Data publikacji:

Przemoc i nadużycia na porodówkach nadal zbyt częste

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Ponad połowa rodzących w 2017 i 2018 roku doświadczyła podczas porodu jakiejś formy przemocy, nadużycia lub złamania procedury. Kobiety wciąż są zbyt rzadko pytane o zgodę na wykonywanie procedur medycznych, a porody wciąż zbyt często są sztucznie przyspieszane poprzez podanie syntetycznej oksytocyny i nacięcie krocza. Takie są smutne wnioski z najnowszego raportu Fundacji Rodzić po Ludzku.

rodzice z noworodkiem

fot. fotolia

 

Najnowszy raport Fundacji Rodzić po Ludzku to opinie zebrane od ponad 10 tys. kobiet, które rodziły w latach 2017-2018. Zagadnieniem, które w sposób szczególny starano się pogłębić w zrealizowanym badaniu była relacja personel medyczny – kobieta Ze wszystkich odpowiedzi respondentek wynika, że w czasie porodu 54,3% kobiet doświadczyło przemocy lub nadużyć związanych z zachowaniem personelu lub niedopełnieniem wszystkich procedur. Można tutaj wymienić takie sytuacje jak:

 • obecność studentek i studentów położnictwa bez zgody rodzącej
 • brak prywatności
 • zmuszanie rodzącej przez personel do czegoś
 • zwracanie się do rodzącej w sposób świadczący o braku szacunku
 • nieodpowiadanie na pytania zadawane przez pacjentkę
 • krytyka
 • przemoc fizyczna - rozchylanie nóg, szturchanie, przywiązywanie nóg do łóżka porodowego
 • uciskanie brzucha

„Jak pani rodzi, udusi pani to dziecko” – z takimi na przykład komentarzami spotykały się rodzące. Aż 13,5% kobiet było krytykowane przez personel w II okresie porodu za sposób parcia. Część kobiet doświadczyła w szpitalu przemocy fizycznej. 3% stwierdziło, że w czasie II okresu porodu ktoś na siłę rozkładał ich nogi, 66 kobiet miała przywiązywane nogi do łóżka porodowego, a w relacjach 38 kobiet pojawiła się informacja, że były szturchane przez personel. 15,5% badanych deklarowało, że w czasie porodu personel naciskał na ich brzuch, najczęściej dłonią (57,6%), łokciem (39%) lub całym ciałem (18,2%).

Wciąż zbyt wiele interwencji medycznych

Jednym z ważniejszych celów wprowadzenia Standardów Opieki Okołoporodowej było obniżenie medykalizacji porodu. Jak pokazuje badanie prawie wszystkie kobiety (90,9%), miały w szpitalu założone wkłucie do żyły obwodowej. Wśród kobiet, które rodziły drogami natury 43,4% miało wywoływany poród, 60,6% podaną kroplówkę z oksytocyną, a ponad połowa (55,4%) miała nacięte krocze. Odsetek ten zmniejszył się znacznie w ciągu ostatnich 12 lat – w 2006 r. 80% kobiet miało nacięcie krocza. W wielu miejscach ta interwencja przestała być rutyną, ale nadal co druga kobieta w sali porodowej ma nacinane krocze.

Opieka poporodowa i opieka nad noworodkiem

Tylko 38,5% kobiet miało zapewniony „złoty standard” – kontakt z dzieckiem minimum dwie godziny po porodzie. Mniej niż połowa (45,6%) oceniła dobrze wsparcie personelu w karmieniu piersią. Prawie połowa z tych osób (45,3%) czuła się zmuszona do karmienia mlekiem modyfikowanym, 21,3% do karmienia piersią, 21% do zaszczepienia dziecka, a 18,9% do wykąpania noworodka. 13,8% czuło się zmuszonych do porodu drogami natury. Badanie pokazało, że na oddziałach położniczych nie ma zwyczaju pukania do drzwi sal, w których przebywają kobiety z noworodkami - jedynie 18% badanych kobiet deklarowało, że personel pukał do drzwi.

– Jest lepiej, ale wciąż jest źle – podsumowuje w rozmowie z Dzidziusiowo.pl Iwona Adamska-Sala z Fundacji Rodzić po Ludzku. – Jak pokazują wyniki raportu uchronić się przed niewłaściwym traktowaniem można przede wszystkim inwestując czas i energię w edukację przedporodową- tutaj chodzi o uczestnictwo w szkole rodzenia lub kontakt z położną środowiskową. Dzięki wiedzy o przebiegu porodu, procedurach okołoporodowych oraz prawach rodzącej można jasno komunikować swoje oczekiwania i potrzeby na sali porodowej. Tylko 40 proc. kobiet przyszło do porodu z przygotowanym wcześniej planem porodu, a posiadanie go zdecydowanie chroni pacjentkę przed nadużyciami. Zdecydowanie lepiej traktowane były rodzące, którym ktoś bliski towarzyszył przy porodzie – dodaje Iwona Adamska-Sala

Co radzi fundacja kobietom przygotowującym się do porodu:

 • zdobycie wiedzy na temat przebiegu porodu, medycznych procedur okołoporodowych i Standardów Opieki Okołoporodwej
 • napisanie planu porodu niezależnie od tego, czy planowany jest poród siłami natury czy cesarskie cięcie
 • rozmowa z osobą, która będzie towarzyszyć nam przy porodzie o tym, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania
 • po porodzie: napisanie listu do dyrektora szpitala lub ordynatora oddziału i wyrażenie swojej opinii na temat opieki – warto podkreślić zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty pobytu w szpitalu, często przełożeni nie mają świadomości, że na oddziałach nie dotrzymuje się standardów
 • warto widzieć, że Fundacja pomaga również kobietom, które czują, że ich prawa zostały złamane

 

Czytaj również:

Plan porodu - jak go napisać


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
17-09-2018
Ocena:
Urodziłam 3 dzieci podczas 2 porodów, Jeden z nich był wywoływany oksytocyna (porażka !!! Nikomu tego nie życzę) w drugim tez chcieli żebym dostała oksytocynę ... nie zgodziłam się i wróciłam po tygodniu na poród i powiem tylko tyle w porodzie z oksytocyna i znieczuleniem było milion razy gorzej niż naturalnie bez znieczuleń i oksy, mimo że poród był mega bolesny i tak był lepszy niż po oksy.
28-06-2018
Ocena:
Smutne to jest. Wystarczy poczytać, co dziewczyny piszą w komentarzach na Facebooku, wciąż te historie mrożą krew w żyłach :(
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?
noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.