Żłobek to instytucja opiekuńczo – wychowawcza dla dzieci do lat trzech. Maluchy mają tam zapewnioną odpowiednią opiekę oraz warunki do rozwoju psychicznego i fizycznego. Opiekujący się nimi personel, ma za zadanie zapewnić im wyżywienie, bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki bytowe. Ustawa żłobkowa zakłada, że placówki te przestaną być zakładami opieki zdrowotnej, a jeden opiekun będzie mógł zajmować się maksymalnie ośmiorgiem dzieci.
Instytucja ta, sprzyja nie tylko rozwojowi dzieci, ale również pozwala pracującym rodzicom, znaleźć odpowiednio bezpieczne miejsce dla ich pociech. Mimo iż żłobek to miejsce szalenie przydatne dla każdego malucha, to zapisanie dziecka do niego nie jest już wcale takie oczywiste.
Według większości specjalistów od rozwoju dziecięcego decyzja o zapisaniu malucha do żłobka wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami. Po pierwsze: pomaga w rozwoju społecznym malucha. Im wcześniej dziecko ma częsty kontakt z rówieśnikami, tym łatwiej jest mu zawierać nowe znajomości w późniejszym wieku. Dzieci korzystające ze żłobka stają się bardziej śmiałe.
Po drugie: poszerza horyzonty doświadczeń u dziecka. Dziecko, które ma szansę przebywać wśród dzieci zdobywa więcej ciekawych doświadczeń niż w domu rodzinnym a nawet na podwórku. Dla przykładu półtoraroczne dzieci uczestniczą już zazwyczaj w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach ruchowych, muzycznych, czy plastycznych. Po trzecie: uczy samodzielności. Dzieci, które zapisane zostają do złobka szybciej i chętniej zdobywają nowe umiejętności.
No właśnie, ale … Nie wszyscy rodzice są przekonani co do tego typu rozwiązania. Ważnym argumentem przeciwko żłobkowi jest dla nich zdrowie dziecka. Uważają oni, że takie placówki to prawdziwa pułapka chorób, zarazków i innych szkodliwych drobnoustrojów, więc na wszelki wypadek wolą dziecko zostawić w domu pod opieką wykwalifikowanej niani. Jest jeszcze jedna grupa rodziców przeciwnych żłobkowi. Bazuje ona na innym twierdzeniu specjalistów, według których dziecko powinno do 3. roku życia pozostawać w towarzystwie mamy, obojga rodziców lub stałego opiekuna.
Jeśli jednak zaliczacie się do pierwszej grupy rodziców, zdecydowanych na wysłanie dziecka do żłobka, będzie Wam szczególnie zależało, żeby wybrać ten najbardziej odpowiedni. Wybierając go możecie zasięgnąć rady znajomych lub sąsiadów. Jeżeli jednak nie dysponują oni tego typu wiedzą, powinniśmy sami poszukać najlepszej placówki. Szukając odpowiedniego miejsca warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
Zdjęcie: Fotolia by © aletia2011 All right reserved