Data modyfikacji:

Niebezpieczny chwyt Kristellera

Autor: Katarzyna Moryc

Trwa druga faza porodu. Kobieta prze, ale dziecko nie pojawia się jeszcze na świecie. Lekarz decyduje się „pomóc” i … Całym ciężarem ciała uciska brzuch rodzącej. Z boku wygląda to, jakby, dosłownie, wyciskał dziecko! Brzmi jak scena z horroru? Niestety, jest to opis chwytu Kristellera, który do dziś stosowany jest na niektórych polskich porodówkach. Na czym polega ta praktyka i jakie mogą być jej konsekwencje?

 

Chwyt Kristellera

 

Chwyt Kristellera – brutalny rękoczyn

Ten manewr położniczy stosowany był w XIX wieku (to wtedy do praktyki położniczej wprowadził go niemiecki lekarz, Samuel Kristeller) i choć standardy opieki okołoporodowej mocno się od tego czasu zmieniły, nadal spotyka się położników przekonanych o jego zaletach. A trzeba wiedzieć, że chwyt ten może być bardzo groźny, zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Celem chwytu Kristellera jest zwiększenie skuteczności parcia w drugiej fazie porodu naturalnego, co uzyskuje się przez podwyższenie ciśnienia wewnątrzmacicznego. Ma to skrócić czas porodu. W celu wykonania tego manewru, lekarz lub położna, z dużą siłą, uciskają dno macicy, podczas gdy kobieta, w skurczach partych, próbuje urodzić główkę i barki dziecka. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu sekund i może być powtarzany po kilku minutach.

 

Wady i zalety chwytu Kristellera

Obecnie, coraz więcej lekarzy uważa, że zabieg ten ma zdecydowanie więcej wad, niż zalet. Jednak, nadal znajdą się jego obrońcy.

Zalety, a raczej zaleta:

  • przyspieszenie porodu (chociaż, według Fundacji Rodzić po Ludzku, wyniki badań nie są w stanie jednoznacznie potwierdzić skuteczności tej metody).

Wady manewru Kristellera:

  • zabiega niezwykle bolesny dla matki,
  • możliwość wystąpienia poważnych powikłań u dziecka (złamania kości, uszkodzenie splotu ramiennego, większe ryzyko wystąpienia dystocji barkowej, krwawienia wewnątrzczaszkowe, niedotlenienie, a niekiedy, niestety nawet śmierć),
  • możliwość wystąpienia poważnych powikłań u matki (uszkodzenie krocza i zwieracza odbytu, przedwczesne oddzielenie łożyska, krwotok, który w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci kobiety).



 

Pomoc, czy przemoc?

W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o przypadkach mrożących krew w żyłach, w których użyto właśnie chwytu Kristellera. Zdarza się, że dzieci, które przyszły na świat „z jego pomocą” chorują na porażenie mózgowe, a często,  wyniku niedotlenienia, po prostu umierają w chwilę po porodzie. Zdarza się także, że akcji porodowej nie przeżywają kobiety, na przykład, wskutek wykrwawienia się spowodowanego pęknięciem macicy. Co więcej, rodzące kobiety nie zawsze wiedzą, co się dzieje i że taki chwyt został zastosowany. Nawet, gdy coś pójdzie nie tak.

Według raportu* dotyczącego częstotliwości stosowania owego manewru w Polsce (wzięło w nim udział ponad 1060 kobiet rodzących naturalnie w latach 2004-2014), nawet co 3 kobieta rodząca w 2014 roku doświadczyła na porodówce zachowania, które mogło świadczyć o wykonywaniu chwytu Kristellera.

Ważne, że nasza świadomość w tym temacie stale wzrasta, a sąd nie są już obojętne w przypadkach powikłań po tego typu porodach „wspomaganych”.  Przykładowo, w dość głośnej sprawie z 2015 roku, gdzie w wyniku zastosowania manewru zmarli i dziecko, i matka, lekarz i położna z poznańskiego szpitala zostali skazani wyrokiem sądu. On na 3 lata bez zawieszenia, ona na 2 lata, także bez zawieszenia. Gorzej, że wyrok, jaki by nie był, życia im już nie przywróci.

Pamiętaj, według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, chwyt Kristellera nie jest zalecany we współczesnym położnictwie, choć nie jest on także czynem zabronionym i może być dopuszczany w uzasadnionych przypadkach. A wówczas, konieczne jest żeby wykonał go, z zachowaniem właściwych zasad, doświadczony położnik!

 



Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
19-06-2017
Ocena:
Podczas porodu może dojść do urazów, które można przewidzieć lepiej diagnozując cieżarną, gdzie szukać pomocy gdy doszło do błąd medyczny w trakcie ciąży lub podczas porodu ? Tu znalazłam sporo informacji www.urazyokoloporodowe.pl
wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować, aby czuć się spokojnie i komfortowo?

2024-09-30
Przygotowanie wyprawki do szpitala to ważny krok przed porodem. To moment, kiedy każda przyszła mama chce mieć pewność, że ma wszystko, co potrzebne, zarówno dla siebie, jak i dla maluszka. Dowiedz się, co zabrać na porodówkę, aby być w pełni przygotowaną i poczuć się komfortowo w tym wyjątkowym momencie. Podpowiemy również, jak przygotować się psychicznie na te wyjątkowe chwile.
Co kupić na baby shower

Prezent dla przyszłej mamy: 10 oryginalnych propozycji

2024-09-09
Przyjaciółka, siostra lub partnerka spodziewa się dziecka, a ty nie wiesz, co podarować jej po porodzie? Wręczenie upominku mamie jest niezwykle miłym gestem, który pomoże jej lepiej odnaleźć się w nowej roli i podjąć życiowe wyzwanie z większą werwą. Dziś przedstawiamy 10 oryginalnych prezentów dla mamy po porodzie, a także garść propozycji, które sprawdzą się z okazji baby shower.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?