Data publikacji:

Jak ubierać dziecko wiosną? Na cebulkę!

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Sezon przesilenia zimowego to okres, który nastręcza rodzicom problemów z ubieraniem maluchów przed wyjściem na zewnątrz. Jak ubrać dziecko w marcu, aby nie przegrzać go i nie przeziębić? Przeczytaj nasze wskazówki.

jak ubrać dziecko w marcu

 

Niemowlęta nie mają wykształconych do końca mechanizmów termoregulacji. Ich organizmy wciąż uczą się dostosowywać do temperatury otoczenia. Nie oznacza to jednak, że należy je całkowicie chronić przed niskimi temperaturami i ubierać o wiele cieplej niż siebie. To zła strategia. Tylko dzięki przebywaniu w chłodzie w adekwatnym do pogody ubiorze, dziecięcy organizm nauczy się prawidłowo reagować na zmiany temperatury.

Jak ubierać niemowlaka na spacery

Przy chłodniejszych temperaturach obowiązuje zasada, by ubierać dziecko z jedną warstwę więcej niż siebie. Warstwy są tutaj kluczowe. Najlepszą strategią na to, aby nie przegrzać i nie wychłodzić dziecka jest ubieranie warstwowe- na cebulkę. Dzięki temu można zawsze dołożyć lub odjąć wierzchnią warstwę, posłużyć się kocykiem i dostosować do zmieniającej się pogody i reakcji dziecka. Drugą istotną zasadą jest używanie naturalnych materiałów bliżej ciała. O ile poliestrowy polarek jako kolejna warstwa nie stanowi problemu, to w bezpośrednim kontakcie ze skórą będzie powodował pocenie nie dając jednocześnie odczucia ciepła. Przy ciele najlepiej sprawdza się bawełna i delikatna wełna (na przykład z merynosa), a latem len. Body, bluza lub sweterek, kurteczka, coś na szyję, czapka a na wierzch kocyk . U maluchów warto pomyśleć o dwóch warstwach na nogi oraz o okryciu stópek, które nie będzie przepuszczać wiatru. Warto zainwestować w specjalne, miękkie paputki, które pozostawią swobodę małym stopom. Takie buty tzw. Niechodki są szczególnie wskazane w okresie, gdy maluch już korzysta ze spacerówki.

 

Jak ubierać małe dziecko na spacery

W przypadku dzieci do lat trzech, wiele się nie zmienia w zaleceniach dotyczących ubioru w okresie przesilenia zimowego. Należy jednak uwzględnić, że dzieci w tym wieku  już chodzą. Spacery wyglądają zwykle tak, że część trasy dziecko pokonuje na nóżkach, a część w wózku, często maluchy jeszcze lubią sobie pospać na spacerze. W takim przypadku warto wyposażyć się w śpiworek do spacerów w większym rozmiarze. Natomiast, kiedy dziecko jest w ruchu, trzeba pamiętać, aby po wysiłku, jeśli dziecko troszkę się zgrzeje, założyć dodatkową warstwę. Odrobina potu, czy wilgotne ubranie będzie dawać odczucie chłodu. Cienkie, bawełniane „kominy” na szyję są świetnym wyborem, gdy temperatura sięga kilku stopni na plusie. Okrycie szyi cienką warstwą może uchronić przed zapaleniem gardła czy anginą.

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno

Dzieci do pewnego momentu nie zgłaszają, że jest im za ciepło lub za zimno. Musimy to sprawdzić lub domyśleć się sami.

Oto oznaki, że dziecku jest za zimno:

 • zimne rączki
 • sine usta
 • bladość na twarzy
 • chłodny kark
 • „marmurkowa” skóra rąk lub twarzy
 •  zmniejszenie aktywności, dziecko wydaje się zbyt spokojne
 • oznaki, że dziecko jest przegrzane
 • wilgotne włosy na skroniach i karku
 • zaczerwienienie na twarzy
 • rozdrażnienie

 

Oznaki, że dziecko jest przegrzane

 • wilgotne włosy na skroniach i karku
 • zaczerwienienie na twarzy
 • rozdrażnienie


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

chusteczki

Jakie chusteczki dla noworodka? Ranking chusteczek dla noworodków

2023-03-07
Choć pielęgnacja pupy noworodka czy niemowlęcia wydaje się być niewielkim wyzwaniem, może przysporzyć rodzicom pewnych trudności. Jednym z częstszych pytań, które sobie zadają, jest to o najlepsze chusteczki do oczyszczania skóry. Sprawdź, jakie chusteczki dla noworodka warto wybrać, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Na końcu tekstu znajdziesz również ranking najlepszych produktów, stworzony na podstawie współpracy z magazynem Ceneo.
kosmetyki dla noworodka

Kosmetyki dla noworodka – ranking. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

2023-03-02
Malutkie dziecko potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jego skóra jest o wiele delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Pytanie – które kosmetyki wybrać, aby zniwelować ryzyko podrażnień czy alergii? W dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking kosmetyków dla niemowląt, stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl.
Domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci

Domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci – czy działają?

2023-03-01
Obgryzanie paznokci i skórek to problem, który u swoich pociech zauważa bardzo wielu rodziców. Czasem kłopotliwy nawyk utrzymuje się u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Warto wiedzieć, że onychofagia jest często symptomem poważniejszych problemów, dlatego popularne domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci nie zawsze wystarczą, by się z nią uporać.
Jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

Jak ubrać dziecko na jesienny spacer? - Dzidziusiowo.pl

2022-09-08
Jesienią pogoda bywa zmienna i niejeden rodzic głowi się, w co ubrać dziecko na jesienny spacer. Czy dziecko nie zmarznie? Czy się nie przegrzeje? Chcemy równie...
nauka mycia rąk dzieci

Naucz dziecko myć ręce – to najlepsza profilaktyka chorób

2020-02-20
Najlepszą profilaktyką chorób jest po prostu mycie rąk. Jeśli nauczymy dziecko robić to wystarczająco często i prawidłowo, częstotliwość chorób na pewno się zmn...
karta dużej rodziny dla kogo

Karta Dużej Rodziny - korzyści, zniżki, jak ją zdobyć

2020-01-08
Rodzina, w której znajduje się troje lub więcej dzieci może otrzymać Kartę Dużej Rodziny. Karta upoważnia do zniżek na zakup towarów, usług, przejazdy, a także ...
skórka

Dlaczego nie warto odcinać dzieciom skórek od chleba i miksować jedzenia

2019-04-30
Od kilku lat coraz większą popularność zdobywa BLW -- metoda wprowadzania stałych pokarmów niemowlętom polegająca m.in. na podawaniu jedzenia w kawałkach, zamia...