Strach przed ciążą - dlaczego kobiety boją się ciąży?

Data:

“Ciąża - radość dla każdej kobiety”, głosi obiegowa opinia. Czy jednak jest tak naprawdę? Współcześnie coraz więcej kobiet boryka się z silnymi lękami związanymi z poczęciem dziecka. Poznaj 5 najważniejszych przyczyn, dla których kobiety boją się zajścia w ciążę.

 

 

1. Czy dziecko będzie zdrowe?

To zdecydowanie najczęstsza obawa. Nawet dla kobiety pragnącej dziecka, dwie kreski na teście ciążowym mogą stać się źródłem niepokoju. Przyszłą mamę może paraliżować myśl, czy nie zaniedbała potrzebnych badań oraz czy jej tryb życia nie wpłynie negatywnie na rozwój potomka. Mimo całego zaawansowania technologicznego wciąż istnieje bowiem ryzyko pojawienia się niespodziewanych komplikacji, czy nawet, w skrajnych przypadkach, poronienia i utraty dziecka, lub urodzenia chorego maleństwa. Nie każdy chce się z tym lękiem mierzyć.

 

2. Niepewna przyszłość zawodowa

Praca zawodowa czy dzieci i opieka nad nimi? To kolejny, poważny dylemat. W Polsce wciąż wiele kobiet musi borykać się z kwestią utrzymania swojego miejsca pracy po urodzeniu dziecka. W przypadku komplikacji, ciężarna nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków, przez co jej zadania spadają na innych pracowników, którzy nie muszą być z tego faktu zadowoleni. Ale to nie wszystko. Część pań nie jest pewna, w jaki sposób połączyć wychowanie dziecka z absorbującą na wiele godzin pracą zawodową; inne boją się, że narodziny maluszka i długa, bo prawie roczna, przerwa w życiu zawodowym przekreślą ich szansę na karierę i sprawią, że "wypadną z obiegu" i przestaną być atrakcyjne na rynku pracy.

 

3. Ból w trakcie porodu

Wielu specjalistów podkreśla, że ból porodowy to jeden z największych bóli, jakich może doświadczyć człowiek. Nic dziwnego, że kobiety bogatsze w wiedzę z filmów przedstawiających porody oraz mrożące krew w żyłach opowieści przyjaciółek i kuzynek nie chcą ryzykować podobnych przeżyć. W skrajnych sytuacjach lęk przed ciążą i bólem porodowym jest tak silny, że kobiety całkowicie rezygnują z poczęcia dziecka.

 

4. Wygląd po porodzie

Ciało kobiety zmienia się w trakcie ciąży, zmienia się również pod wpływem przeżytego porodu. Częstą bolączką pań, które stały się już matkami, jest wygląd, do którego po porodzie można mieć wiele zastrzeżeń. Zmęczenie, obwisły brzuch, rozstępy, dodatkowe kilogramy, a nawet komplikacje zdrowotne po stronie organizmu matki … Dla części kobiet dbających o swoją fizyczną atrakcyjność strach przed utratą zadbanego wizerunku wciąż jest barierą nie do przejścia.

5. Relacje z partnerem po urodzeniu dziecka

Stres, zmęczenie, wieczne niewyspanie, problemy z podziałem obowiązków i chroniczny brak czasu dla pary… To codzienność młodych rodziców, która może okazać się poważnym sprawdzianem dla dojrzałości związku. Rezygnacja z dotychczasowego trybu życia, brak czasu na swoje pasje, a niekiedy samo doświadczenie porodu może prowadzić do kryzysu oraz rozluźnienia więzi.

 

Przeczytaj również:

Strach przed ciążą - dlaczego mężczyźni boją się ciąży?>>>

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0 by Laikipia

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
11-9-2020
Ocena:
Jednym z powodów jest również to, że ciąża bardzo wyniszcza ciało.