Data publikacji:

Po porodzie mężczyzna schodzi na dalszy plan

Autor: Marek Pisarczyk

Jeśli przypuszczałeś, że po porodzie Twoja żona „wróci do normy”, tj. do stanu sprzed 9. miesięcy, pozwól, że wyprowadzę Cię z błędu. Po miesiącach wyrzeczeń czeka Ciebie bowiem sprostanie nowej, wcale niełatwej sytuacji. Oto cała uwaga Twojej żony i reszty rodziny skupiona jest wokół maleństwa, a Twoją rolą stało się oferowanie i realizowanie szerokiego wachlarza usług. Pełnisz rolę taksówkarza, jesteś zaopatrzeniowcem, kucharzem, ekipą porządkową, a czasem lekarzem pierwszego kontaktu.

 

tata po narodzinach dziecka

 

Wszystko kręci się wokół matki i dziecka

Rodzina bardziej skłonna jest nieść wsparcie i pomoc młodej mamie, a o Tobie po przekazaniu gratulacji jakoś już nikt nie pamięta. Nawet Twoje maleństwo nie chce, a tak naprawdę nie potrafi, docenić Twoich wysiłków przy usypianiu, bądź karmieniu i tylko mama zdaje się być osobą zdolną je opanować.

Taki stan rzeczy wydaje się jak najbardziej naturalny, ale z biegiem czasu również coraz bardziej uciążliwy, zniechęcający i trudny do zniesienia. Tymczasem najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest udawać, że zupełnie nic się nie dzieje, że nic się nie zmieniło - dalej samemu robić zakupy, spać po kilka godzin dziennie, ciągle gotować wodę na mleko, wyrzucać pieluchy... Mało tego – być nadal oparciem dla żony, która z powodu głośniejszego oddechu maluszka jest gotowa wzywać karetkę pogotowia.

 

Cierpliwości …

Cierpliwość, konsekwencja i jeszcze raz cierpliwość – oto najlepsze środki do przetrwania tego czasu. Sztuką jest mądrze go przeżyć i wykorzystać. A jak „wszystko co dobre szybko się kończy”, także i ten czas w końcu przeminie i powoli wszystko wróci do pewnej równowagi. Nieco odmiennej od tej, którą znałeś, ale jednak równowagi, w której Ty będziesz elementem koniecznym i niezbędnym. Usunięcie się w cień i wytrwanie w nim też jest sztuką - czasami trudniejszą od bycia głosem dominującym, ale z pewnością bardzo ubogacającą.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Dianna Jorgensen


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Połóg po CC. Ile trwa i jak wygląda?

Połóg po CC. Ile trwa i jak wygląda?

2021-09-18
Połóg po CC, czyli po cesarskim cięciu, wygląda nieco inaczej niż ten po porodzie naturalnym. Przeczytaj, na czym dokładnie polegają różnice, ile trwa połóg po CC i jak poradzić sobie z typowymi dolegliwościami.
Krwawienie po porodzie. Jak długo trwa?

Krwawienie po porodzie. Jak długo trwa?

2021-08-19
Połóg to czas, w którym organizm powraca do równowagi po ciąży i porodzie. W tym wyjątkowym okresie dochodzi do różnych procesów, które mogą niepokoić młodą mamę – jednym z nich jest krwawienie po porodzie. Przeczytaj, jak długo może ono trwać, jak wyglądają odchody połogowe i kiedy warto skonsultować sprawę z lekarzem.
miesiączka po porodzie

Miesiączka po porodzie

2021-02-26
W czasie ciąży kobieta nie miesiączkuje. A jak to jest po porodzie? Kiedy powinna wrócić miesiączka? Czy krwawienie jest tak samo mocne i bolesne? Dowiedz się więcej.
higiena krocza po porodzie

Jak dbać o higienę krocza w połogu?

2020-11-24
Połóg to okres cofania się zmian powstałych w czasie ciąży oraz w wyniku urodzenia dziecka. W tym czasie powinnaś szczególnie zadbać o higienę krocza. Zobacz, jak zrobić to najlepiej.
popuszczanie moczu po porodzie

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie?

2019-09-11
Nietrzymanie moczu to jedna z częstszych dolegliwości pojawiających się u kobiet po porodzie. Problem ten dość często dotyka także kobiety będące w ciąży. Wstyd...
pierwsza wizyta u noworodka

Pierwsza wizyta u młodej mamy-Dzidziusiowo.pl

2019-06-07
Młoda mama potrzebuje wsparcia i pomocy. Nie oczekuj, że upiecze ciasto i poda obiad, lepiej Ty przynieś jej coś do jedzenia....
depresja poporodowa

Depresja poporodowa - objawy, przyczyny, ile trwa? - Dzidziusiowo.pl

2018-08-16
Depresja poporodowa jest groźną chorobą,która sama nie minie. Nieleczenie depresji poporodowej może mieć groźne konsekwencje. Warto wiedzieć, że można skuteczni...