Data publikacji:

Po porodzie mężczyzna schodzi na dalszy plan

Autor: Marek Pisarczyk

Jeśli przypuszczałeś, że po porodzie Twoja żona „wróci do normy”, tj. do stanu sprzed 9. miesięcy, pozwól, że wyprowadzę Cię z błędu. Po miesiącach wyrzeczeń czeka Ciebie bowiem sprostanie nowej, wcale niełatwej sytuacji. Oto cała uwaga Twojej żony i reszty rodziny skupiona jest wokół maleństwa, a Twoją rolą stało się oferowanie i realizowanie szerokiego wachlarza usług. Pełnisz rolę taksówkarza, jesteś zaopatrzeniowcem, kucharzem, ekipą porządkową, a czasem lekarzem pierwszego kontaktu.

 

tata po narodzinach dziecka

 

Wszystko kręci się wokół matki i dziecka

Rodzina bardziej skłonna jest nieść wsparcie i pomoc młodej mamie, a o Tobie po przekazaniu gratulacji jakoś już nikt nie pamięta. Nawet Twoje maleństwo nie chce, a tak naprawdę nie potrafi, docenić Twoich wysiłków przy usypianiu, bądź karmieniu i tylko mama zdaje się być osobą zdolną je opanować.

Taki stan rzeczy wydaje się jak najbardziej naturalny, ale z biegiem czasu również coraz bardziej uciążliwy, zniechęcający i trudny do zniesienia. Tymczasem najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest udawać, że zupełnie nic się nie dzieje, że nic się nie zmieniło - dalej samemu robić zakupy, spać po kilka godzin dziennie, ciągle gotować wodę na mleko, wyrzucać pieluchy... Mało tego – być nadal oparciem dla żony, która z powodu głośniejszego oddechu maluszka jest gotowa wzywać karetkę pogotowia.

 

Cierpliwości …

Cierpliwość, konsekwencja i jeszcze raz cierpliwość – oto najlepsze środki do przetrwania tego czasu. Sztuką jest mądrze go przeżyć i wykorzystać. A jak „wszystko co dobre szybko się kończy”, także i ten czas w końcu przeminie i powoli wszystko wróci do pewnej równowagi. Nieco odmiennej od tej, którą znałeś, ale jednak równowagi, w której Ty będziesz elementem koniecznym i niezbędnym. Usunięcie się w cień i wytrwanie w nim też jest sztuką - czasami trudniejszą od bycia głosem dominującym, ale z pewnością bardzo ubogacającą.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Dianna Jorgensen


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.
podklady poporodowe

Jakie podkłady poporodowe wybrać?

2022-04-23
Już od pierwszej chwili po porodzie macica zaczyna się obkurczać i oczyszczać, pozbywając się między innymi śluzu, resztek błon oraz krwi. W tym szczególnym czasie kobieta potrzebuje wyjątkowej ochrony, czyli specjalnych podkładów. Sprawdź, jakie podkłady poporodowe są szczególnie polecane i czym właściwie taki produkt różni się od zwykłych podpasek.
jakie majtki po cesarce

Jakie majtki po cesarce wybrać?

2022-03-20
W okresie poporodowym młoda mama musi nosić specjalną bieliznę – taką, która pozwoli skórze oddychać i pomieści sporej wielkości podkłady poporodowe. Dotyczy to nie tylko kobiet, które rodziły naturalnie, ale również tych po cesarskim cięciu. Sprawdź, jakie majtki po cesarce są szczególnie polecane, a których nosić nie warto.
jak schudnac po ciazy

Jak schudnąć po ciąży?

2022-02-08
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Niemniej jednak przynosi też ona dodatkowe kilogramy, których czasem ciężko się później pozbyć. Jak zrobić to z głową? Jak schudnąć po ciąży, aby wszystko przebiegło sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie? Zapraszamy do poniższego artykułu po garść przydatnych porad i informacji.
jakie majtki poporodowe

Jakie majtki poporodowe wybrać?

2022-02-02
Połóg to bardzo trudny czas dla większości kobiet, dlatego tak ważne jest, by zadbać nie tylko o malucha, który właśnie przyszedł na świat, ale także o dzielną mamę. Jeszcze przed porodem warto uzupełnić swoją wyprawkę do szpitala w dopasowaną do swoich potrzeb bieliznę poporodową. Chodzi tutaj nie tylko o koszulę poporodową, dostosowaną do karmienia malucha, ale także majtki poporodowe. Sprawdź, jakie majtki po porodzie wybrać.
pas poporodowy

Ranking pasów poporodowych

2022-01-23
Ciąża i poród to spory wysiłek dla ciała kobiety oraz okres wielu zmian. Powrót do dawnej sylwetki, dobrego samopoczucia oraz sprawności zajmuje trochę czasu. Na szczęście, w dzisiejszych czasach kobiety mogą korzystać z szeregu akcesoriów, które ułatwiają i usprawniają proces dojścia do formy. Jednym z nich jest pas poporodowy. Na rynku możemy znaleźć bardzo szeroką ofertę tego typu pasów. Nasz ranking pozwoli ci znaleźć idealny pas poporodowy dla siebie.