Data publikacji:

Zabawki dla roczniaka, dwulatka, trzylatka – jakie wybrać?

Autor: Karolina Wojtaś

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach, w których półki uginają się od towaru, a producenci prześcigają w pomysłach, kupienie dziecku zabawki nie powinno stanowić żadnego problemu. Jeżeli jednak pragniemy sprawić malcowi prezent, który będzie idealnie dopasowany do jego wieku i potrzeb rozwojowych, warto na chwilkę pochylić się nad tematem. Co kupić roczniakowi, co dwulatkowi, a co już „dużemu” trzylatkowi?

prezent dla rocznego dziecka

Zabawki dla rocznego dziecka

Roczny maluch ucieszy się z wszystkiego, ale wybierzmy coś, co pomoże mu w pokonywaniu kolejnych kamieni milowych rozwoju. Większość dzieci w tym wieku już chodzi albo zaczyna stawiać pierwsze, nieporadne kroki. Wraz z upływem kolejnych miesięcy dziecko zacznie się wspinać, biegać i skakać – dobrym pomysłem jest zatem wybór takich zabawek, które będą pomagały maluszkowi w ćwiczeniu motoryki dużej, czyli tej związanej z ruchem całego ciała, sprawnością i równowagą.

Odpowiednie będą też zabawki kształtujące wrażliwość sensoryczną, czyli odbieranie różnego typu bodźców. Roczne maluszki lubują się w badaniu przeróżnych konsystencji, wiec jak najbardziej warto to wykorzystać. W końcu mamy i samodzielność. Zbliża się etap, w którym dziecko na każdą próbę pomocy będzie buńczucznie odpowiadało: „ja sam!” – nie hamujmy tego, lecz wspierajmy to dążenie do samodzielności.

Które zabawki pomogą nam we wspieraniu powyższych sfer?

  1. Pchacz

Nie tylko zachwyci kolorami, ale też umożliwi trenowanie równowagi podczas trudnej sztuki doskonalenia chodzenia. Pchacze świetnie sprawdzą się w przypadku ostrożnych maluchów, które nie bardzo mają ochotę na ćwiczenie pierwszych kroków bez żadnego oparcia.

Uwaga! Warto pamiętać, że wiele modeli pchaczy to takie, które po pewnym czasie można zmieniać np. w jeździk. Jednocześnie należy uważać, aby pchacz nie był zbyt lekki i nie przewrócił się pod naciskiem dziecka, co skutkowałoby zniechęceniem do zabawy i prób chodzenia.

  1. Piłka

Najprostsza gumowa piłka może zagwarantować dziecku świetną rozrywkę, wspierając zarazem rozwój motoryki dużej. Maluszek, próbując kopnąć zabawkę albo złapać ją w trakcie turlania, będzie trenował nie tylko równowagę, ale i celność.

  1. Pchacze na kijkach

Roczne smyki uwielbiają zabawki, które okazują się atrakcyjne przy poruszaniu – dlatego tak chętnie sięgają po wszelkiego rodzaju pchacze na drewnianych kijkach. Im bardziej „ruchliwa” będzie zabawka, tym częściej maluszek będzie trenował równowagę.

  1. Piasek kinetyczny

Aby wspierać wrażliwość sensoryczną malca, można sprezentować mu piasek kinetyczny i zaprosić go do zabawy. Warto jednak pamiętać, że tak małe dzieci chętnie wszystko smakują – nie wolno zostawiać ich samych z tego typu zabawkami.

  1. Zabawkowa kuchnia

Rozpoczyna się okres, w którym dziecko będzie gorliwie naśladowało wszystkie działania rodziców i naciskało na samodzielność. Zabawkowa kuchnia pozwoli mu ćwiczyć zarówno jedno, jak i drugie. I da rodzicom chwilkę oddechu.

Zabawki dla dwulatka

Dwulatek może sprawiać wrażenie całkiem dużego dziecka, które już wszystko rozumie i… przeciw wszystkiemu się buntuje. W rzeczywistości to jeszcze maluszek, któremu trzeba pomóc w rozwoju – zwłaszcza w ćwiczeniu mowy. Im szybciej bowiem dziecko będzie mogło przedstawić swoje racje i prośby, tym szybciej zacznie „dogadywać” się z otoczeniem. Ponadto warto ćwiczyć sprawność małych rączek oraz wciąż pomagać maluszkowi w trenowaniu motoryki dużej. Jakie zabawki będą w tym wszystkim przydatne?

  1. Klocki

Zwykłe, drewniane klocki przyczynią się do lepszego rozwoju motorycznego dziecka, a jeśli wybierzemy te z grafikami np. wiejskich zwierząt albo literek, zadbamy również o trening mowy malca.

  1. Sortery

Uczą logicznego myślenia i zachęcają małe dłonie do eksperymentowania z kształtami. Dwulatek nie powinien bawić się jeszcze koralikami czy innymi przedmiotami, które mógłby połknąć, ale sorter z pewnością będzie bezpieczny. Przy okazji zabawy warto tłumaczyć dziecku, jak nazywają się kształty, które próbuje dopasować.

  1. Hulajnoga

Fantastycznie wpływa na zmysł równowagi, przy okazji stanowiąc źródło rozrywki dla dwulatka. Hulajnoga powinna mieć oczywiście trzy kółka, warto też dodać jakiś pobudzający wyobraźnię gadżet (np. syrenę „policyjną”).

  1. Rowerek biegowy

Bardzo atrakcyjny i wspierający motorykę dużą równie skutecznie, co hulajnoga. Warto pamiętać, że rowerek biegowy nie może być za duży – dziecko musi mieć możliwość swobodnego położenia stóp na ziemi. Jeśli tak nie będzie, nie przekonamy przestraszonego brzdąca do zabawy.

  1. Książeczki

Zasada jest prosta – im więcej mówimy do dziecka, tym więcej słów ono przyswaja i tym szybciej samo zaczyna mówić. Pod tym względem szczególnie cenne są książeczki, które interesują dwulatka i zmuszają do skupienia uwagi.

Zabawki dla trzylatka

Biega, mówi, jest ciekawski, dociekliwy i coraz bardziej zaradny. Jednak i trzylatek potrzebuje wsparcia w rozwoju – zwłaszcza że prawdopodobnie już niedługo rozpocznie przygodę z przedszkolem. Aby ułatwić mu start i ograniczyć przedszkolne frustracje, warto zadbać przede wszystkim o motorykę małą. Jakie zabawki będą wspierały tę strefę?

  1. Puzzle

Oczywiście powinny być dopasowane do wieku – w przeciwnym razie maluszek szybko się zniechęci. Jeśli dziecko sobie nie radzi, koniecznie mu pomóżmy!

  1. Kredki

Atrakcyjne kredki i kolorowanki o ulubionej tematyce dziecka sprawią, że z chęcią porzuci wszystko inne i zacznie trenować malutkie dłonie. A to z całą pewnością przyda mu się w przedszkolu.

  1. Klocki

Większość maluchów szczególnie cieszy się na widok plastikowych klocków, które – już złożone, stworzą konkretną konstrukcję.

  1. Ciastolina

Hit wśród zabawek dla trzylatków! Możesz kupić zarówno zestaw z dodatkowymi gadżetami, jak i po prostu same pojemniki z ciastoliną. Już trzy kubeczki sprawią, że dziecko „zaliczy” solidną porcję ćwiczeń małych rąk.

O czym warto pamiętać kupując zabawki dla dzieci:

  1. Dzieci w wieku roku i dwóch lat nie mogą bawić się zabawkami, które zawierają drobne elementy. Sprawdź, zanim kupisz.
  2. Kupuj zabawki z atestami. Bywają droższe, ale z całą pewnością są bezpieczniejsze dla smyka.
  3. Od początku czytaj swojemu dziecku. Książka jest jedną z najwspanialszych „zabawek”, jakie możesz mu sprezentować.
  4. Najlepsza zabawa to ta z rodzicem. Jeśli twoja pociecha nie lubi układać klocków, to pokaż jej, co może z nimi zrobić. Twój czas jest najwspanialszym dodatkiem do każdej zabawki.

Warto poczytać:

Brazelton Thomas B., Sparrow Joshua D., „Rozwój dziecka. Od 0 do 3 lat”

Masi Wendy S., „Zabawy z małym dzieckiem


Autor

Karolina Wojtaś

Psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka dziesiątek artykułów ułatwiających Czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje i współpracuje z gabinetami w całej Polsce. Prywatnie szczęśliwa żona i mama.

Komentarze
30-01-2021
Ocena:
Jak najbardziej zgadzam się z propozycjami! Na naszej stronie animacyjnej www.baloniarki.pl dzielimy się również ciągle nowymi pomysłami na urozmaicenie zabaw w domu ! Serdecznie zapraszamy :)
17-07-2020
Ocena:
Pchacze są super! :) Mamy i córeczka go uwielbia. Mamy taki: [url]www.al.to/p/433354-jezdzik-chodzik-dla-dziecka-fisher-price-chodzik-pchacz-szczeniaczka.html[/url] Posiada siedem elementów, które aktywizują dziecko. Ogólnie bardzo zajmująca zabawka. :)
16-10-2019
Ocena:
Skorzystałem z porad zawartych w artykule i mojej córze niedawno kupiłem na prezent zabawkową kuchnię. Dokładnie mowa o modelu marki Smoby - takiej jak dostępnej tutaj:www.ebajlandia.pl/Kuchnie-i-sklepiki-c165Muszę przyznać, że to jedna z fajniejszych zabawek jakie ma w swojej kolekcji obecnie Julka :)
prezent na Dzień Dziecka dla 2-latka

Pomysły na prezent na Dzień Dziecka dla 2-latka

2024-05-13
Dzień Dziecka zbliża więc wielkimi krokami, a wraz z nim rodzicielski dylemat – co podarować maluchowi z tej okazji? Wielu osobom problemów wybór prezentu na Dzień Dziecka dla 2-latka. Idealny upominek powinien nie tylko sprawiać frajdę, ale i pomagać dziecku w kształtowaniu ważnych umiejętności. Przygotowaliśmy propozycje najciekawszych upominków dla brzdąców – sprawdź!
jaka książka dla 4-latka?

Jakie książki dla 4-latka wybrać? Polecane tytuły

2023-11-30
Szukasz książki dla 4-latka? Bez względu na to, czy chcesz wręczyć ją swojemu dziecku, czy maluchowi z rodziny albo znajomych – warto wybierać pozycje, które cieszą się popularnością wśród innych pociech i ich rodziców. Aby ułatwić ci znalezienie odpowiedniego tytułu, przygotowaliśmy przegląd najlepszych książek dla 4-latka do przedszkola, nauki i nie tylko. Te propozycje warto mieć na oku w trakcie zakupu nowej lektury.
jaki prezent dla niemowlaka

Jaki prezent dla 4-miesięcznego dziecka wybrać? Poradnik

2023-11-29
Nie wiesz, jaki prezent dla 4-miesięcznego dziecka wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz inspirację na idealny prezent!
zabawki dla dwulatka

Zabawki dla 2-miesięcznego dziecka: polecane produkty

2023-10-27
Dla rodziców pierwsze miesiące życia dziecka to czas pełen wyzwań i odkryć. Choć niemowlę w wieku dwóch miesięcy wciąż potrzebuje głównie opieki i pielęgnacji, warto zadbać o rozwijanie jego zmysłów oraz umiejętności sensorycznych. Jednym z najlepszych sposobów jest stosowanie odpowiednich zabawek dla 2-miesięcznego dziecka. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi pokazujących, jakie zabawki dla 2-miesięcznych dziecka są najlepsze oraz po które produkty warto sięgnąć.
tanie prezenty dla dzieci

Tanie prezenty dla dzieci: jakie wybrać?

2023-06-03
Dzieci lubią dostawać prezenty, ponieważ jest to dla nich źródło radości i ekscytacji. Zwykle oczekują prezentów, szczególnie od swoich rodziców, dziadków i innych bliskich osób, w czasie urodzin, świąt i innych okazji. Prezenty są dla dzieci ważnym sposobem wyrażania miłości i troski, ponieważ symbolizują uwagę i zainteresowanie ze strony dorosłych. Nie zawsze trzeba inwestować dużo pieniędzy, aby wybrać odpowiedni prezent. Nie wiesz, jakie tanie prezenty dla dzieci wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania. 
zabawki dla 18 miesięcznego dziecka

Jakie zabawki dla 18-miesięcznego dziecka wybrać?

2023-05-30
Półtoraroczne dziecko jest tak słodkie, że ciągle ma się ochotę obdarowywać je prezentami! Dobrze byłoby jednak, aby zabawki te nie tylko umożliwiały świetną zabawę, ale również przyczyniały się do rozwoju szkraba. Sprawdź, jakie zabawki dla 18-miesięcznego dziecka naprawdę warto kupić.
top zabawki dla 3 latka

Top zabawki dla 3-latka – przegląd

2023-05-13
Rynek zabawek dla dzieci ciągle się zmienia, dlatego czasem wybranie odpowiedniego prezentu dla malucha może przysporzyć trudności. To zadanie będzie jednak łatwiejsze, jeżeli będziesz posiłkować się naszym zestawieniem. Oto top zabawki dla 3-latka, czyli produkty, które na pewno zachwycą obdarowanego.