Data publikacji:

Rozwijające zajęcia dla 3-latka: ciekawe propozycje

Dodatkowe zajęcia dla 3-latka to doskonały pomysł – dzięki nim dziecku nawiązuje nowe przyjaźnie, staje się bardziej odważne, a także rozwija się na różnych płaszczyznach. Sprawdź, jakie zajęcia rodzice wybierają dla swoich pociech najczęściej i jakie płyną z nich korzyści.
Rozwijające zajęcia dla 3-latka

Zajęcia dodatkowe dla 3-latka – dlaczego warto?

Wielu rodziców obawia się, że dodatkowe zajęcia dla 3-latka będą za bardzo go męczyły. Niesłusznie, ponieważ wprowadzanie nowych aktywności i uczenie dziecko nowych umiejętności praktycznie zawsze odbywa się poprzez zabawę. To wyjaśnia, dlatego takie maluchy wręcz domagają się uczęszczania na zajęcia plastyczne, piłkę, basen czy taniec, gdy choć raz ich spróbują.
Warto dodać, że zajęcia dodatkowe dla 3-latka zawsze wiążą się z licznymi korzyściami. Niezależnie od tego, które wybierzesz, twoja pociecha będzie stawała się bardziej komunikatywna, odważna i otwarta na świat. Niemal każda aktywność wspiera rozwój fizyczny, a także pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację. Pozostaje zatem tylko zastanowić się, jakie zajęcia dodatkowe dla 3-latka wybrać.

Zajęcia sportowe dla 3-latka

Zajęcia sportowe dla 3-latka są jednymi z częściej wybieranych z prostego powodu – większość dzieci w tym wieku to tzw. żywe srebra, które muszą rozładować gdzieś swoją olbrzymią energię. Możesz wybrać piłkę nożną, pływanie albo gimnastykę – wszystko zależy od dostępności zajęć w twojej okolicy.
Oczywiście tego typu aktywność ma świetny wpływ na rozwój dziecka – doskonali się motoryka duża oraz mała, ruchy stają się zgrabniejsze i bardziej precyzyjne, dziecko uczy się również koncentracji i sumienności. Dodatkową korzyścią jest nawiązanie przyjaźni, które mogą przetrwać nawet całe lata.

Zajęcia ruchowe dla 3-latka

Ruchowe zajęcia dodatkowe dla 3-latka to między innymi gimnastyka, rytmika albo akrobatyka. Każda aktywność ma charakter zabawy, dziecko nie jest przeciążane. Korzyści są liczne – rozwój motoryczny, budowanie siły mięśniowej, trening koncentracji uwagi i pamięci, a także możliwość spędzania radosnych chwil w gronie rówieśników.

Zajęcia taneczne dla 3-latka

Na zajęcia taneczne dla 3-latka zapisywane są nie tylko dziewczynki, ale również chłopcy. Taniec to doskonała zabawa, która nigdy się nie nudzi – zwłaszcza gdy wplecione są w niego elementy zabawy. Oczywiście i tutaj występują korzyści rozwojowe, jak we wszystkich zajęciach ruchowych.

Zajęcia plastyczne dla 3-latka

Bardzo dobrym krokiem jest zapisanie trzylatka na zajęcia plastyczne. Nie tylko stanowią one świetne źródło rozrywki, ale również przygotowują dziecko do zajęć w przedszkolu. W czasie rysowania, malowania i wyklejania malec ćwiczy motorykę małą, czyli między innymi zręczność palców i prawidłowy chwyt.

Zajęcia sensoryczne dla 3-latka

Wbrew pozorom zajęcia sensoryczne nie są przeznaczone jedynie dla dzieci, które mają kłopoty z integracją sensoryczną. Świetnie odnajdą się na nich również maluchy niemające tego typu trudności. W czasie zabawy na zajęciach dziecko poznaje kształty, kolory i faktury, pobudza swoje zmysły, uczy się współpracować i komunikować z innymi. Zajęcia sensoryczne dla 3-latka pozytywnie wpływają również na pamięć i koncentrację uwagi oraz pozwalają dziecku się wyciszyć.

Inne zajęcia dodatkowe dla 3-latka

Poza wymienionymi zajęciami, które są najpopularniejsze, możesz zapisać dziecko również na:
 • język angielski dla dzieci – w tym wieku umysł dziecka jest wyjątkowo chłonny, więc warto zaznajamiać go z językiem obcym,
 • robotykę,
 • zajęcia z klockami LEGO,
 • szachy dla najmłodszych,
 • basen,
 • gotowanie.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.