Data modyfikacji:

Jak wybrać dobry żłobek?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Żłobek to instytucja opiekuńczo – wychowawcza dla dzieci do lat trzech. Maluchy mają tam zapewnioną odpowiednią opiekę oraz warunki do rozwoju psychicznego i fizycznego. Opiekujący się nimi personel, ma za zadanie zapewnić im wyżywienie, bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki bytowe. Ustawa żłobkowa zakłada, że placówki te przestaną być zakładami opieki zdrowotnej, a jeden opiekun będzie mógł zajmować się maksymalnie ośmiorgiem dzieci.

Wybór żłobka to ważna sprawa.

Instytucja ta, sprzyja nie tylko rozwojowi dzieci, ale również pozwala pracującym rodzicom, znaleźć odpowiednio bezpieczne miejsce dla ich pociech. Mimo iż żłobek to miejsce szalenie przydatne dla każdego malucha, to zapisanie dziecka do niego nie jest już wcale takie oczywiste.

 

Żłobek – tak czy nie?

Według większości specjalistów od rozwoju dziecięcego decyzja o zapisaniu malucha do żłobka wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami. Po pierwsze: pomaga w rozwoju społecznym malucha. Im wcześniej dziecko ma częsty kontakt z rówieśnikami, tym łatwiej jest mu zawierać nowe znajomości w późniejszym wieku. Dzieci korzystające ze żłobka stają się bardziej śmiałe.


Po drugie: poszerza horyzonty doświadczeń u dziecka. Dziecko, które ma szansę przebywać wśród dzieci zdobywa więcej ciekawych doświadczeń niż w domu rodzinnym a nawet na podwórku. Dla przykładu półtoraroczne dzieci uczestniczą już zazwyczaj w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach ruchowych, muzycznych, czy plastycznych. Po trzecie: uczy samodzielności. Dzieci, które zapisane zostają do złobka szybciej i chętniej zdobywają nowe umiejętności.

 

No właśnie, ale … Nie wszyscy rodzice są przekonani co do tego typu rozwiązania. Ważnym argumentem przeciwko żłobkowi jest dla nich zdrowie dziecka. Uważają oni, że takie placówki to prawdziwa pułapka chorób, zarazków i innych szkodliwych drobnoustrojów, więc na wszelki wypadek wolą dziecko zostawić w domu pod opieką wykwalifikowanej niani. Jest jeszcze jedna grupa rodziców przeciwnych żłobkowi. Bazuje ona na innym twierdzeniu specjalistów, według których dziecko powinno do 3. roku życia pozostawać w towarzystwie mamy, obojga rodziców lub stałego opiekuna.

 

Jak wybrać odpowiedni żłobek?

Jeśli jednak zaliczacie się do pierwszej grupy rodziców, zdecydowanych na wysłanie dziecka do żłobka, będzie Wam szczególnie zależało, żeby wybrać ten najbardziej odpowiedni. Wybierając go możecie zasięgnąć rady znajomych lub sąsiadów. Jeżeli jednak nie dysponują oni tego typu wiedzą, powinniśmy sami poszukać najlepszej placówki. Szukając odpowiedniego miejsca warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Zasięgnąć szczegółowych informacji o liczbie personelu i jego kwalifikacjach;
  • Zasięgnąć informacji o tym, jak wiele dzieci przebywa w jednej grupie;
  • Sprawdzić, w jakich warunkach przebywają maluchy;
  • Sprawdzić czy i jaki plac zabaw posiada placówka;
  • Dopytać się o kwestię przygotowywania posiłków;
  • Poprosić o przykładowy rozkład dnia i wykaz zajęć dodatkowych;
  • Ocenić, w jaki sposób informujące nas osoby są do nas ustosunkowane;
  • Ocenić odległość żłobka od naszego miejsca pracy lub zamieszkania.

 

Zdjęcie: Fotolia by © aletia2011 All right reserved

Komentarze
21-01-2019
Ocena:
Jak żłobek, to tylko Łączka Bączka.Jest tu wspaniale.Komfort, bezpieczeństwo, profesjonalna opieka na dzieckiem w dobrej cenie.Po prostu.Jestem pozytywnie zaskoczona
04-06-2018
Ocena:
Zdecydowanie warto kierować się opiniami w internecie i poza nim.Na tej podstawie wybrałam Klub Malucha Łączka Bączka w Szczecinie.
19-04-2017
Ocena:
Wybór żłobka nie jest łatwy, w szczególności kiedy widzi się tyle ofert, ale ja postawiłam na Klub Malucha Kraina Uśmiechu i jestem zadowolona!
03-03-2016
Ocena:
Wybranie żłobka to była jedna z najtrudniejszych decyzji w moim życiu jak dotąd. Wiadomo, każdy się boi zostawić maluszka pod cudzą opieką... w końcu z polecenia zapisałam mojego Marcela do żłobka Watercolor Marina. Jako jedyni z placówek, w których wcześniej wizytowałam otwarcie rozmawiali z rodzicami, odpowiedzieli bez kręcenia na każde moje pytanie. No i co najwazniejsze, mają świetną kadrę, ponoć dopiero co wyszedł od nich jakiś mały geniusz :)
20-05-2014
Ocena:
O dobry żłobek nie jest łatwo, ze względu na wiele "samotnych matek", których ostatnio mnóstwo porobiło się w stolicy. Dlatego swoje dziecko zapisałam do prywatnego żłobka misiowa chata, najlepszą rekomendacją będzie uśmiech mojego dziecka :)
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...