Data publikacji:

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

Pierwszy krok dziecka. Czekasz na to tak samo niecierpliwie, jak na pierwsze słowo? Wypatrujesz chwili, kiedy twój maluch zacznie dążyć do samodzielnego przemieszczania się? Nawet jeśli trzymasz na rękach półrocznego niemowlaka, to pewnie już po głowie chodzi ci pytanie: jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze buty do nauki chodzenia, jak wybrać, aby stopa dziecka miała komfort i możliwość prawidłowego rozwoju, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych kapci do chodzenia.
buty do nauki chodzenia

Kiedy kupić pierwsze buciki do nauki chodzenia dla dziecka?

Nie warto się spieszyć z zakupem pierwszych butów do chodzenia dla dziecka. Pierwsze próby pionizacji oraz nauka i początki chodzenia powinny przebiegać w warunkach pełnej swobody, a więc bez obuwia nałożonego na malutkie stopy. Bosa stopa to możliwość doświadczania różnorodnych bodźców. Dziecko testuje nowe możliwości, jakie stawia przed nim wyzwanie pokonywania coraz to większych terenów w domu.

Klepka, panele, terakota – różnorodne podłoże to świetny trening dla stopy oraz zmysłów, bo każda powierzchnia ma inną temperaturę, strukturę i fakturę. Jeśli masz zimną lub śliską podłogę w domu i nie chcesz, aby dziecko chodziło na bosaka, zakładaj mu skarpety antypoślizgowe. Muszą być one dobrze dopasowane do małej stópki – ani za duże, ani za małe. Za małe skarpety cisną w palce.

Nie pozwalają im na pełnię swobody. Kiedy kupić pierwsze buciki? Ten czas nadchodzi wtedy, gdy twoje dziecko zaczyna samodzielnie dreptać na dworze (chodnik, trawnik, piaskownica), a ty nie jesteś pewna podłoża, po jakim się przemieszcza (szkło, ostre kamienie, patyki).

Najlepsze buty do nauki chodzenia – cechy dobrego obuwia dla dziecka

Jeśli chcesz kupić najlepsze buty do nauki chodzenia dla twojego dziecka, to przy wyborze pamiętaj o kilku ważnych cechach, jakie powinny mieć pierwsze buciki dla malucha.
  1. Giętka, możliwie cienka i płaska podeszwa – dobry but dla dziecka to but elastyczny. Taki, którego łatwo jest zginać w miejscu, gdzie stopa wykonuje ruch przetoczenia. Jeśli dodatkowo wygina się w każdą ze stron, to wybrałaś najlepszą z możliwych opcji dla zdrowia nóżek twojego dziecka.
  2. Lekkie – zimowe buty dla dziecka będą nieco cięższe. W lekkich butach maluch śmiga z łatwością. Nie ogranicza go żaden ciężar. Weź z półki sklepowej but dziecięcy. Jeśli zadziwi cię jego waga, a raczej niska waga, to znak, że w poszukiwaniu trafiłaś na dobry trop i zaraz sama odpowiesz sobie na pytanie: jakie pierwsze buty do nauki chodzenia?
  3. Miękkie – bo sztywny but ogranicza ruch małych stópek. Dziecko nie czuje się dobrze, gdy ma twardy, sztywny but na stopie.
  4. Bez wyprofilowanej wkładki, z dobrze dopasowanym zapiętkiem – jeśli zastanawiasz się, jakie kapcie do nauki chodzenia oraz jakie pierwsze buty do nauki chodzenia, to wiedz, że wkładka profilowana nie jest potrzebna. Podeszwę małej stópki wyścieła podściółka tłuszczowa i stanowi ona wystarczające w tym okresie życia podparcie dla stopy i ciała dziecka. Tylna część bucika ma otulić piętę. Nie potrzebne jest dodatkowe usztywnienie.
  5. Przewiewne – dobra wentylacja małych bucików to sprawa kluczowa. Mechanizmy termoregulacji u dziecka jeszcze się wykształcają i twoja w tym głowa, by zadbać o to, żeby dziecko się nie przegrzało. Najlepsze buty do nauki chodzenia to te z wentylowaną podeszwą. Jakie buciki do nauki chodzenia będą dobrze oddychać? Te wykonane ze skóry naturalnej oraz z przewiewnych membran.

Jakie buty do nauki chodzenia – przed czy za kostkę?

Pierwsze buciki dla dziecka nie mogą utrudniać mu chodzenia. Nie powinny więc sięgać za kostkę. Najlepiej jest, gdy cholewka kończy się poniżej kostek dziecka. Jeśli jednak wybierasz buty zimowe i szukasz obuwia z cholewką, to wybierz taką, która będzie najbardziej elastyczna i miękka.

Jak dobrać rozmiar pierwszych butów do chodzenia dla dziecka?

Uwaga, uwaga, uwaga! Paluszki muszą mieć swobodę. One cały czas pracują – nie tylko podczas wykonania kroków, ale także w akcjach równoważnych. Dobrze dobrany rozmiar dziecięcych bucików to nie tylko odpowiednia długość obuwia, ale też wysokość i szerokość. Dlatego samo zmierzenie stopy centymetrem nie wystarczy. Odrysuj dokładnie obraz obciążonej stópki na kartonie. Dla najmłodszych dzieci dodaj od 6 do 8 mm z przodu (koło dużego palca). Następnie obrysuj ponownie i wytnij. Ten szablon powinien zmieścić się w bucie.

Kiedy najlepiej kupić dziecku pierwsze buty?

Najlepszy czas na zakupy to godziny popołudniowe. Wtedy nóżka jest lekko stężała. Może być nawet o 4% dłuższa niż w godzinach przedpołudniowych. Nie kupuj butów „na zapas” pod względem rozmiaru. Dodaj 6-8 mm do stopy dziecka, które zaczyna chodzić, i w ten sposób wybierzesz najlepsze buty do nauki chodzenia.

Czego unikać, wybierając pierwsze buty do chodzenia dla dziecka?

Na jakie buciki do nauki chodzenia już się zdecydowałaś? Koniecznie sprawdź przed zakupem, czy nie posiadają poniższych cech. One dyskwalifikują obuwie dla dziecka! Dobre buty do chodzenia dla dziecka nie powinny mieć:
  • wgłębień, wypustek i aplikacji na wewnętrznych wkładkach. Wkładki muszą być zupełnie płaskie,
  • usztywnień kostek,
  • usztywnianego zapiętka,
  • obcasów – każde, nawet najmniejsze podwyższenie pięty prowadzi do obciążeń stawów i niepożądanych zmian w kształtującym się procesie utrzymywania równowagi u dziecka.
Zdjęcie: halfpoint/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.