Przemoc i nadużycia na porodówkach nadal zbyt częste

Data:

Ponad połowa rodzących w 2017 i 2018 roku doświadczyła podczas porodu jakiejś formy przemocy, nadużycia lub złamania procedury. Kobiety wciąż są zbyt rzadko pytane o zgodę na wykonywanie procedur medycznych, a porody wciąż zbyt często są sztucznie przyspieszane poprzez podanie syntetycznej oksytocyny i nacięcie krocza. Takie są smutne wnioski z najnowszego raportu Fundacji Rodzić po Ludzku.

rodzice z noworodkiem

fot. fotolia

 

Najnowszy raport Fundacji Rodzić po Ludzku to opinie zebrane od ponad 10 tys. kobiet, które rodziły w latach 2017-2018. Zagadnieniem, które w sposób szczególny starano się pogłębić w zrealizowanym badaniu była relacja personel medyczny – kobieta Ze wszystkich odpowiedzi respondentek wynika, że w czasie porodu 54,3% kobiet doświadczyło przemocy lub nadużyć związanych z zachowaniem personelu lub niedopełnieniem wszystkich procedur. Można tutaj wymienić takie sytuacje jak:

 • obecność studentek i studentów położnictwa bez zgody rodzącej
 • brak prywatności
 • zmuszanie rodzącej przez personel do czegoś
 • zwracanie się do rodzącej w sposób świadczący o braku szacunku
 • nieodpowiadanie na pytania zadawane przez pacjentkę
 • krytyka
 • przemoc fizyczna - rozchylanie nóg, szturchanie, przywiązywanie nóg do łóżka porodowego
 • uciskanie brzucha

„Jak pani rodzi, udusi pani to dziecko” – z takimi na przykład komentarzami spotykały się rodzące. Aż 13,5% kobiet było krytykowane przez personel w II okresie porodu za sposób parcia. Część kobiet doświadczyła w szpitalu przemocy fizycznej. 3% stwierdziło, że w czasie II okresu porodu ktoś na siłę rozkładał ich nogi, 66 kobiet miała przywiązywane nogi do łóżka porodowego, a w relacjach 38 kobiet pojawiła się informacja, że były szturchane przez personel. 15,5% badanych deklarowało, że w czasie porodu personel naciskał na ich brzuch, najczęściej dłonią (57,6%), łokciem (39%) lub całym ciałem (18,2%).

Wciąż zbyt wiele interwencji medycznych

Jednym z ważniejszych celów wprowadzenia Standardów Opieki Okołoporodowej było obniżenie medykalizacji porodu. Jak pokazuje badanie prawie wszystkie kobiety (90,9%), miały w szpitalu założone wkłucie do żyły obwodowej. Wśród kobiet, które rodziły drogami natury 43,4% miało wywoływany poród, 60,6% podaną kroplówkę z oksytocyną, a ponad połowa (55,4%) miała nacięte krocze. Odsetek ten zmniejszył się znacznie w ciągu ostatnich 12 lat – w 2006 r. 80% kobiet miało nacięcie krocza. W wielu miejscach ta interwencja przestała być rutyną, ale nadal co druga kobieta w sali porodowej ma nacinane krocze.

Opieka poporodowa i opieka nad noworodkiem

Tylko 38,5% kobiet miało zapewniony „złoty standard” – kontakt z dzieckiem minimum dwie godziny po porodzie. Mniej niż połowa (45,6%) oceniła dobrze wsparcie personelu w karmieniu piersią. Prawie połowa z tych osób (45,3%) czuła się zmuszona do karmienia mlekiem modyfikowanym, 21,3% do karmienia piersią, 21% do zaszczepienia dziecka, a 18,9% do wykąpania noworodka. 13,8% czuło się zmuszonych do porodu drogami natury. Badanie pokazało, że na oddziałach położniczych nie ma zwyczaju pukania do drzwi sal, w których przebywają kobiety z noworodkami - jedynie 18% badanych kobiet deklarowało, że personel pukał do drzwi.

– Jest lepiej, ale wciąż jest źle – podsumowuje w rozmowie z Dzidziusiowo.pl Iwona Adamska-Sala z Fundacji Rodzić po Ludzku. – Jak pokazują wyniki raportu uchronić się przed niewłaściwym traktowaniem można przede wszystkim inwestując czas i energię w edukację przedporodową- tutaj chodzi o uczestnictwo w szkole rodzenia lub kontakt z położną środowiskową. Dzięki wiedzy o przebiegu porodu, procedurach okołoporodowych oraz prawach rodzącej można jasno komunikować swoje oczekiwania i potrzeby na sali porodowej. Tylko 40 proc. kobiet przyszło do porodu z przygotowanym wcześniej planem porodu, a posiadanie go zdecydowanie chroni pacjentkę przed nadużyciami. Zdecydowanie lepiej traktowane były rodzące, którym ktoś bliski towarzyszył przy porodzie – dodaje Iwona Adamska-Sala

Co radzi fundacja kobietom przygotowującym się do porodu:

 • zdobycie wiedzy na temat przebiegu porodu, medycznych procedur okołoporodowych i Standardów Opieki Okołoporodwej
 • napisanie planu porodu niezależnie od tego, czy planowany jest poród siłami natury czy cesarskie cięcie
 • rozmowa z osobą, która będzie towarzyszyć nam przy porodzie o tym, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania
 • po porodzie: napisanie listu do dyrektora szpitala lub ordynatora oddziału i wyrażenie swojej opinii na temat opieki – warto podkreślić zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty pobytu w szpitalu, często przełożeni nie mają świadomości, że na oddziałach nie dotrzymuje się standardów
 • warto widzieć, że Fundacja pomaga również kobietom, które czują, że ich prawa zostały złamane

 

Czytaj również:

Plan porodu - jak go napisać

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
17-9-2018
Ocena:
Urodziłam 3 dzieci podczas 2 porodów, Jeden z nich był wywoływany oksytocyna (porażka !!! Nikomu tego nie życzę) w drugim tez chcieli żebym dostała oksytocynę ... nie zgodziłam się i wróciłam po tygodniu na poród i powiem tylko tyle w porodzie z oksytocyna i znieczuleniem było milion razy gorzej niż naturalnie bez znieczuleń i oksy, mimo że poród był mega bolesny i tak był lepszy niż po oksy.
28-6-2018
Ocena:
Smutne to jest. Wystarczy poczytać, co dziewczyny piszą w komentarzach na Facebooku, wciąż te historie mrożą krew w żyłach :(