć człowiek. Nic dziwnego, że kobiety bogatsze w wiedzę z filmów przedstawiających porody oraz mrożące krew w żyłach opowieści przyjaciółek i kuzynek nie chcą ryzykować podobnych przeżyć. W skrajnych sytuacjach lęk przed ciążą i bólem porodowym jest tak silny, że kobiety całkowicie rezygnują z poczęcia dziecka.

 

4. Wygląd po porodzie

Ciało kobiety zmienia się w trakcie ciąży, zmienia się również pod wpływem przeżytego porodu. Częstą bolączką pań, które stały się już matkami, jest wygląd, do którego po porodzie można mieć wiele zastrzeżeń. Zmęczenie, obwisły brzuch, rozstępy, dodatkowe kilogramy, a nawet komplikacje zdrowotne po stronie organizmu matki … Dla części kobiet dbających o swoją fizyczną atrakcyjność strach przed utratą zadbanego wizerunku wciąż jest barierą nie do przejścia.

5. Relacje z partnerem po urodzeniu dziecka

Stres, zmęczenie, wieczne niewyspanie, problemy z podziałem obowiązków i chroniczny brak czasu dla pary… To codzienność młodych rodziców, która może okazać się poważnym sprawdzianem dla dojrzałości związku. Rezygnacja z dotychczasowego trybu życia, brak czasu na swoje pasje, a niekiedy samo doświadczenie porodu może prowadzić do kryzysu oraz rozluźnienia więzi.

 

Przeczytaj również:

Strach przed ciążą - dlaczego mężczyźni boją się ciąży?>>>

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0 by Laikipia


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

Komentarze
11-09-2020
Ocena:
Jednym z powodów jest również to, że ciąża bardzo wyniszcza ciało.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.