Data modyfikacji:

Jak pogodzić pracę i rodzinę?

Autor: Tata Szymona

Gdy pojawia się dziecko, pojawiają się nowe obowiązki – to jasne. Świeżo upieczeni rodzice muszą dostosować się do nowej sytuacji, zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki. Bardzo często dotyczy to również pracy. Wiadomo, że dziecko, zwłaszcza na początku wymaga ogromnie dużo czasu i uwagi, „wypompowuje” z rodziców mnóstwo energii, nierzadko nie pozwalając się zregenerować w nocy. Pojawia się wtedy mnóstwo pytań i wątpliwości. Czy w ogóle da się pogodzić pracę i rodzinę? Na szczęście jest na to kilka sposobów.

 

dziecko, rodzina, rodzice, praca

W domu, ale w pracy

Coraz więcej pracodawców zgadza się na to, by przez jakiś czas świeżo upieczony rodzic mógł pracować z domu, przez Internet. Oczywiście, najczęściej dotyczy to pracowników z dużym stażem, co do których szef ma zaufanie – wszak najczęściej taki pracownik bierze firmowy sprzęt do domu. Niestety nie każdy zawód daje możliwość pracy z domu. Ale taka na przykład księgowa, czy komputerowy grafik – to zawody, w których praca przez Internet doskonale się sprawdzi.

 

Pracujemy tylko w pracy!

Nie można się oszukiwać – dziecko, to zwiększona odpowiedzialność. Nie możemy pozwalać sobie na zabieranie służbowych obowiązków z zamiarem dokończenia w domu – bo w domu czekają nas przecież kolejne obowiązki i nasz mały skarb. Tym bardziej musimy przestrzegać granic: praca i dom. Oczywiście, kto był przyzwyczajony do „kończenia” pracy w domu z pewnością będzie miał na początku trudności z trzymaniem się narzuconych sobie zasad, ale z czasem stanie się to pewną regułą. W sumie wyjdzie nam na dobre ;)

 


Sam sobie szefem

Założenie własnej działalności to również bardzo dobry pomysł na połączenie oddania pracy i rodzinie. Takie rozwiązanie trochę przypomina pracę przez Internet, ma jednak jedną, niewątpliwą zaletę: elastyczne godziny pracy. To już całkowicie od nas zależy, czy zaczniemy pracować o siódmej rano, o dziewiątej, czy też... nawet dopiero wieczorem. Własna działalność umożliwia nam również pracę chociażby w weekendy, kiedy to nasz partner/partnerka zajmie się dzieckiem. No właśnie...

 

Współpraca z partnerem, czyli na zmiany

Przy wychowaniu dziecka najważniejsza jest współpraca z parterem. Dzieci potrzebuje obydwojga rodziców. Tatusiowie muszą pamiętać, że ich rola nie kończy się w chwili, gdy pojawia się dziecko, a mamusie – by dopuścić ich do dziecka. Lepiej czy gorzej - poradzi sobie ;). Dzięki temu, zwłaszcza, gdy praca jest zmianowa – pogodzenie obowiązków związanych z pracą oraz wychowaniem dziecka jest w pełni możliwe.

 

 

Warto tutaj wspomnieć również – poza współpracą z partnerem – o pozostałych członkach rodziny. Babcie i dziadkowie na pewno chętnie, jeżeli tylko pozwoli na to ich zdrowie, zaopiekują się wnukami. Jeśli korzystamy z dobrodziejstwa dziadków, ustalmy jasne reguły takiej opieki oraz – co tu dużo mówić – nie nadużywajmy ich dobrej woli i traktujmy opiekę nad naszym dzieckiem jako dodatkową pomoc, a nie „zastępczych rodziców”.

 


Żłobek, dziecięcy klub czy niania?

Oczywiście, czasem po prostu „nie ma siły” i  nie da się w pełni pogodzić pracy i rodziny. Szef się nie zgadza na telepracę, albo nasz zawód tego nie umożliwia, do tego partner jest w podobnej sytuacji. A urlop wychowawczy z różnych względów odpada. W takiej sytuacji pozostaje nam możliwość oddania dziecka do żłobka, dziecięcego klubu lub wynajęcia opiekunki.

 

Niezależnie od tego, czy zastosujemy się do któregoś z powyższych punktów, czy też znajdziemy jeszcze inne rozwiązanie, pogodzenie pracy i rodziny zależy od tego na jakie kompromisy możemy się zgodzić, jaki rodzaj pracy wykonujemy i jak zasobny jest nasz portfel. Jak widać nie ma sytuacji bez wyjścia, tak samo jest z pogodzeniem rodziny i pracy.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Pavel Losevsky


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
11-05-2018
Ocena:
Tatusiowie muszą pamiętać, że ich rola nie kończy się w chwili, gdy pojawia się dziecko, a mamusie – by dopuścić ich do dziecka" - świetne! :)
para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.