Data publikacji:

Po porodzie mężczyzna schodzi na dalszy plan

Autor: Marek Pisarczyk

Jeśli przypuszczałeś, że po porodzie Twoja żona „wróci do normy”, tj. do stanu sprzed 9. miesięcy, pozwól, że wyprowadzę Cię z błędu. Po miesiącach wyrzeczeń czeka Ciebie bowiem sprostanie nowej, wcale niełatwej sytuacji. Oto cała uwaga Twojej żony i reszty rodziny skupiona jest wokół maleństwa, a Twoją rolą stało się oferowanie i realizowanie szerokiego wachlarza usług. Pełnisz rolę taksówkarza, jesteś zaopatrzeniowcem, kucharzem, ekipą porządkową, a czasem lekarzem pierwszego kontaktu.

 

tata po narodzinach dziecka

 

Wszystko kręci się wokół matki i dziecka

Rodzina bardziej skłonna jest nieść wsparcie i pomoc młodej mamie, a o Tobie po przekazaniu gratulacji jakoś już nikt nie pamięta. Nawet Twoje maleństwo nie chce, a tak naprawdę nie potrafi, docenić Twoich wysiłków przy usypianiu, bądź karmieniu i tylko mama zdaje się być osobą zdolną je opanować.

Taki stan rzeczy wydaje się jak najbardziej naturalny, ale z biegiem czasu również coraz bardziej uciążliwy, zniechęcający i trudny do zniesienia. Tymczasem najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest udawać, że zupełnie nic się nie dzieje, że nic się nie zmieniło - dalej samemu robić zakupy, spać po kilka godzin dziennie, ciągle gotować wodę na mleko, wyrzucać pieluchy... Mało tego – być nadal oparciem dla żony, która z powodu głośniejszego oddechu maluszka jest gotowa wzywać karetkę pogotowia.

 

Cierpliwości …

Cierpliwość, konsekwencja i jeszcze raz cierpliwość – oto najlepsze środki do przetrwania tego czasu. Sztuką jest mądrze go przeżyć i wykorzystać. A jak „wszystko co dobre szybko się kończy”, także i ten czas w końcu przeminie i powoli wszystko wróci do pewnej równowagi. Nieco odmiennej od tej, którą znałeś, ale jednak równowagi, w której Ty będziesz elementem koniecznym i niezbędnym. Usunięcie się w cień i wytrwanie w nim też jest sztuką - czasami trudniejszą od bycia głosem dominującym, ale z pewnością bardzo ubogacającą.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Dianna Jorgensen


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

zrosty po cesarskim cięciu

Co na zrosty po cc? Jak się ich pozbyć? Poradnik

2023-12-29
Cesarskie cięcie (CC) jest częstym sposobem na przyjście na świat dziecka. Po operacji zazwyczaj pojawiają się zrosty, które mogą sprawiać pewne niedogodności i kłopoty. Sprawdź, czym są zrosty po CC, jakie są ich objawy, jak można je wykryć oraz przede wszystkim, jak się ich pozbyć.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.
podklady poporodowe

Jakie podkłady poporodowe wybrać?

2022-04-23
Już od pierwszej chwili po porodzie macica zaczyna się obkurczać i oczyszczać, pozbywając się między innymi śluzu, resztek błon oraz krwi. W tym szczególnym czasie kobieta potrzebuje wyjątkowej ochrony, czyli specjalnych podkładów. Sprawdź, jakie podkłady poporodowe są szczególnie polecane i czym właściwie taki produkt różni się od zwykłych podpasek.