Płód zaczyna poruszać się w łonie matki już – uwaga – w siódmym tygodniu ciąży. Ma wtedy zaledwie około 2,5 cm i jeszcze nie do końca przypomina „idealnego człowieczka”.
Pocieszające jest, że ruch dziecka w brzuchu można bardzo łatwo zaobserwować podczas badania ultrasonograficznego. Jeśli tylko poprosisz lekarza, aby przytrzymał przez chwilę głowicę bez ruchu, z pewnością zobaczysz, jak twoja pociecha się wierci. Czasem maluch jest tak energiczny, że bardzo utrudnia lekarzowi dokonanie odpowiednich pomiarów!
Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu wyczuwalne są przez ciężarne między 18. a nawet 24. tygodniem ciąży. Szybciej dzieje się to u kobiet szczupłych oraz tych, które już kiedyś rodziły. Natomiast czynnikiem, który wydłuża czas czekania na pierwsze kopniaczki, jest umiejscowienie się łożyska na przedniej ścianie jamy macicy, czyli bliżej twojego brzucha, a nie kręgosłupa.
Uwaga! Warto wiedzieć, że łożysko umiejscowione na przedniej ścianie macicy to nie to samo, co łożysko przodujące. Łożysko przodujące to takie, które zakrywa ujście szyjki macicy i może utrudniać poród. Łożysko na przedniej ścianie oznacza lokalizację „za pępkiem” matki i jest całkowicie prawidłowe.
Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu zazwyczaj przypominają bardzo delikatne muśnięcia. Mówiąc o nich, wiele mam przywołuje skojarzenie z motylkami. Jest to ruch na tyle inny od pozostałych (np. od ruchu wynikającego z przelewania się treści w jelitach), że łatwo go rozpoznać. Jednocześnie jest on bardzo delikatny.
Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu nie pojawiają się zbyt często. W pierwszych dniach możesz je odczuwać zaledwie raz czy dwa w ciągu całej doby. Z dnia na dzień będą jednak coraz wyraźniejsze i silniejsze.
Uwaga! Nigdy, pod żadnym pozorem, nie wolno naciskać brzucha, aby poczuć ruchy dziecka.
Uwaga! Do lekarza, a najlepiej na pogotowie, zawsze należy udać się, gdy: