Data modyfikacji:

Opuchnięcia nóg po porodzie: jak zwalczyć opuchliznę? 

Organizm kobiety potrzebuje sporo czasu, aby powrócić do stanu równowagi sprzed ciąży. Po okresie wielu dolegliwości ciążowych młode mamy mają nadzieję, że wraz z urodzeniem dziecka szybko one przeminą. Tak się rzeczywiście dzieje, jednak zdarza się, że obrzęki w ciąży po porodzie nie znikają, a wiele kobiet skarży się na opuchnięcia nóg po porodzie. Ważne jest, aby wiedzieć, jak zwalczyć opuchliznę i przywrócić komfort.
opuchnięcia nóg po porodzie

Opuchlizna w ciąży

Obrzęki w okresie ciąży są czymś zupełnie naturalnym. Ich występowanie nasila się szczególnie wieczorem po aktywnym dniu, po długotrwałym siedzeniu bez zmiany pozycji czy w upały. Opuchlizna w ciąży jest efektem przede wszystkim zmian hormonalnych wpływających na zatrzymywanie wody w organizmie czy zwiększenia objętości krwi. Do tego macica powoduje ucisk, utrudniając odpływ krwi żylnej, a naczynia krwionośne mają większą przepuszczalność. Odpoczynek, zwłaszcza z wyżej uniesionymi nogami, czy chłodne okłady przynoszą zdecydowaną poprawę. Mimo że większość zmian po porodzie normalizuje się, zwiększona opuchlizna może nie tylko zaskoczyć, ale też dokuczyć.

Spuchnięte nogi po porodzie

Opuchnięcia nóg po porodzie zaskakują wiele mam. Wiele mówi się o opuchliźnie w ciąży, pomijając często fakt, że równie dokuczliwa potrafi być po porodzie. Opuchlizna może być naprawdę znaczna, powodując dyskomfort nawet podczas chodzenia. W skrajnych przypadkach jest objawem poważnych schorzeń, na przykład zakrzepicy, jednak zwykle wskazuje na przemijającą dolegliwość. Opuchlizna zwykle pojawia się w okolicy stóp i kostek, ale zdarza się, że obejmuje palce dłoni, twarz czy brzuch. Obrzęki są efektem zatrzymywania płynów w organizmie, do czego dochodzi już w okresie ciąży na skutek pobudzonej produkcji progesteronu. Wysokie stężenie progesteronu sprzyja zwolnieniu przepływu krwi przez żyły, a także zatrzymaniu sodu. Po ciąży następuje wzmożenie problemu, gdy szczególnie podczas porodu naturalnego i akcji porodowej płyny zostają „zepchnięte” do kończyn. Jeśli kobieta dodatkowo otrzymywała kroplówki, one również nie pozostają bez wpływu na zatrzymywanie płynów w organizmie.

Opuchnięte nogi po cesarce

Opuchlizna nóg po cięciu cesarskim jest normalna, fizjologiczna i powinna ustąpić do dwóch tygodni po porodzie, choć zdarza się, że utrzymuje się dłużej. Ulgę powinny wtedy przynieść sprawdzone sposoby, przede wszystkim ruch (spacerowanie po pokoju) i zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Jeśli występowanie obrzęków będzie się przedłużać lub pojawią się inne dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem. W takim przypadku potrzebne jest wykonanie badań laboratoryjnych oraz monitorowanie pracy tarczycy i nerek. Zdarza się, że lekarze przepisują preparaty doustne, mające na celu ustąpienie obrzęków nóg po cięciu cesarskim.

Jak zwalczyć opuchliznę?

Opuchnięcia nóg po porodzie zwykle mijają same, ale sięgając po domowe sposoby, można też stan przyspieszyć, a nade wszystko poprawić komfort własnych nóg.
  • Ogranicz spożycie cukru, soli i tłustych potraw.
  • Pij więcej, zwłaszcza wody.
  • Dietę wzbogać o potas obecny między innymi w bananach, ziemniakach, kaszy gryczanej, płatkach owsianych.
  • Na miarę własnych możliwości ruszaj się więcej, choćby chodząc po mieszkaniu.
  • Każdego dnia daj wytchnienie nogom, przez około pół godziny trzymając je w górze – wystarczy, że podczas drzemki lub leżenia podłożysz pod nie poduszkę.
  • Podczas siadania nie zakładaj nogi na nogę.
  • Śpij na lewym boku – poprawi to krążenie krwi i wspomoże pracę nerek.
  • Masuj – pamiętaj, w kierunku od dołu do góry.
  • Stosuj chłodne okłady, między innymi z liści kapusty (najlepiej rozbitych i prosto z lodówki).
  • Mocz nogi w chłodnej wodzie.
  • Postaw na wygodę – przewiewne, niezbyt ciasne ubrania.
  • Obrzęki ustępują zwykle w ciągu kilku lub kilkunastu dni po porodzie. Jeśli jednak towarzyszą im inne niepokojące dolegliwości, między innymi ból, kołatanie serca, trudności z oddychaniem, oddawanie niewielkiej ilości moczu, nadciśnienie, zaburzenia widzenia, konieczna jest konsultacja lekarska.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Chmielewska