Przyjemnym „efektem ubocznym” każdej ciąży jest brak konieczności comiesięcznego mierzenia się z nieprzyjemnymi menstruacjami. Niestety wkrótce po porodzie miesiączki wracają. Sprawdź, kiedy wraca okres po porodzie przy karmieniu piersią, a kiedy przy karmieniu butelką.
Wiele młodych mam zastanawia się, kiedy wraca okres po porodzie. Odpowiedź brzmi: to zależy – czasem dzieje się to po kilku tygodniach od porodu, a czasem nawet po kilkunastu miesiącach.
To, jak długo młoda mama będzie miała „wolne” od miesiączek, zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest sposób karmienia dziecka (o tym poniżej), ale istotne są również osobiste predyspozycje. Nierzadko zdarza się, że u dwóch kobiet, które karmią identycznie, miesiączka wraca w zupełnie innych terminach – nie jest to powód do zmartwień.
Dlaczego właściwie to, kiedy wraca okres po porodzie, tak bardzo zależne jest od sposobu karmienia? Otóż dlatego, że w organizmie matki karmiącej wytwarzane są duże ilości prolaktyny. To hormon, który stymuluje gruczoły piersiowe do produkcji mleka, a także blokuje owulację. Można stwierdzić, że blokowanie dojrzewania komórki jajowej u matki karmiącej jest sposobem organizmu na zabezpieczenie się przed kolejną ciążą w czasie, gdy jest on już obciążony wytwarzaniem pokarmu.
U kobiet, które karmią piersią, miesiączka wraca zazwyczaj dopiero w momencie, w którym zaczynają one rozszerzać dietę maluszka – co przekłada się na zmniejszenie liczby karmień oraz obniżenie się poziomu prolaktyny. Niemniej nie można wykluczyć, że przerwa od menstruacji będzie trwała dłużej – u niektórych kobiet jest to nawet 18 miesięcy.
U młodych mam, które karmią piersią i butelką, miesiączka wraca zazwyczaj w około 2-3 miesiące po porodzie. Niestety, poziom prolaktyny nie jest w takim wariancie na tyle wysoki, by „przerwa” od okresu utrzymywała się dłużej.
Jeśli zastanawiasz się, kiedy wraca okres po porodzie, a karmisz swoje dziecko mlekiem modyfikowanym, to mamy dla ciebie kiepską wiadomość – miesiączka może nadejść w każdej chwili. Gwałtowny spadek prolaktyny w organizmie sprawia, że proces hamowania dojrzewania komórki jajowej kończy się po około 7 tygodniach od dnia porodu. Zdarza się jednak, że dzieje się to jeszcze wcześniej.
Pamiętaj, że pierwsza miesiączka po porodzie to nie to samo, co poporodowe krwawienie. To ostatnie nosi nazwę „odchodów połogowych” i trwa aż do 6 tygodni po porodzie. Odchody połogowe to nie okres, a skutek oczyszczania się macicy z wszystkich ciążowych „resztek”.
Młode mamy zastanawiają się nie tylko nad tym, kiedy wraca okres po porodzie – równie często zadają sobie pytanie, jaki ten okres będzie. Niestety nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie.
Znakomita część kobiet twierdzi, że pierwsza miesiączka jest o wiele lżejsza niż te, które pojawiały się przed ciążą. Co więcej, krótsze i mniej bolesne miesiączki występują również w kolejnych miesiącach.
Niemniej nie brakuje również młodych mam, u których miesiączki nasiliły się po porodzie – stały się dłuższe, bardziej intensywne i bolesne. W takich przypadkach warto skonsultować się z ginekologiem, który może zaproponować zmniejszające dolegliwości pigułki antykoncepcyjne.