Data publikacji:

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

Wymioty, ból głowy, plamienia czy obrzmiałe piersi? Jakie objawy pojawiają się w bardzo wczesnej ciąży? Sprawdź, jakie są bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży.
bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się w 4–6 tygodniu ciąży, chociaż niektóre kobiety czują się inaczej już w 2–3 tygodniu ciąży. To, kiedy objawy nastąpią i jak intensywne będą, jest trudne do przewidzenia. Organizm inaczej reaguje w przypadku każdej ciąży, dlatego nawet jeśli jesteś już szczęśliwą mamą i spodziewasz się kolejnego dziecka, możesz odczuwać kolejną ciążę w zupełnie inny sposób niż wcześniej.

Pierwsze objawy ciąży – mdłości

Mdłości zazwyczaj nie są pierwszym objawem ciąży, ponieważ pojawiają się dopiero w 6–12 tygodniu ciąży.
Mdłości występujące około 7–11 dni przed planowaną miesiączką są prawdopodobnie objawem PMS. Napięcie miesiączkowe stanowi zespół objawów, których przyczyn szuka się w zmianach hormonalnych oraz zaburzeniach stężeń neuroprzekaźników. 
Spada wówczas stężenie estrogenu i wzrasta stężenie progesteronu. Zespół napięcia przedmiesiączkowego występuje u 20–50% młodych kobiet (najczęściej około 20.–30. roku życia) i bywa dziedziczny. Objawy PMS:
  • ból głowy,
  • ból brzucha,
  • wahania nastroju,
  • tkliwość piersi,
  • wzmożony apetyt. 
  • Pierwsze objawy ciąży – ból piersi

    Ból piersi na początku ciąży jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów. Występuje u około 95% kobiet w ciąży i może utrzymywać się nawet przez cały czas trwania ciąży. Jego nasilenie to kwestia indywidualna. Niektóre kobiety cierpią z jego powodu do tego stopnia, że nie mogą spać w nocy. Pomoże na pewno dobrze dobrany biustonosz, który powinien przynieść nieco ukojenia.
    Piersi nie tylko są bolesne, ale także pełne i obrzmiałe. Konieczna może się okazać zmiana biustonoszów na rozmiar, dwa lub nawet trzy większe już w pierwszym trymestrze.

    Pierwsze objawy ciąży – senność

    To również jeden z najczęstszych objawów wczesnej ciąży. Senność i uczucie ciągłego zmęczenia towarzyszą przyszłej mamie od początku pierwszego trymestru. Organizm ciężarnej wkłada bardzo dużo energii w stworzenie odpowiednich dla zarodka warunków, by ten mógł prawidłowo się rozwijać. Wiąże się to z tym, że narząd rodny kobiety jest silniej przekrwiony, co oznacza, że do centralnego układu nerwowego ciężarnej dociera nieco mniej krwi niż przed ciążą. Stąd, przyszła mama może odczuwać przewlekłe zmęczenie, które na szczęście nie jest dla niej w żadnym przypadku groźne.

    Pierwsze objawy ciąży – ból brzucha

    Każdy ból jest powodem do niepokoju, szczególnie jeśli staracie się z partnerem o dziecko i podejrzewasz, że możesz już być w ciąży. Okazuje się jednak, że ból brzucha na początku ciąży wcale nie musi świadczyć o nieprawidłowościach – wręcz przeciwnie. Często jest to po prostu objaw powiększającej się macicy, która dodatkowo zmienia jeszcze swoje położenie względem innych narządów. Często wiąże się to z bólem i uczuciem dyskomfortu.
    Jeśli ból jest nie do wytrzymania, skonsultuj się z lekarzem internistą, a najlepiej z ginekologiem.

    Pierwsze objawy ciąży – wymioty

    Okazuje się, że ten objaw ciąży wcale nie jest tak bardzo powszechny, jak mogłoby się wydawać. Jedynie około 10% wszystkich ciężarnych potwierdza, że wymiotowało na początku ciąży. O wiele więcej kobiet skarży się natomiast na mdłości czy zawroty głowy. 
    Jeśli szukasz naturalnych sposobów na mdłości, to wypróbuj napar imbirowy, pastę imbirową czy tabletki imbirowe na nudności. Imbir spożywany w rozsądnej ilości nie jest szkodliwy ani dla zarodka, ani dla przyszłej mamy. Co więcej, imbir także doskonale wspiera naturalną odporność organizmu.

    Pierwsze objawy ciąży– wypływ z pochwy

    Śluz odgrywa bardzo ważną rolę w chwili poczęcia, ale także później, gdy już szczęśliwie doszło do zapłodnienia. To właśnie czop śluzowy chroni ujście szyjki macicy przed potencjalnymi drobnoustrojami, które znajdują się w pochwie każdej kobiety. 
    Na początku ciąży śluz jest przezroczysty. Może być delikatnie podbarwiony na biało lub żółto. Jego konsystencja może być śluzowa lub wręcz przeciwnie – surowicza. 

    Pierwsze objawy ciąży – brak miesiączki

    Brak okresu nie zawsze jest charakterystycznym objawem ciąży, bo zdarzają się przypadki, że kobieta miesiączkuje nawet przez cały okres trwania pierwszego trymestru ciąży. Oczywiście, ta miesiączka jest zazwyczaj inna – może nie występować „jak w zegarku”, a krwawienie jest zazwyczaj skąpe.

    Dlaczego test wychodzi negatywny? Jestem w ciąży!

    Pierwszą i najbardziej powszechną przyczyną jest wykonanie testu ciążowego zbyt wcześnie, gdy hormon gonadotropina kosmówkowa nie osiągnął jeszcze stężenia dostatecznie wysokiego, by mógł zostać wykryty. 
    Przed użyciem koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania, by dowiedzieć się, kiedy możesz taki test wykonać. Większość testów ciążowych zaleca się wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, ale nie wszystkie. Istnieje możliwość, że test, który kupiłaś, nie wykrywa wczesnej ciąży. Większość testów możesz wykonać już w przypadku 2–3 tygodnia ciąży, czyli bardzo szybko po zapłodnieniu, ale są też testy starszej generacji, które nie wykryją tak wczesnej ciąży.
    Czy przechowywałaś test przez wiele dni w rozgrzanym samochodzie? A może trzymałaś go w wilgotnej łazience z dostępem do wody? Przechowywanie testu w nieodpowiednich, wymienionych przez producenta warunkach może negatywnie wpłynąć na jego działanie. Może się okazać, że test został wcześniej uszkodzony i pokaże wynik negatywny mimo wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej w twoim organizmie.
    Niestety, negatywny wynik testu ciążowego może także towarzyszyć ciąży pozamacicznej lub tzw. pustemu jaju płodowemu, czyli w przypadku obecności pęcherzyka żółtkowego i owodni w jamie macicy przy jednoczesnym pustym jaju płodowym.
    Zdjęcie: Envato Elements