Data modyfikacji:

Jaka torba do szpitala? Na jaką wielkość torby się zdecydować?

Poród to niezwykle ważne wydarzenie, które wiąże się też z całym ogromem spraw do załatwienia. Jedną z rzeczy, o których warto pomyśleć na kilka tygodni przed udaniem się do szpitala, jest spakowanie torby. Należy przy tym pamiętać, że odpowiednia torba powinna być wygodna, pojemna, a przy tym dość kompaktowa. Jaka torba do szpitala będzie więc najlepsza?
walizka do szpitala

Torba do szpitala – jaka wielkość?

Narodziny dziecka to nie jedyna sytuacja, która wymaga pobytu w szpitalu i konieczności zabrania ze sobą odpowiedniej ilości rzeczy. W tym przypadku jest to jednak o tyle ważne, że przyszła mama musi zadbać nie tylko o rzeczy dla siebie, ale również dla noworodka. W momencie rozpoczęcia akcji porodowej trudno byłoby skupić się nad pakowaniem, dlatego należy przygotować się do tego wcześniej. Odpowiednim momentem na spakowanie torby do szpitala jest ok. 35 tydzień ciąży, czyli miesiąc przed planowanym terminem.

Jaka torba do szpitala będzie więc odpowiednia? Z pewnością nie może być ona zbyt duża – znalezienie w niej potrzebnych rzeczy będzie czasochłonne, trudne może być też przemieszczanie się z nią. Dobrze byłoby zastanowić się wcześniej, czy rzeczy dla dziecka mają znaleźć się w tej samej torbie czy może lepsze będzie spakowanie ich oddzielnie i przygotowanie dwóch mniejszych toreb.

Jaka wielkość torby do szpitala będzie więc najlepsza? Tak naprawdę liczą się nie wymiary, ale pojemność. Jeśli zabierzesz dwie oddzielne torby dla mamy i dziecka, wystarczy, gdy pojemność będzie wynosiła 20 litrów. Bierzesz tylko jedną torbę? Lepiej kupić taką o pojemności co najmniej 39-40 litrów. 60 litrów i więcej to już z kolei stanowczo za dużo.

Walizka, torba podróżna czy sportowa?

To, jaka torba do porodu będzie wygodna, zależy od kilku spraw. Istotna jest przede wszystkim ilość rzeczy, jakie planuje się ze sobą zabrać. Po porodzie kobieta spędza w szpitalu najczęściej tylko kilka dni, więc tak naprawdę nie ma potrzeby zabierania ze sobą całego mieszkania.

W przypadku matki wystarczą: bielizna, koszule nocne, szlafrok, kapcie oraz kosmetyczka. Dziecko będzie zaś potrzebować kilku kompletów ubranek, bielizny, pampersów, rożka, kocyka i innych dodatkowych akcesoriów – najlepiej sprawdzić, jakich dokładnie rzeczy wymaga dany szpital (mogą się różnić w zależności od porodówki – nie wszędzie są wymagane choćby kosmetyki).
Zastanawiając się, jaka torba do szpitala na poród sprawdzi się najlepiej, drugorzędną sprawą jest jej fason. Przyszłe mamy zazwyczaj decydują się na jeden z trzech podstawowych modeli toreb, a każdy z nich posiada swoje zalety i może przydać się w przyszłości. Są to:
  • torba sportowa z długim paskiem na ramię, której można następnie używać podczas zajęć fitness,
  • torba podróżna z krótkimi rączkami – przyda się podczas bliższych wyjazdów,
  • torba na kółkach – idealna też jako bagaż do samolotu, najwygodniejsza w przemieszczaniu.

Jaka torba do porodu – dodatkowe funkcje

Torba do szpitala powinna być uniwersalna i funkcjonalna, szczególnie jeśli ma posłużyć również w przyszłości. Jeśli ma być np. wykorzystywana jako bagaż podręczny w samolocie, musi posiadać odpowiednie wymiary. Najczęściej jest to 40 × 30 × 20 cm. Warto więc pomyśleć o tym jeszcze przed jej zakupem.

Inne, ważne kwestie, to także odpowiednia liczba przegródek i komór. I ponownie będzie to wyglądać nieco inaczej w zależności od tego, czy matka i noworodek będą spakowani w jedną torbę czy dwie oddzielne. W pierwszym wypadku dobrze, żeby torba posiadała dwie duże komory główne, przez co łatwiej będzie posegregować i odpowiednio ułożyć wszystkie rzeczy w torbie, a następnie je zlokalizować.

Szczególną uwagę należy zwrócić również na materiał, z jakiego jest wykonana torba. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wszystkie rzeczy, które przywozi się ze szpitala wymagają wyprania w wysokiej temperaturze – tylko w ten sposób można usunąć szpitalne bakterie i wirusy. Torba musi więc nadawać się do prania w pralce automatycznej.

Co z kolorem lub wzorem? Tu panuje absolutna dowolność – wszystko zależy od gustu i preferencji. Wiedząc już, jaka torba do szpitala powinna zostać zabrana na porodówkę, można spokojnie rozpocząć pakowanie. Najlepiej z przygotowaną wcześniej listą.
Autor: Natalia Kowalska