Data publikacji:

Co oznacza brązowe plamienie w 7. tygodniu ciąży?

Krwawienie w ciąży to coś, co wzbudza w przyszłej mamie całą masę obaw o zdrowie własne oraz dziecka. Warto jednak wiedzieć, że nie każde plamienie musi oznaczać poważne problemy. Czasem niewielka ilość krwi na bieliźnie ma związek z normalnymi procesami fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie ciężarnej. Tłumaczymy, co może powodować brązowe plamienie w 7. tygodniu w ciąży oraz jej późniejszych etapach.
brązowe plamienie w 7 tygodniu ciąży

Plamienie w ciąży: czy powinno wzbudzić niepokój?

Na samym początku warto podkreślić, że większość kobiet spodziewających się dziecka choć raz doświadcza skąpego krwawienia. Może mieć ono związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w macicy lub implantacją zarodka. Wówczas można zauważyć niewielkie, brązowe plamienie, przypominające nieco to menstruacyjne.
Jeśli plamienie pojawiło się jednorazowo i nie towarzyszy mu ból, nie trzeba bać się na zapas. Warto jednak powiadomić o tej sytuacji lekarza ginekologa, który przeprowadzi dokładny wywiad na temat zdrowia przyszłej mamy i pomoże ustalić przyczynę plamienia.

Najczęstsze przyczyny plamień w 7. tygodniu ciąży

Jeśli dostrzeżesz u siebie plamienie w ciąży, któremu nie towarzyszy ból i złe samopoczucie, nie popadaj w panikę. Jednorazowe plamienia to coś, czego doświadcza większość przyszłych mam. Odpowiadamy, co najczęściej jest ich przyczyną.

Krwawienie implantacyjne w 7. tygodniu ciąży

Brązowe plamienie w 7. tygodniu ciąży bardzo często ma związek z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Zwykle trwa ono około 3 dni i nie wiąże się z bólem. Ze względu na wczesny etap, wiele kobiet kojarzy je z nadejściem miesiączki. Dopiero gdy krótkotrwałe krwawienie mija bez dodatkowych dolegliwości, zaczynają podejrzewać, że mogą być w ciąży. Należy podkreślić, że krwawienie implantacyjne nie zdarza się u każdej kobiety.

Stres i zmęczenie

Wyczerpanie typowe dla wielu przyszłych mam może wpływać na osłabienie ścianek macicy, które stają się bardziej podatne na drobne krwawienia. Mogą przyjmować one różne barwy i mieć różną obfitość. Zwykle nie oznaczają niczego groźnego i ustępują samoistnie.

Kłopoty hormonalne

Ciąża to prawdziwa burza hormonalna, a organizm musi przestawić się w ekspresowym trybie na zupełnie inne działanie. Czasem wahania poziomu niektórych hormonów mogą przekładać się na osłabienie naczyń krwionośnych macicy. Jako że ta stale się powiększa, może dochodzić do pękania drobnych żyłek oraz plamień.

Stosunek seksualny

W czasie ciąży śluzówka pochwy staje się mocno ukrwiona, a w stanie podniecenia seksualnego jest jeszcze wrażliwsza. Zwykły stosunek może doprowadzić do pęknięcia drobnego naczynka krwionośnego, czego skutkiem jest różowe plamienie, które ustaje bardzo szybko.

Czy w czasie ciąży można mieć okres?

Być może spotkałaś się z mitem, zgodnie z którym w początkowych fazach ciąży kobieta może przechodzić menstruację. Oczywiście jest to niemożliwe: dochodzi do niej tylko wtedy, gdy w minionym cyklu nie doszło do zapłodnienia. Każde krwawienie w ciąży powinno budzić czujność kobiety.

Plamienie w 7. tygodniu ciąży nie mija. Co robić?

Jeśli regularnie dotykają cię ciążowe plamienia, sprawa może być poważniejsza i w żadnym razie nie wolno jej bagatelizować. O regularnych krwawieniach niezwłocznie powiadom swojego lekarza. 7. tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju dziecka, bardzo ważny dla jego zdrowia.
Co mogą oznaczać plamienia w 7 tygodniu ciąży?

Ciąża pozamaciczna

Zwana również ciążą ektopową, rozwija się nie w macicy, a w jajowodzie lub jajniku. Rosnący zarodek zagraża wówczas życiu matki. Oprócz krwawień objawia się ona bardzo silnym bólem brzucha. Ciąża pozamaciczna wymaga natychmiastowej operacji i zakończenia. Niestety, nie ma możliwości, by ją uratować.

Polipy na szyjce macicy

Poprzez plamienia w 7. tygodniu ciąży przyszłe mamy często dowiadują się o obecności polipów. Są to zmiany, które wywołują ból i dyskomfort w okolicy podbrzusza, mogą również krwawić. Podejrzenie polipów należy skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o kolejnych krokach.

Nadżerka szyjki macicy

Ciąża może zintensyfikować objawy, które daje nadżerka szyjki macicy. Często dopiero przyszłe mamy dowiadują się, że ją mamy. Delikatne różowe krwawienia i uczucie pieczenia w pochwie to jej typowe objawy. Jeśli podejrzewasz u siebie nadżerkę, zgłoś to lekarzowi: można skutecznie leczyć ją nawet w czasie ciąży.

Odklejenie się kosmówki

To kolejna przyczyna częstych plamień w ciąży, niestety śmiertelnie groźna dla dziecka. Niestety, odklejenie kosmówki najczęściej skutkuje poronieniem. Daje ono bardzo nagłe objawy, do których zaliczamy silny ból brzucha i gwałtowne krwawienie. Gdy zauważysz je u siebie, jak najszybciej wezwij pomoc.

Poronienie wczesne

Intensywne krwawienie z dróg rodnych, ból brzucha i skurcze to objawy poronienia. Może dojść do niego na skutek różnych czynników zewnętrznych, chorób matki, jak również w efekcie wad wrodzonych u płodu. W takiej sytuacji tylko szybka interwencja lekarza może pomóc utrzymać ciążę. Nie wahaj się więc zadzwonić po pogotowie. Poronienie może być również bardzo groźne dla zdrowia i życia kobiety.
Pamiętaj, że skąpe, brązowe lub różowe plamienia w ciąży zdarzają się każdej kobiecie. Jeśli nie towarzyszy im ból, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Jeśli jednak plamienie występuje regularnie, nie odwlekaj rozmowy ze specjalistą. Natychmiastowej reakcji wymaga natomiast obfite krwawienie połączone z bólem lub skurczami.
Zdjęcie: LightFieldStudios/Envato Elements