Data publikacji:

Co na mikołaja dla 2-latka?

Przy odrobinie szczęścia święta Bożego Narodzenia dla 2-latka będą pierwszymi, które będzie częściowo pamiętać. Dwulatek z powodzeniem odkrywa świat – każda zabawka jest przez niego dokładnie eksplorowana. Dzieci w tym wieku stają się coraz dokładniejsze, a ciekawość to ich drugie imię. Co będzie dobrym prezentem na mikołaja dla 2-latka? Przedstawiamy pomysły na prezenty, które wywołają wiele radości i zapewnią rozwijającą zabawę dla dwulatka.
co na mikołaja dla dwulatka

Co kupić na mikołaja 2-latkowi? Cechy najlepszych zabawek dla dwulatków

Dwulatki rozwijają się ruchowo i intelektualnie. Maluchy w tym wieku zaczynają zauważać powtarzalne czynności dorosłych. Świat je fascynuje, stąd rozpoczyna się zamiłowanie do odgrywania scenek z życia. Ważne, by zabawki dla dwulatka stymulowały jego rozwój, ale nie były zbyt trudnym wyzwaniem. Jeśli dwulatek dostanie puzzle z 30 elementów, od razu porzuci układankę. Maluch musi czuć, że zadanie jest dla niego wykonalne. Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Raczej nie decyduj się na głośne zabawki pełne migocących diod. Zrezygnuj również z zabawek z bardzo małymi i delikatnymi elementami. Postaw na przedmioty rozwijające zmysły i kreatywność! Co zatem kupić 2-latkowi na mikołaja? Przedstawiamy nasze propozycje zabawek, które zostały tematycznie pogrupowane.

Co kupić 2-latce na mikołaja? Lalkę i zabawki do odgrywania ról!

Lalki

Lalki to klasyka, która faktycznie uszczęśliwia dzieci. Jest to zabawka odpowiednia zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Dzieci fascynuje wożenie maluchów wózkami. Zaczynają się one interesować, że są malutkie „dzidzie”, mniejsze od nich samych. Tym samym ćwiczą opiekę i starają się nazwać potrzeby innych.

Drewniana kuchnia

Drewniana kuchnia z akcesoriami to zabawka, na którą jest szał w wieku dwóch lat. Dzieci uwielbiają naśladować rodziców i z uwielbieniem przygotowują niewidzialne posiłki. W istocie umiejętność odgrywania ról jest ważna z punktu widzenia rozwoju społecznego, ale i pobudza ona ośrodek mowy. Zachęcajmy dziecko do wspólnego gotowania! Jest to również zajęcie manualne, które wymaga od dziecka nieco skupienia. Z czasem zabawy drewnianą kuchnią staną się coraz bardziej precyzyjne i rozbudowane.

Zestaw lekarza

Zestaw lekarza to jedna z tych zabawek, którą powinno posiadać każde dziecko. Pozwala nie tylko na odegranie scenki, ale przede wszystkim oswaja malucha z odwiedzaniem gabinetu lekarskiego. Wiele dwulatków pokonało swój paniczny strach przed lekarzem przez samo bawienie się w badanie lalek i misiów. Dobrym sposobem jest również zamiana ról z rodzicem – raz dziecko jest pacjentem, a raz lekarzem.

Prezent dla 2-latka – układanki i zagadki logiczne

Kolejną kategorią zabawek, która jest warta zakupu, są zabawki typu układanki logiczne. Dla nas wydają się one banalnie proste, natomiast dla dwulatków takie układanki stanowią spore wyzwanie. Dzięki takim aktywnościom dwulatek uczy się kategoryzacji, dopasowywania według kształtów, kolorów, gatunku zwierząt itp.

Proste puzzle

W tej samej kategorii znajdują się proste puzzle. Jeśli dziecko nie miało styczności z puzzlami, zacznij od wprowadzenia 2-elementowych puzzli. Jeśli natomiast już takie układa, spróbuj z układaniem 4-elementowych puzzli. Nie poganiaj dziecka! Jeśli chcesz mu pomóc, nie układaj puzzli za dziecko. Lepszym pomysłem będzie delikatne złapanie rączki i poprowadzenie jej, tak jakby dziecko „samo” złapało rączką i dopasowało element w prawidłowe miejsce.

Co kupić na mikołaja 2-latkowi? Propozycje jeździków

Jeździki są ukochanym sprzętem dwulatków. Można nimi szaleć, taranować i się wygłupiać. Dwuletnie dzieci w ten sposób poznają świat, prędkość i granice ciała.

Co jeszcze dla 2-latka na mikołaja? Klocki w każdej odsłonie

Pomysłem, który nigdy nie zawodzi, są klocki! Dla dwulatków wybierz takie, które nie posiadają drobnych elementów. Klasyczne LEGO odpada! Na szczęście LEGO wprowadziło specjalną serię dla maluchów – klocki LEGO Duplo to gwarantowany sukces, jeśli chodzi o prezent dla 2-latka na mikołaja.
Innym rodzajem klocków, które dzieci uwielbiają, są drewniane klocki. Wydają się najprostsze, jednak to właśnie budowanie i przewracanie wieży to najlepsza zabawa dla dwulatków.

Gdy nie wiesz, co na mikołaja dla 2-latka… Ciastolina

Zabawką manipulacyjną, która wciąga maluchy, jest zabawa ciastoliną. Aktywność ta rozwija wyobraźnię oraz usprawnia działanie rączek. Warto pobawić się ciastoliną z dzieckiem, by zauważyło, że można z niej robić kulki, wałki, placki i inne kształty. Wbrew pozorom dla dziecka może nie być to takie oczywiste. Maluch poprzez lepienie z ciastoliny ćwiczy cierpliwość i zdolność skupienia uwagi.
Zdjęcie: Envato Elements