Data publikacji:

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby „rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży – po co?

Czopki glicerynowe w ciąży stosuje się w celu wywołania wypróżnienia u kobiet, które zmagają się z zaparciami. Produkty te składają się z gliceryny, czyli tłuszczu. Lekko podrażnia ona błonę śluzową, a także nadaje poślizg, dzięki któremu treść w jelitach łatwiej i szybciej się przesuwa.
Kobietom w ciąży, jak i innym pacjentom, zaleca się stosowanie czopka o masie 2 g. Zazwyczaj do wypróżnienia dochodzi w ciągu godziny od jego aplikacji.

Czopki glicerynowe – bezpieczne w ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży można stosować czopki glicerynowe. Jako że jest to produkt, który nie ma żadnej substancji leczniczej w składzie, jest bezpieczny nie tylko dla kobiet w ciąży, ale także dla noworodków i niemowląt.
Należy jednak wiedzieć, że część lekarzy uważa, że podrażnianie błony śluzowej końcowego odcinka przewodu pokarmowego może prowadzić do skurczu jelit, a następnie – do skurczu macicy. Z tego względu stosowanie czopków należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Jakie czopki glicerynowe w ciąży?

To, jakie czopki glicerynowe w ciąży będziesz stosowała, nie ma większego znaczenia – wszystkie dostępne na rynku produkty mają taki sam skład. Pamiętaj jedynie o odpowiedniej masie – najbardziej odpowiedni dla dorosłych jest czopek dwugramowy.

Czopki glicerynowe w ciąży – jak stosować?

Czopki glicerynowe stosuje się doodbytniczo. Przed aplikacją umyj dokładnie ręce wodą z mydłem. Wyjmij czopek z opakowania, następnie ogrzej go przez chwilę w dłoniach, aby lekko się rozpuścił. Jedną ręką rozszerz odbyt, drugą wsuń czopek. Po prawidłowej, czyli odpowiednio głębokiej, aplikacji czopek nie powinien być wyczuwalny. Ponownie umyj dłonie i połóż się na kilkanaście minut.

Jak często można stosować czopki glicerynowe w ciąży?

Czopki glicerynowe w ciąży można stosować bez ograniczeń, oczywiście przy zachowaniu rozsądku. Specjaliści radzą, aby po aplikacji jednego czopka poczekać kilka godzin i dopiero po tym czasie, gdy wciąż nie ma efektów, zaaplikować drugi.

Czopki glicerynowe w ciąży – przeciwwskazania

Choć czopki glicerynowe uważane są za bezpieczny środek na zaparcia, nie każda przyszła mama może je stosować. Zrezygnuj z nich, jeżeli:
 • cierpisz na stany zapalne w obrębie jelit,
 • odczuwasz silne bóle brzucha,
 • po ostatniej aplikacji czopka odczuwałaś skurcze brzucha,
 • zaparcia dokuczają ci od długiego czasu, w związku z czym odczuwasz już liczne dolegliwości – w takim przypadku skonsultuj się z lekarzem.
 • Czopki glicerynowe przed porodem

  Niektóre kobiety zastanawiają się, czy warto stosować czopki glicerynowe przed porodem jako alternatywę dla zalecanej lewatywy. Niestety, lewatywa wciąż uważana jest za bardziej skuteczną – dokładniej oczyszcza jelita, dzięki czemu ryzyko wypróżnienia w czasie akcji porodowej bardzo spada.

  Naturalne sposoby na zaparcia

  Jeśli nie chcesz używać czopków glicerynowych w ciąży, to pamiętaj, że istnieją inne sposoby, by walczyć z zaparciami i im zapobiegać. Jeżeli będziesz stosowała się do zasad zdrowej diety, piła sok z suszonych śliwek i zwiększysz zawartość błonnika w diecie, wkrótce twoje jelita odwdzięczą się sprawniejszą pracą.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.