Strach przed ciążą - dlaczego mężczyźni boją się ciąży?

Data:

“Będziesz tatą” - te dwa słowa często budzą ogromną radość i dumę u płci męskiej. Jednak zdarza się czasami, że stanowią źródło lęku. Jakie czynniki spędzają sen z powiek mężczyznom w kontekście ciąży? Poznaj cztery główne obawy, które mogą zniechęcać przyszłych ojców do zakładania lub powiększania rodziny.

 

 

Jak utrzymam rodzinę?

Mimo iż, współcześnie ciężar dbania o byt rodziny rozłożony jest mniej więcej po równo na barki obu partnerów, ciąża i opieka w pierwszych latach życia dziecka mogą zaburzyć tę symbiozę. Nie do przecenienia jest fakt, że wciąż wiele kobiet z różnych przyczyn, na czas ciąży oraz wychowywania malucha traci płynność finansową. W takiej sytuacji wielu mężczyzn boi się, jak podoła roli jedynego żywiciela powiększającej się rodziny. Jak poradzą sobie z kredytem z jednej pensji? Lęk potęguje również wizja utraty pracy przez mężczyznę lub też konieczność jej zmiany na gorzej płatną. Te zagrożenia finansowe mogą sprawiać, że mężczyzna nie będzie podchodził entuzjastycznie do wizji ciąży partnerki.

 

Co z naszym życiem seksualnym?

W obiegowej opinii oraz niewybrednych żartach, kobieta w ciąży jawi się jako aseksualna, niezbyt atrakcyjna osoba o zmiennych nastrojach i zachciankach. Część z tego krzywdzącego obrazu może trafić do podświadomości panów. Ciąża to na pewno ogromna rewolucja w życiu pary. Obserwacja przeobrażeń zachodzących w ciele kobiety oraz pojawiających się często dolegliwości może nie nastrajać optymistycznie. To błąd. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, seks w ciąży nie jest zakazany. Wystarczy dobrać odpowiednią pozycję i cieszyć się sobą.

Nieco gorzej z seksem bywa po porodzie. Młoda matka również nie kojarzy się z boginią seksu. Niedociągnięcia ciała po ciąży, kapiące mlekiem piersi, wieczne zmęczenie i niedospanie, nie napawają optymizmem. Do tego często dochodzi wspomnienie porodu i po prostu niechęć do seksu.

 

Czy nie stanę się “tym drugim”?

Rosnący brzuszek, odczuwanie ruchów dziecka, wspólne przejście przez wyzwanie porodu tworzą bardzo silną więź między matką i dzieckiem. Wielu mężczyzn boi się tej nowej, nieznanej im relacji oraz odczuwa lęk przed zostaniem zepchniętym na margines, zapomnianym. W końcu nowy członek rodziny, nagle staje się centralną jej częścią i od tego czasu uwaga kobiety będzie się skupiać głównie na dziecku, a nie jak to było dotychczas - na mężczyźnie. Niepokój mogą również budzić kwestie organizacyjne oraz związane z pielęgnacją maluszka. Te nagromadzenie napięcia oraz wyobrażanie sobie negatywnych scenariuszy może niekorzystnie wpływać na chęć zostania ojcem.

 

Czy poradzę sobie z wychowaniem dziecka?

Mały człowiek w rodzinie to wielkie wyzwanie, nie tylko finansowe, ale również psychologiczne. Odpowiedzialność za los rodziny oraz potrzeba zbudowania jej solidnych fundamentów budzi czasem lęk związany z kwestiami wychowawczymi. Wielu panów obawia się, czy będzie mogło poświęcać odpowiednią ilość czasu swojemu dziecku tak, by uczestniczyć w jego rozwoju oraz przekazywać mu pozytywne wartości, a jednocześnie móc pracować na dotychczasowych obrotach. Te dylematy połączone np. z brakiem pozytywnych wzorców wychowawczych wyniesionych z domu mogą zwiększać lęk przed decyzją o poczęciu dziecka.

 

Przeczytaj również:

Strach przed ciążą  - dlaczego kobiety boją się ciąży? >>>

8 lęków taty przed porodem >>>

Zdjęcie: Pixabay.com CC0 by WenPhotos

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.