Data publikacji:

Jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu?

Marzy ci się, aby po raz pierwszy poczuć ruchy dziecka w brzuchu i zastanawiasz się, jak przyspieszyć ten moment? A może już dawno tego doświadczyłaś, ale akurat dziś maluch wydaje się trochę ospały i chcesz go nieco „pobudzić”? Podpowiemy ci, co możesz zrobić i kiedy należy udać się do lekarza na kontrolę.
Jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu

Ruch dziecka w brzuchu – kiedy dziecko zaczyna się ruszać?

Wiele ciężarnych zastanawia się, kiedy właściwie pojawiają się ruchy dziecka w brzuchu, tj. kiedy maleństwo w ogóle zaczyna się poruszać. Okazuje się, że dzieje się to bardzo szybko, na wiele tygodni przed tym, zanim kopnięcia i uderzania rączkami wyczuje przyszła mama.

Płód zaczyna poruszać się w łonie matki już – uwaga – w siódmym tygodniu ciąży. Ma wtedy zaledwie około 2,5 cm i jeszcze nie do końca przypomina „idealnego człowieczka”.

Pocieszające jest, że ruch dziecka w brzuchu można bardzo łatwo zaobserwować podczas badania ultrasonograficznego. Jeśli tylko poprosisz lekarza, aby przytrzymał przez chwilę głowicę bez ruchu, z pewnością zobaczysz, jak twoja pociecha się wierci. Czasem maluch jest tak energiczny, że bardzo utrudnia lekarzowi dokonanie odpowiednich pomiarów!

Od kiedy ruchy dziecka w brzuchu są wyczuwalne przez mamę?

Jeśli zastanawiasz się, jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu, a jesteś dopiero np. w 13. czy 14. tygodniu ciąży, to mamy dla ciebie złą wiadomość – musisz uzbroić się w cierpliwość.

Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu wyczuwalne są przez ciężarne między 18. a nawet 24. tygodniem ciąży. Szybciej dzieje się to u kobiet szczupłych oraz tych, które już kiedyś rodziły. Natomiast czynnikiem, który wydłuża czas czekania na pierwsze kopniaczki, jest umiejscowienie się łożyska na przedniej ścianie jamy macicy, czyli bliżej twojego brzucha, a nie kręgosłupa.

Uwaga! Warto wiedzieć, że łożysko umiejscowione na przedniej ścianie macicy to nie to samo, co łożysko przodujące. Łożysko przodujące to takie, które zakrywa ujście szyjki macicy i może utrudniać poród. Łożysko na przedniej ścianie oznacza lokalizację „za pępkiem” matki i jest całkowicie prawidłowe.

Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu – jak je rozpoznać?

Zastanawiasz się, czy rozpoznasz pierwsze ruchy dziecka w brzuchu? Twój niepokój jest zupełnie naturalny. Nie martw się jednak – na pewno rozpoznasz, że to, co czujesz, to właśnie „to”.

Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu zazwyczaj przypominają bardzo delikatne muśnięcia. Mówiąc o nich, wiele mam przywołuje skojarzenie z motylkami. Jest to ruch na tyle inny od pozostałych (np. od ruchu wynikającego z przelewania się treści w jelitach), że łatwo go rozpoznać. Jednocześnie jest on bardzo delikatny.

Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu nie pojawiają się zbyt często. W pierwszych dniach możesz je odczuwać zaledwie raz czy dwa w ciągu całej doby. Z dnia na dzień będą jednak coraz wyraźniejsze i silniejsze.

Jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu po raz pierwszy?

Jeśli nie możesz doczekać się momentu, w którym poczujesz swoje maleństwo, to zapewne zastanawiasz się, jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu. Niestety, nie istnieje żaden sprawdzony sposób. To, co musisz zrobić, to po prostu poczekać. Pamiętaj jednocześnie, że większość mam odczuwa ruchy płodu głównie w chwilach odpoczynku. Jeśli więc znajdujesz się w osiemnastym czy dziewiętnastym tygodniu ciąży, wieczorem znajdź chwilę, by położyć się na sofie i skupić na swoim ciele.

Uwaga! Nigdy, pod żadnym pozorem, nie wolno naciskać brzucha, aby poczuć ruchy dziecka.

Ospały maluch – jak obudzić dziecko w brzuchu?

Niemal każda kobieta w zaawansowanej ciąży doświadcza dni, w których dziecko wydaje się wyjątkowo ospałe. W takiej sytuacji naturalnie pojawia się pytanie, jak obudzić dziecko w brzuchu. Na szczęście są na to sprawdzone metody.
  • Zjedz coś słodkiego Na skutek twojego podjadania wzrośnie poziom glukozy we krwi, co skłoni malucha do większej aktywności. Pamiętaj, że nie musisz zjeść całego opakowania lodów, aby rozruszać malca – wystarczy batonik z orzechami i miodem.
  • Włącz muzykę i przyłóż słuchawki do brzucha Ruchy dziecka w brzuchu mogą się nasilić, jeśli przyłożysz do brzucha słuchawki, z których będzie dobiegać energiczna muzyka. Płód całkiem dobrze słyszy, więc ten sposób może się sprawdzić.
  • Połóż się Kiedy chodzisz, twoje ruchy kołyszą maluszka do snu. Dlatego, chcąc obudzić brzdąca, warto się na chwilę położyć. Leż przez 20-30 minut na lewym boku, a dziecko zapewne się „odezwie”.
  • Pukaj w brzuch Możesz próbować nawiązać fizyczny kontakt z dzieckiem – oczywiście jeśli jesteś w zaawansowanej już ciąży. Pukaj delikatnie w brzuch, głośno i z życzliwością nawołując brzdąca. Bardzo często jest tak, że na dotyk mamy „odpowiada on” słodkimi kopniakami.

Gdy ruchy dziecka w brzuchu niepokoją – kiedy do lekarza?

Gdy ruchy dziecka w brzuchu są słabsze niż zwykle, większość przyszłych mam odczuwa niepokój. W takiej sytuacji warto policzyć wszystkie „kopniaki” i muśnięcia. Najlepiej sprawdzi się metoda Cardiffa, którą można stosować już po 30. tygodniu ciąży. Polega ona na liczeniu ruchów między godziną 9:00 a 21:00. Jeśli w ciągu 12 godzin ciężarna odczuje co najmniej 10 kopnięć, wszystko prawdopodobnie jest w porządku.

Uwaga! Do lekarza, a najlepiej na pogotowie, zawsze należy udać się, gdy:

  • ruchy dziecka w brzuchu nagle zupełnie zmieniły swój charakter – na co dzień energiczny maluch robi się bardzo ospały albo odwrotnie, gdy dziecko zaczyna poruszać się „dziwnie”, nerwowo,
  • pojawiają się dolegliwości – plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, ból brzucha lub silny ból pleców, skurcze, wymioty, gorączka,
  • pojawia się wyraźny niepokój i silny lęk o dziecko – poczucie, że dzieje się coś złego.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.