Data modyfikacji:

Strach przed ciążą - dlaczego mężczyźni boją się ciąży?

Autor: Magdalena Setnikowska

“Będziesz tatą” - te dwa słowa często budzą ogromną radość i dumę u płci męskiej. Jednak zdarza się czasami, że stanowią źródło lęku. Jakie czynniki spędzają sen z powiek mężczyznom w kontekście ciąży? Poznaj cztery główne obawy, które mogą zniechęcać przyszłych ojców do zakładania lub powiększania rodziny.

 

 

Jak utrzymam rodzinę?

Mimo iż, współcześnie ciężar dbania o byt rodziny rozłożony jest mniej więcej po równo na barki obu partnerów, ciąża i opieka w pierwszych latach życia dziecka mogą zaburzyć tę symbiozę. Nie do przecenienia jest fakt, że wciąż wiele kobiet z różnych przyczyn, na czas ciąży oraz wychowywania malucha traci płynność finansową. W takiej sytuacji wielu mężczyzn boi się, jak podoła roli jedynego żywiciela powiększającej się rodziny. Jak poradzą sobie z kredytem z jednej pensji? Lęk potęguje również wizja utraty pracy przez mężczyznę lub też konieczność jej zmiany na gorzej płatną. Te zagrożenia finansowe mogą sprawiać, że mężczyzna nie będzie podchodził entuzjastycznie do wizji ciąży partnerki.

 

Co z naszym życiem seksualnym?

W obiegowej opinii oraz niewybrednych żartach, kobieta w ciąży jawi się jako aseksualna, niezbyt atrakcyjna osoba o zmiennych nastrojach i zachciankach. Część z tego krzywdzącego obrazu może trafić do podświadomości panów. Ciąża to na pewno ogromna rewolucja w życiu pary. Obserwacja przeobrażeń zachodzących w ciele kobiety oraz pojawiających się często dolegliwości może nie nastrajać optymistycznie. To błąd. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, seks w ciąży nie jest zakazany. Wystarczy dobrać odpowiednią pozycję i cieszyć się sobą.

Nieco gorzej z seksem bywa po porodzie. Młoda matka również nie kojarzy się z boginią seksu. Niedociągnięcia ciała po ciąży, kapiące mlekiem piersi, wieczne zmęczenie i niedospanie, nie napawają optymizmem. Do tego często dochodzi wspomnienie porodu i po prostu niechęć do seksu.

 


Czy nie stanę się “tym drugim”?

Rosnący brzuszek, odczuwanie ruchów dziecka, wspólne przejście przez wyzwanie porodu tworzą bardzo silną więź między matką i dzieckiem. Wielu mężczyzn boi się tej nowej, nieznanej im relacji oraz odczuwa lęk przed zostaniem zepchniętym na margines, zapomnianym. W końcu nowy członek rodziny, nagle staje się centralną jej częścią i od tego czasu uwaga kobiety będzie się skupiać głównie na dziecku, a nie jak to było dotychczas - na mężczyźnie. Niepokój mogą również budzić kwestie organizacyjne oraz związane z pielęgnacją maluszka. Te nagromadzenie napięcia oraz wyobrażanie sobie negatywnych scenariuszy może niekorzystnie wpływać na chęć zostania ojcem.

 

Czy poradzę sobie z wychowaniem dziecka?

Mały człowiek w rodzinie to wielkie wyzwanie, nie tylko finansowe, ale również psychologiczne. Odpowiedzialność za los rodziny oraz potrzeba zbudowania jej solidnych fundamentów budzi czasem lęk związany z kwestiami wychowawczymi. Wielu panów obawia się, czy będzie mogło poświęcać odpowiednią ilość czasu swojemu dziecku tak, by uczestniczyć w jego rozwoju oraz przekazywać mu pozytywne wartości, a jednocześnie móc pracować na dotychczasowych obrotach. Te dylematy połączone np. z brakiem pozytywnych wzorców wychowawczych wyniesionych z domu mogą zwiększać lęk przed decyzją o poczęciu dziecka.

 

Przeczytaj również:

Strach przed ciążą  - dlaczego kobiety boją się ciąży? >>>

8 lęków taty przed porodem >>>

Zdjęcie: Pixabay.com CC0 by WenPhotos


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.