Dieta wegetariańska, czyli taka, która zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego, jednak wyklucza spożycie mięsa w jakiejkolwiek postaci – białego, czerwonego czy ryb, może być źródłem niedoborów u kobiety w ciąży. Z tego powodu taka ciąża musi być prowadzona nie tylko pod opieką lekarza ginekologa, ale również dietetyka. Niezbędne jest także wykonywanie regularnych badań, zwłaszcza poziomu hemoglobiny, ale również mikroskładników. Trzeba wiedzieć, że jeżeli poziom żelaza czy witaminy B12 będzie zbyt niski, to lekarz dla dobra dziecka może zalecić włączenie do diety produktów mięsnych, np. ryb czy białego mięsa. Niemniej jednak zrównoważona i zbilansowana dieta wegetariańska w połączeniu z suplementacją witaminy B12, żelaza czy witaminy D, szczególnie w przypadku kobiet, które decydują się na jeszcze bardziej restrykcyjną dietę wegańską, może być właściwa zarówno w pierwszym, drugim, jak i w trzecim trymestrze ciąży. W tym ostatnim trzeba jednak pamiętać o zmniejszeniu ilości spożywanych warzyw strączkowych, które w tym okresie szczególnie wpływają na występowanie zgagi czy wzdęć. Zatem dieta wegetariańska jest odradzana przez lekarzy w czasie ciąży, ale jest możliwa.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak zróżnicowana może być dieta wegetariańska w ciąży. Jadłospis musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Źródłem białka mogą być fasola, soczewica, soja, tofu, orzechy, pestki, a także jaja, mleko, jogurty czy ser, o ile spożywa się produkty pochodzenia zwierzęcego. Cennym źródłem żelaza, poza orzechami i roślinami strączkowymi, są kasze czy też ryż. Kwas foliowy obecny jest głównie w zielonych roślinach liściastych, zatem sałatki warzywne ze zdrowym olejem tłoczonym na zimno będą jednym z polecanych dań. Źródłem jodu są przede wszystkim algi morskie, dlatego można zdecydować się na dania wegetariańskie kuchni dalekowschodniej. Kobiety w ciąży mogą jeść również kiszonki, ale w nie za dużej ilości, aby uniknąć nadkwaśności w żołądku. Cennym źródłem witaminy C będą również pomidory, papryka i owoce.
Informacje dotyczące diety są dość ogólne i o ile można ułożyć sobie jadłospis na krótki czas, tak po pewnym okresie będzie brakowało pomysłów dotyczących tego, jak powinna wyglądać dieta wegetariańska w ciąży. Książka napisana przez dietetyka lub osobę doświadczoną w tym temacie może nam nieco rozjaśnić sytuację, bowiem dowiemy się nie tylko jak powinna wyglądać dieta wegetariańska w ciąży. Przepisy też się w niej znajdą, zatem przekonamy się, jak zrobić daną potrawę od A do Z. Świetną propozycją może być książka pt. „Mama na roślinach. Dieta wegetariańska i wegańska dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią (MOBI)”. Można również sięgnąć po pozycję „Dieta w ciąży. Zdrowe przepisy na 9 miesięcy”. Dla kobiet, które chcą bardzo restrykcyjnie się odżywiać polecamy tytuł: „Zdrowa ciąża na diecie wegańskiej”. Literatura przedmiotu na pewno pomoże przy codziennym przygotowywaniu zbilansowanych posiłków. Jeśli decydujesz się na klasyczną dietę wegetariańską, na śniadanie możesz zjeść omlet z serem twarogowym, szpinakiem i awokado, grzankę z pełnoziarnistego pieczywa, a także wypić sok z buraka. Na drugie śniadanie postaw na sałatkę z tofu z zielonym ogórkiem i koperkiem, a także olejem rzepakowym i banana. Obiad może stanowić zupa pomidorowa z brązowym ryżem na bazie bulionu warzywnego, a także gulasz warzywny z soczewicą. Na podwieczorek zjedz jogurt z truskawkami i garść migdałów, a na kolację kaszę jaglaną z duszonymi warzywami. Twój talerz na pewno zawsze będzie pełen kolorów.
Zatem, czy dieta wegetariańska w okresie ciąży to dobry pomysł? Jeśli dopiero masz zamiar przejść na tę dietę, to na pewno nie jest najlepszy moment i powinnaś się zastanowić. Gdy jednak już od pewnego czasu stosujesz taki rygor żywieniowy, to na pewno sobie poradzisz, a przy odpowiedniej suplementacji i wsparciu lekarza ciąża na tym nie ucierpi.