Data modyfikacji:

Jaki inhalator dla niemowlaka wybrać?

Inhalacja to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia infekcji dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Aby jednak ją zastosować, konieczne jest odpowiednie urządzenie, czyli nebulizator (potocznie zwany inhalatorem). Sprawdź, jaki inhalator dla niemowlaka warto wybrać.

inhalator

Jaki inhalator dla niemowlaka? Rodzaje inhalatorów

Zastanawiasz się, jaki nebulizator dla dziecka warto wybrać? Decyzja będzie łatwiejsza, jeśli zapoznasz się z różnymi modelami takich urządzeń. Oto mała, ale bardzo przydatna ściąga:

 • Inhalator pneumatyczno-tłokowy

  Jeśli udasz się do apteki i zapytasz, jaki inhalator dla niemowlaka poleca farmaceuta, z pewnością podsunie ci któryś z inhalatorów pneumatyczno-tłokowych. To najpopularniejsze urządzenia na rynku, stanowiące zapewne około 80-90% ogółu produktów tego typu.

  Nebulizator pneumatyczno-tłokowy kompresuje gaz (przez specjalną sprężarkę), co umożliwia rozbicie podawanego leku na bardzo małe cząstki. Urządzenie jest skuteczne, bardzo trwałe, dostępne niemal w każdej aptece, a do tego tanie i względnie małe. Można podawać w nim wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji i można go stosować u malutkich dzieci.

  Jedyną wadą tego typu inhalatora jest jego dość głośna praca, która budzi strach u niektórych niemowląt.

 • Nebulizator membranowy

  <b>Jaki inhalator dla niemowlaka </b>jest o wiele bardziej cichy niż ten pneumatyczny? Otóż będzie to urządzenie membranowe. Model ten zmienia lek w mgłę dzięki drganiom, które powodują, że substancja przeciskana jest przez maleńkie otwory. Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest ich bardzo cicha praca – nie ma obaw, że niemowlę się przestraszy i zacznie płakać.

  Niestety, nebulizatory membranowe mają wiele wad (co też wyjaśnia, dlaczego nie są popularne). Przede wszystkim są drogie – słono trzeba zapłacić zarówno za samo urządzenie, jak i części do niego. Tworzą mgiełkę o wiele wolniej niż tradycyjne inhalatory pneumatyczne, dlatego lek należy podawać nawet przez kilkanaście albo kilkadziesiąt minut. Ich największą wadą jest jednak ograniczenie co do podawanych nimi substancji – nie można za ich pomocą podać dziecku każdego leku.

 • Nebulizator elektryczny

  Pytając, jaki inhalator dla niemowlaka będzie najlepszy, możesz usłyszeć o nebulizatorze elektrycznym, czyli ultradźwiękowym. To małe, zgrabne urządzenie, które zawiera przetwornicę – dzięki niej fale dźwiękowe zmieniają lek w mgiełkę. Główną zaletą tego typu inhalatorów jest ich niewielki rozmiar i naprawdę cicha praca. Musisz jednak wiedzieć, że jest to produkt, którego można używać jedynie u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.

Jaki nebulizator dla dziecka będzie najlepszy? Ważne parametry

Wiesz już, jaki nebulizator dla dziecka można kupić dla niemowlaka i jakie są zalety poszczególnych urządzeń. Czas na kwestie techniczne. Na co zwracać uwagę podczas wybierania konkretnego modelu?

 • Wielkość cząsteczek, które produkuje urządzenie
 • O wielkości cząsteczek wyrzucanych przez urządzenie mówi wskaźnik MMAD. Powinien on wynosić poniżej 5 μm, najlepiej 2-3 μm. Warto zerknąć również na frakcję respirabilną (w skrócie FPF%) – określa ona, ile cząsteczek ma wskazany, najbardziej odpowiedni rozmiar. Im wyższe FPF%, tym lepiej, przy czym niezbędne minimum to 70%.

 • Pojemność rezydualna

  Pojemność rezydualna to ta, która zostaje w pojemniczku już po zakończonej nebulizacji. Oczywiście w tym przypadku im mniej, tym lepiej. Najlepsze urządzenia na rynku pozostawiają w pojemniczku mniej niż 0,5 ml preparatu leczniczego.

 • Wydajność urządzenia

  Na nią również musisz zwrócić uwagę podczas rozważań, jaki inhalator dla dziecka kupić. Dobry sprzęt powinien cechować się wydajnością rzędu 8-10 l/min.

 • Tryb pracy

  Inhalatory mogą pracować w trybie ciągłym (bez przerw) albo przerywanym (po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach urządzenie należy wyłączyć). Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, co nierzadko oznacza konieczność inhalowania jednego po drugim, dla wygody wybierz urządzenie pracujące w trybie ciągłym.

 • Głośność

  Tutaj bez niespodzianek: im ciszej, tym lepiej. Małe dzieci mogą wręcz panicznie reagować na burczące, nieznane urządzenie, którego końcówkę ktoś chce przyłożyć im do twarzy. Dlatego gdy wybierzesz już kilka różnych modeli, zestaw je pod kątem emitowanego hałasu i wybierz ten najcichszy.

Jaki nebulizator dla niemowlaka? Dodatkowe kwestie

Poza parametrami technicznymi musisz wziąć pod uwagę jeszcze kilka drobnych kwestii:

 • Dodatkowe akcesoria

  Dobrym inhalator powinien mieć w zestawie ustnik oraz małą maseczkę – przeznaczoną specjalnie dla niemowląt.

 • Zapasowe akcesoria

  Dodatkowe przewody i filtry to kolejne drobiazgi, które powinny znaleźć się w zestawie.

 • Etui/torba

  Może się zdarzyć, że dziecko zachoruje na wakacjach albo u babci, dlatego inhalator zawsze powinien być w pobliżu. Jego bezpieczne przenoszenie będzie możliwe dzięki poręcznemu etui. Zwróć uwagę, czy dany model ma w zestawie taki dodatek i czy taka torba jest wykonana z materiałów wysokiej jakości. Dobrze byłoby także, aby można było ją prać w pralce.

 • Wygląd

  Jeszcze niedawno w sprzedaży były dostępne jedynie inhalatory o typowy medycznym wyglądzie. Z czasem to się zmieniło – producenci wyszli na wprost oczekiwań rodziców i zaczęli tworzyć urządzenia w kształcie misiów czy króliczków. Choć może wydawać się, że wygląd to ostatnie, na co należy zwracać uwagę przy zakupie inhalatora, pamiętaj, że chodzi o dziecko. Jeśli inhalacja ma przebiec bez płaczu i strachu, zdecydowanie warto postawić na takie właśnie, dedykowane maluchom urządzenie.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.