Data publikacji:

Pierwsza wizyta u młodej mamy

Autor: Karolina Wojtaś

Przyjście noworodka na świat to wielkie święto nie tylko dla samych rodziców, ale i dla członków dalszej rodziny – niemal wszyscy chcą jak najszybciej odwiedzić i poznać bobaska. Zanim jednak udasz się na taką wizytę przeczytaj kilka wskazówek.

pierwsza wizyta u noworodka

Młoda mama – jak się czuje?

Przez dziewięć miesięcy była w centrum uwagi. Słyszała pytania, jak się czuje, kiedy termin, jak sobie radzi. Proponowano jej pomoc, odsuwano krzesła i ustępowano miejsca w kolejkach. Ciąża to wyjątkowy czas, przez wielu uważany za bardzo trudny – dlatego kobiety w odmiennym stanie zasługują na wyjątkowe traktowanie.

Zapominamy jednak o tym, że po przyjściu dziecka na świat wcale nie robi się łatwiej – wręcz przeciwnie, nagle okazuje się, że młoda mama, choć nierzadko czuje się gorzej niż w ciąży, schodzi na drugi plan. Niektóre podkreślają niemal, że dla bliskich stają się niewidoczne. To, że mają większej pracy, że są bardziej zmęczone (a często wyczerpane) i wyjątkowo potrzebują wsparcia i odpoczynku, staje się niezrozumiałe. Taki nagły brak uwagi – w okresie, w którym kobieta wyjątkowo jej potrzebuje, jej dla wielu z młodych mam przykre i raniące. „Czuję się o wiele gorzej niż w ciąży, jestem wyczerpania, zdołowana i nie radzę sobie, ale już urodziłam – nikt mnie już nie zapyta, jak się mam i czy potrzebuję wsparcia” – tak czuje wiele młodych matek.

Dlatego właśnie, odwiedzając noworodka, nie zapominaj, że przychodzisz także do jego mamy. Co dokładnie powinnaś/powinieneś zrobić?

  1. Przynieś upominek

Nie tylko dla dziecka, ale i dla jego mamy. Spotykasz się z nią po wielkich zmianach. Należy pamiętać, że to za sprawą jej wysiłku ten mały cud jest na świecie. Mile widziane będą kwiaty i na przykład pięknie pachnący kosmetyk. Ona przecież wciąż jest kobietą, która lubi o siebie dbać – jej potrzeby nie znikają i nie zmieniają się automatycznie w potrzeby związane z dzieckiem.

  1. Przynieś coś do jedzenia

Nie musi być to coś wielkiego – ot, kawałek ciasta będzie całkowicie wystarczający. Nie zakładaj, że to młodzi rodzice muszą zadbać o przygotowanie przysmaków. Początki rodzicielstwa są bardzo trudne. Możesz akurat trafić na dzień, w którym maluch będzie płakał od samiutkiego rana i notorycznie domagał się piersi, podczas gdy jego tata będzie w pracy – nikt nie  będzie miał więc możliwości, aby cokolwiek przygotować.

  1. Rozmawiaj o potrzebach

Okoliczności twojej wizyty wydają się być lekkie i przyjemne, ale nie zapominaj, że pierwsze tygodnie z noworodkiem to dla wielu rodziców naprawdę ciężki okres. Do tego stopnia zmienia dotychczasowego życie, że zgodnie z wynikami badań O’Hara i Swain, aż 13% do 30% kobiet cierpi z powodu depresji poporodowej – poważnej choroby, która może zakończyć się nawet śmiercią. Depresja poporodowa może wystąpić i po kilku tygodniach – ryzyko takiego obrotu sprawy to aż 6,38% (za: „Ryzyko depresji poporodowej a cechy osobowości i wsparcie społeczne. Polskie przesiewowe badanie obserwacyjne matek 4 tygodnie i 3 miesiące po porodzie”).

Bądź zatem wspierający, nie docinaj („brzuszek to ci został, co? Wyglądasz, jakbyś jeszcze była w ciąży”) – zamiast tego po prostu porozmawiaj o potrzebach. Zapytaj na przykład: „Pewnie chwilami jest ci trudno, prawda? Jak sobie radzisz?”

  1. Nie dawaj „dobrych rad”, nie krytykuj

Niemal 80% kobiet w pierwszych tygodniach po porodzie doświadcza baby bluesa. W jego obliczu świeżo upieczona mama musi mierzyć się z hormonalnymi wariacjami, co skutkuje skrajnymi emocjami, poczuciem beznadziejności, wrażeniem nieradzenia sobie w roli rodzica. Być może wpływ na to mają także zmiany z mózgu – naukowcy z Uniwersytetu Anatomicznego w Barcelonie odkryli, że w pierwszych tygodniach po porodzie mózgi młodych matek mają więcej istoty szarej – zwłaszcza w miejscach, w których rozpoznaje się emocje i które odpowiadają za procesy społeczne.

Każde słowo krytyki rzucone w tych okolicznościach może skutkować przygnębieniem młodej matki. Nie mów więc: „Nie bujaj go, bo przyzwyczaisz” (zwłaszcza, że to nieprawda), nie mów „źle karmisz”, „nie powinnaś go tak nosić”, „gdzie ona ma czapeczkę?”. Pozwól matce podejmować decyzje co do postępowania względem dziecka, odpuść pouczanie jej. Ona naprawdę teraz tego nie potrzebuje.

  1. Zaproponuj pomoc

Jeśli młoda mama jest ci wyjątkowo bliską osobą (czyli odwiedzasz przyjaciółkę/siostrę/szwagierkę, a nie żonę kolegi z pracy męża), to nie wahaj się zaproponować pomocy. Co więcej – może się okazać, że usłyszysz: „No co ty, nie trzeba, dobrze sobie radzę”. Jeśli rzeczywiście odnosisz takie wrażenie – ok. Ale jeżeli ona ma podkrążone oczy i zachowuje się nieco inaczej niż zwykle – bądź jej wsparciem. Przyjdź następnego dnia i powiedz: „Ok, idź się położyć, ja ci tu ogarnę i zajmę się Julką”. Czasami ten prosty gest to tak wiele!

  1. Zachwyć się dzieckiem

Dla młodej mamy dziecko stanowi teraz ósmy cud świata, dlatego jeśli chcesz sprawić jej przyjemność – zachwyć się troszkę. Nawet jeśli uważasz, że noworodki nie są najpiękniejsze na świecie, to powiedz coś miłego – zachwyć się włoskami, paznokietkami czy tycimi rączkami.

  1. Nie chodź za nią, gdy chce karmić

Sam fakt, że kobieta staje się matką wcale nie oznacza, że teraz nie ma ona żadnych oporów przed publicznym karmienie i ekspozycją biustu. Być może nie powie ci o tym z uprzejmości, ale nie wszystkie kobiety lubią, kiedy ktoś towarzyszy im w karmieniu oseska. Jeśli zatem widzisz, że ona oddala się, by nakarmić brzdąca, to nie podążaj za nią – chyba, że cię poprosi.

Odwiedzasz młodą mamę? Pamiętaj o jej potrzebach

Nigdy nie jest tak, że odwiedzamy tylko samo dziecko – na nasze towarzystwo i miłe słowo czeka przede wszystkim jego mama. Pamiętaj o tym i bądź osobą taktowną, troskliwą i zwyczajnie miłą – czyli taką, którą chce zaprosić się ponownie.

Warto przeczytać:

  1. Iwona Koszewska „O depresji w ciąży i po porodzie”
  2. Karolina Staszak „Co teraz? Moja ukochana została matką”

 

 

 


Autor

Karolina Wojtaś

Psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka dziesiątek artykułów ułatwiających Czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje i współpracuje z gabinetami w całej Polsce. Prywatnie szczęśliwa żona i mama.

Komentarze
18-06-2019
Ocena:
Stresu wielkiego to szczególnie u mnie nie było. Do szpitala medicover chodziłam zresztą rok wcześniej z siostrą dla dotrzymania jej towarzystwa, więc wiedziałam co i jak. Poza tym opieka od wejścia jest bardzo miła. Pielęgniarki tłumacza co i jak przed wizytą, więc mozna sie przygotowac. Jest bardzo intymnie, nie ma spiny. Spoko-kameralna atmosfera
zrosty po cesarskim cięciu

Co na zrosty po cc? Jak się ich pozbyć? Poradnik

2023-12-29
Cesarskie cięcie (CC) jest częstym sposobem na przyjście na świat dziecka. Po operacji zazwyczaj pojawiają się zrosty, które mogą sprawiać pewne niedogodności i kłopoty. Sprawdź, czym są zrosty po CC, jakie są ich objawy, jak można je wykryć oraz przede wszystkim, jak się ich pozbyć.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.
podklady poporodowe

Jakie podkłady poporodowe wybrać?

2022-04-23
Już od pierwszej chwili po porodzie macica zaczyna się obkurczać i oczyszczać, pozbywając się między innymi śluzu, resztek błon oraz krwi. W tym szczególnym czasie kobieta potrzebuje wyjątkowej ochrony, czyli specjalnych podkładów. Sprawdź, jakie podkłady poporodowe są szczególnie polecane i czym właściwie taki produkt różni się od zwykłych podpasek.