Data publikacji:

Jaki inhalator dla dzieci wybrać? Ranking polecanych produktów

Inhalacja to terapia, która polega na podaniu substancji leczniczej bezpośrednio do dróg oddechowych, dzięki czemu leczenie zapalenia płuc, oskrzeli czy krtani jest szybkie i skuteczne. Aby zastosować tę terapię, niezbędny jest inhalator, zwany również nebulizatorem. Wybierając go, zwróć uwagę na jego rodzaj, głośność pracy czy czas trwania zabiegu. Możesz też sięgnąć po najbardziej polecany inhalator dla dzieci – ranking, który stworzyliśmy, pozwoli ci szybko wybrać idealny sprzęt. 
inhalator dla dziecka

Jaki jest najlepszy inhalator dla dzieci? Rodzaje inhalatorów

Zastanawia cię, jaki jest najlepszy inhalator dla dzieci? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na rynku dostępne różne rodzaje tego typu produktów – każdy z nich ma swoje wady i zalety.
 • Inhalator pneumatyczno-tłokowy
 • Bardzo popularny rodzaj inhalatora. Dzięki sprężarce kompresuje on gaz, co prowadzi do powstania wysokiego ciśnienia i rozbicia leku na drobne cząsteczki. Urządzenie jest tanie i można przy jego pomocy podawać większość leków do nebulizacji, ale niestety jest też dość głośne.
 • Inhalator ultradźwiękowy
 • Mechanizm działania tego sprzętu opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych, dzięki czemu lek może zmienić się w drobne cząsteczki. Zdaniem wielu rodziców jest to najlepszy inhalator dla dzieci, ponieważ jest to urządzenie niezwykle ciche. Należy jednak pamiętać, że nie można podawać w nim wszystkich leków, a do tego jest dość drogi.
 • Inhalator membranowy
 • Jak sama nazwa wskazuje, inhalator membranowy wyposażony jest w wibrującą membranę. Za sprawą drgań lek zostaje przetłoczony przez mikroskopijne otwory. Zaletą urządzenia jest cicha praca i niewielki rozmiar, wadą – ograniczenia w zakresie podawania niektórych leków oraz wysoka cena.

  Najlepszy inhalator dla dzieci – czym się cechuje?

  Jeśli chcesz, możesz szybko wybrać inhalator dla dzieci – ranking, który przygotowaliśmy, stanowi zestawienie najbardziej polecanych produktów w serwisie Ceneo.pl. Możesz też samodzielnie wybrać produkt, który spełni twoje oczekiwania. Szukając takiego inhalatora, zwracaj uwagę na:
 • Wielkość cząsteczek
 • Wielkość cząsteczek oznaczana jest jako MMAD (wielkość kropli) i FPF% (procentowa zawartość cząstek mniejszych niż 5 µm). Im mniejszy jest wskaźnik MMAD, tym lepiej, z kolei wartość FPF% powinna znajdować się w przedziale 80–90%.
 • Wydajność
 • Najlepszy inhalator dla dzieci to ten, który szybko zmienia lek w aerozol. Pożądana wydajność to co najmniej 9–10 l/min.
 • Pojemność rezydualna
 • W każdym inhalatorze po nebulizacji zostaje odrobina leku. Pojemność rezydualna to jego ilość – im jest mniejsza, tym lepiej. Najlepsze inhalatory mają mniej niż 0,5 ml resztek leku.
 • Akcesoria
 • Zwróć uwagę na to, czy do inhalatora dołączone są akcesoria takie jak maseczka dla niemowląt i dzieci oraz ustnik. Przyda się również torba do przenoszenia sprzętu.

  Inhalator dla dzieci – ranking

  Nie wiesz, jaki wybrać inhalator dla dzieci? Ranking stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl z pewnością pomoże ci w podjęciu decyzji. Oto polecane inhalatory pneumatyczno-tłokowe.

  Sanity Inhalator Simple

  Polski inhalator dla całej rodziny. Wartość MMAD to 2,44 µm, a średnia wydajność to 0,35 ml/min. Urządzenie jest ciche (60 dB), małe i poręczne, a do tego lekkie. Inhalator ma aż 3 lata gwarancji i jest jednym z tańszych urządzeń tego typu na rynku.

  Philips Respironics InnoSpire Elegance

  Zdaniem wielu rodziców jest to najlepszy inhalator dla dzieci. Jego parametry to: MMAD – 2,9 µm, frakcja respirabilna – 77%, czas nebulizacji dla 2,5 ml leku to jedynie około 7 minut, a wartość rezydualna to 0,5 ml. Inhalator ma system Venturi, który zapewnia dodatkowy przepływ powietrza, co przyspiesza podanie leku.

  Medel Professional

  Cichy inhalator (52 dB) o wydajności 0,3 ml na minutę. Do urządzenia dołączone są maski Medel Soft Touch, które zmniejszają ryzyko podrażnień skóry. Maski dostępne są w dwóch rozmiarach – dla dorosłych i dzieci od 6. miesiąca życia. W zestawie jest również pojemnik do sterylizacji oraz zamienne filtry powietrza.

  Cichy inhalator dla dzieci – ranking

  Jeśli uważasz, że najlepszy inhalator dla dzieci to ten ultradźwiękowy albo membranowy, koniecznie zapoznaj się z poniższym rankingiem. Oto najlepsze urządzenia ultradźwiękowe – wybrane według ich popularności w serwisie Ceneo.pl

  Little Doctor Inhalator ultradźwiękowy Ld-152U

  To wyjątkowo ciche urządzenie ma niewielkie rozmiary i nową konstrukcję, w której można ustawić pozycję. Wydajność to co najmniej 2 ml/min, a średnia wielkość cząsteczek aerozolu to 3 µm. Produkt polecany jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

  Inhalator membranowy OROMED ORO-MED PRO

  Cichy inhalator dla całej rodziny. Jest bardzo mały – to najmniejsze urządzenie tego typu na polskim rynku. Wielkość cząsteczek MMAD w tym modelu to 2,3 µm, wartość rezydualna to 0,5 ml, a maksymalna objętość leku to aż 6 ml. Inhalator świetnie nadaje się dla niemowląt, ponieważ ma unikatową budowę komory na lek i można go stosować u leżących pacjentów.

  Sanity Inhalator Silent Mesh

  Inhalator siateczkowy dla całej rodziny. Ma niewielkie rozmiary i wagę, dwa sposoby zasilania i pracuje niezwykle cicho. Wielkość cząsteczek w tym modelu to 0 ~ 5 μm, a wydajność urządzenia wynosi więcej niż 0,2 ml na minutę. Inhalator bardzo szybko i łatwo się obsługuje – wystarczy wcisnąć jeden przycisk. W zestawie znajduje się maska dla dzieci, maska dla dorosłych, ustnik, a także baterie, kabel USB i etui do przechowywania. Urządzenie ma wygodną gwarancję (door to door) przez okres 2 lat.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.