Data publikacji:

Kilka rzeczy do porodu, o których mogłaś nie pomyśleć

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Poza oczywistymi rzeczami jak podkłady poporodowe, koszula do porodu czy wyniki badań, warto pomyśleć o drobiazgach, które uprzyjemnią te wyjątkowe chwile, gdy dziecko przychodzi na świat.

 

co zabrać do porodu do szpitala

Poród może trwać kilka lub kilkanaście godzi. Jego intensywność i dynamika również może być bardzo różna. Niezależnie od tego, jak długo dziecko będzie przychodzić na świat, komfort mamy jest bardzo ważny. Aby poród przebiegał sprawnie i bez powikłań istotne jest poczucie bezpieczeństwa i komfortu rodzącej matki. Poród to skomplikowana gra hormonów, zbyt duża ilość stresu powoduje spowolnienie akcji, zbyt duży poziom adrenaliny nie sprzyja sprawnemu przyjściu dziecka na świat.

Dlatego przyszła mama i jej najbliżsi powinni zadbać o to, aby podczas porodu niczego nie zabrakło, aby mama czuła się jak najbardziej komfortowo. Warto zastanowić się, co przynosi nam ulgę w trudnych chwilach, co sprawia przyjemność, koi nerwy. To może być muzyka, smakołyki, masaż, medytacja. Wszystko, co przyjdzie nam na myśl i co jesteśmy w stanie zabrać do szpitala jest warte rozważenia W newralgicznych momentach może okazać się bardzo przydatne.

 

Oto kilka naszych podpowiedzi: co może przydać się podczas porodu, a o czym być może nie pomyśleliście.

Co warto spakować do porodu:

 

Butelka z wodą z dziubkiem

Poród jest męczący, podnosi się temperatura ciała i należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Dlatego wygodna woda z dziubkiem, z której można pociągnąć łyk w każdej chwili i w każdej pozycji – będzie nieoceniona. Kiedyś nie pozwalano kobietom w porodzie spożywać płynów. To był błąd. Obecnie zarówno picie jak i jedzenie do woli jest niezbywalnym prawem rodzącej kobiety. Warto jednak pamiętać, aby w trakcie porodu regularnie odwiedzać toaletę, bo pełny pęcherz może stanowić barierę dla dziecka i spowalniać wstawienie się w kanał rodny.

 

Woda termalna w sprayu

Niektórzy porównują poród do maratonu. Potrafi być naprawdę męczący i schłodzenie twarzy wodą w sprayu potrafi przynieść wielką ulgę.

 

Pomadka do ust

Spierzchnięte usta to bardzo częsta dolegliwość rodzących kobiet. Warto mieć ze sobą i stosować regularnie, aby, jak tylko urodzi się maluszek obsypać go całusami.

 

Kostki lodu w termosie

Kilka kostek lodu przyda się w każdej gorącej sytuacji. W trakcie porodu mogą one posłużyć do ssania – do sposób na nawodnienie i ochłodę. W przypadku bólów krzyżowych taka krioterapia, czyli masaż kostkami lodu może być pomocna.

 

Mokre chusteczki

Zawsze warto mieć je na podorędziu, bo przydać się mogą w każdej chwili. Do wytarcia rąk, twarzy, a także do higieny intymnej. Najlepiej wybrać delikatne hipoalergiczne chusteczki bezzapachowe. Można wykorzystać chusteczki dla niemowląt nasączone wodą.

 

Żel porodowy

Żel porodowy można kupić w aptece, wziąć ze sobą do szpitala i poprosić personel o zastosowanie go w trakcie porodu. Żele tego typu zmiękczają tkanki i dodają naturalnego poślizgu w drogach rodnych, dzięki czemu zmniejszają ryzyko urazów okołoporodowych zarówno u matki jak i u dziecka.

 

Piłeczki do masażu, masażer do pleców

Małe, twarde piłeczki, jak tenisowe albo piłki z tworzywa z wypustkami typu „jeżyki” włożone do ciasnego woreczka lub skarpetek mogą stanowić przyrząd do masażu. Można ich używać także do automasażu, wykorzystując ciężar własnego ciała. Ból pleców, skurcz nogi czy pośladka – w takich przypadkach warto wypróbować piłeczki. Warte uwagi są też wszelkie masażery, rollery czy inne przyrządy, które mogą służyć do uśmierzenia bólu.

 

Kanapki, landrynki, lizaki

Wydatek energetyczny, a także czas, który spędzamy na porodówce powoduje, że zawsze pojawia się problem głodu. Rodząca kobieta może nie czuć się na siłach przeżuwać posiłku (skurcze, suchość w ustach, mdłości). Więc kanapki to lepsza opcja dla osoby towarzyszącej. Dla przyszłej mamy lepiej zabrać coś wysokokalorycznego, co łatwo zjeść i co szybko dodaje energii.

 

Muzyka i odtwarzacz

Ulubiona muzyka relaksacyjna to świetny sposób na wyciszenie, a energetyczna składanka może pomóc przy tzw. kryzysie siódmego centymetra. Jeśli przyszła mama jest wrażliwa na muzykę i wie, że wpływa dobrze na jej samopoczucie – nie ma co się wahać, warto zabrać słuchawki ze sobą.

 

Czytaj również:

Plan porodu - jak go napisać

Poród naturalny - przebieg krok po kroku


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
10-02-2020
Ocena:
Już dla mojego maluszka mam skompletowana wyprawkę z sensillo, dla siebie też kupiłam przydatne rzeczy, teraz czas spakować torbę, by czekała jak wszystko sie zacznie. Mam nadzieję, ze mój mąż nie spanikuje ;)
Czy poród zawsze musi być bolesny?

Poród jak po maśle: Na czym polega metoda Butter Birth i jak może ułatwić poród?

2024-12-20
Wiele kobiet marzy o tym, aby ich poród przebiegł szybko, sprawnie i bez komplikacji. Czy jest to możliwe? Metoda Butter Birth, określana jako „poród jak po maśle”, przyciąga uwagę przyszłych mam, oferując techniki, które mogą pomóc w łagodniejszym przejściu przez ten wyjątkowy moment. Na czym polega ta metoda i jakie korzyści może przynieść? Odpowiadamy!
wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować, aby czuć się spokojnie i komfortowo?

2024-09-30
Przygotowanie wyprawki do szpitala to ważny krok przed porodem. To moment, kiedy każda przyszła mama chce mieć pewność, że ma wszystko, co potrzebne, zarówno dla siebie, jak i dla maluszka. Dowiedz się, co zabrać na porodówkę, aby być w pełni przygotowaną i poczuć się komfortowo w tym wyjątkowym momencie. Podpowiemy również, jak przygotować się psychicznie na te wyjątkowe chwile.
Co kupić na baby shower

Prezent dla przyszłej mamy: 10 oryginalnych propozycji

2024-09-09
Przyjaciółka, siostra lub partnerka spodziewa się dziecka, a ty nie wiesz, co podarować jej po porodzie? Wręczenie upominku mamie jest niezwykle miłym gestem, który pomoże jej lepiej odnaleźć się w nowej roli i podjąć życiowe wyzwanie z większą werwą. Dziś przedstawiamy 10 oryginalnych prezentów dla mamy po porodzie, a także garść propozycji, które sprawdzą się z okazji baby shower.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.